کد خبر: ۴۰۳۱۰
۹۹۶ بازدید
۳ دیدگاه

بقعه امام زاده اسماعیل میانه

۱۳۹۴/۲/۲۵
۰۷:۱۸
بقعه امام زاده اسماعیل میانه   آذربایجان شرقی - میانه خیابان امام خمینی

بارگاه مبارک حضرت امامزاده سید اسماعیل (ع) در ضلع جنوبی مسجد جامع شهر میانه قرار دارد که مزار مطهر فرزند امامزاده سید محمد (کندوان) و نوه حضرت امام جعفر صادق (ع) است. این امامزاده بیش از ۵۰۰ سال پیش و در سال ۹۲۳ هجری قمری کشف و شناسائی شده است و اکنون رسماً به ثبت رسیده است. سطح خارج گنبد امامزاده تا چندی پیش با کاشیهای فیروزه ای رنگ تزیین شده بود ولی اکنون در پی تعمیر و نوسازی اساسی آن اکثر این خصوصیات از بین رفت و ساختمان آن از نو به طرز جالب و با سبک معماری پیشرفته و آمیخته با فرهنگ و هنر اسلامی تجدید بنا شد. بقعه جدید امامزاده اسماعیل با هنرنمائی قلمزنان ماهر اصفهان در سال ۱۳۷۸ جایگزین بقعه قدیمی گردید. گلدسته این مسجد و امامزاده به ارتفاع ۱۳ متر و قطر قاعده پائینی ۳.۵ متر می باشد که در سال ۱۲۵۸قمری بدست «عوض اوغلو بایرامعلی» ساخته شده است. گویا کتیبه ای روی این گلدسته وجود داشته است که به تاریخ و سازنده آن اشاره شده بود ولی نتوانستیم آنرا ببینیم. گویا آنرا برداشته اند.
متأسفانه با اینکه سالهاست که کوچه ها و خانه های اطراف این امامزاده بخاطر طرح گسترش امامزاده برای ساخت و ساز ، غیرمجاز اعلام شده بود ، ولی در سالجاری شاهد ساخت و ساز آپارتمانهای جدیدوبرخی ساختمانهای بانکها هستیم که حتی گلدسته بلند این امامزاده را هم پنهان کرده است. امید که لااقل طرح ایجاد خیابان در ضلع غربی این امامزاده تحقق یابد.ضمناً مسجد جامع از متعلقات این امامزاده است که در کنار این امامزاده بنا شده است و محل برپائی نماز جمعه می باشد.

منبع:http://hamgardi.com

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۲/۲۶ ۰۱:۴۱
با سلام و تشکر بابت مطلبتان.جا دارد یادی از مرحوم معمار نجاری بکنیم که برای امامزاده طرح های بسیاری داشتند.اما عمرشان بدنیا نبود تا کامل انجامشان دهند.

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز