کد خبر: ۱۰۸۳۴۷
۸۲۶ بازدید
۱۸ دیدگاه (۱۷ تایید شده)

برنامه رئیسی، خط بطلان بر سیستم تاراج

۱۴۰۰/۴/۱۶
۱۵:۵۸

 


یکی از پدیده های مذموم و ناخوشایند در مدیریت، سیستم تاراج یا همان تقسیم منافع و پست های مهم مدیریتی بین افرادی است که فرد را در جهت پیروزی در انتخابات یاری رسانده اند می باشد.


با گذشت سالها از انقلاب اسلامی، در ادوار مختلف شاهد اجرای این نوع روش در بدنه دولت بودیم و به جرات می توان گفت سیستم تاراج در کشورمان به مراتب بدتر و بی رحم تر از آنچه در تعریف اصلی خود آمده پیاده شده چرا که همانطور که در تعریف آمده، تاکید بر تقسیم پست های مهم مدیریتی است ولی در کشورمان با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید، این پیشروی تا تغییر کاشی های آبدارخانه یک بخشداری در یک شهرستان دوردست هم ادامه می یافت و دستخوش تغییر می شد.


هیچکس منکر بیداری و فعالیت چهارساله و دوباره خواب چهارساله در پستوی یک پست کم اهمیت مدیران شایسته در ادوار مختلف نیست و هیچ چیز برای کشور بدتر و خسارت بارتر از این نیست که مدیران شایسته و کاربلد فقط بخاطر انتساب به حزب و جناحی خاص، قربانی سیستم تاراج شوند؛ و از طرفی این ضرر، چندین برابر می شود وقتی در مسیر پیشرفت و توسعه کشور در حوزه های مختلف، خط مشی خاص و خط سیر تکاملی تعریف نشده و هرکسی با روی کار آمدن، روش و کار نفر قبلی را به زباله انداخته، آن را شدیدا به باد نقد گرفته و روشی دیگر را در پیش می گیرد.


غایت این روش که عوامل آن سلسله وار به هم متصل هستند و طی آن اتلاف انرژی نیروی انسانی، تحمیل هزینه های مادی از جیب بیت المال و از همه مهمتر اتلاف هزینه ارزشمند زمان می باشد، درجا زدن یا پسرفت روزافزون کشور است که متاسفانه در بسیاری از حوزه ها به چشم می خورد.


حال، حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس جمهور منتخب که تار و پودش در بدنه سیستم قضایی بافته شده و روزهای کاری خود را با عدالت و ظلم ستیزی سپری کرده، با شعار عدالت گستری با تشکیل دولتی فراجناحی به میدان آمده و سایتی با عنوان یاران رئیسی را در اختیار مردم قرار داده تا افراد با سابقه و شایسته را به دولت جدید معرفی کنند.
فارغ از نحوه طراحی این سایت و فیلترها و روش های بررسی افراد معرفی شده از سوی مردم، مطمئنا در این مسیر خطیر، در صورتیکه نمایشی و شعارگونه نباشد و به واقع رنگ عمل به خود بگیرد، خود نشان از دغدغه مندی و دلسوزی واقعی و نه شعارگونه رئیس جمهور منتخب برای کشور است.


سهم خواهی ها و رنگ عوض کردن ها و بسیاری مصائب دیگر سر راه تشکیل دولت فراجناجی سبز خواهد شد و این مقاومت قاطع جناب رئیسی است که می تواند در برابر تحکم و بر کرسی نشاندن سیستم تاراج ایستادگی کند و برای همیشه خط بطلان بر این روش غلط مدیریتی زده، بارقه امید در دل نخبگان جامعه از طیف ها و تفکرات مختلف را به وجود آورده، آنها را گردهم آورده، وحدت ملی را تقویت کرده و چندصدایی و سنگ اندازی ها و به نوعی مسابقه طناب کشی قدرت را به نیروی ماورایی برای حرکت رو به جلو برای کشور مبدل کند.

 

رضا امامی
خبرنگار و کارشناس ارشد مدیریت دولتی


 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۴/۱۹ ۰۱:۴۷

مثل این که از این دولت فعلی خیلی براتون رسیده !!!

۰۰/۴/۱۸ ۱۸:۰۱

راس میگی گوسفنددزدو دستشو قطع میکنن ولی ابردزدهای بیتذالمال و اسمشو میگذارن اختلاص و فراریشوو میدن
درضمن ایرانمال متعلق به چه کسی است؟ و آیا محاکمه شده؟

۰۰/۴/۱۸ ۱۲:۵۳

سلام

نام برده بودند ولی بنده بخاطر بار حقوقی، نقطه چین کردم.

البته نام بردن ها هم باید با نام حقیقی باشد نه با نام مستعار و کاربر میهمان. 

متشکرم

۰۰/۴/۱۸ ۱۱:۵۲

.......و........ اره حتما محاکمه میکنه این نقطه چینهارو شما که جرات نام بردن ندارید لطفا درخواست نکنید

۰۰/۴/۱۷ ۱۶:۱۰

با سلام ،به نظر می رسد یکی از بزرگترین آفت های ما این است که تصور می کنیم با تغییر افراد مشکلات حل می شود .! باید بدانیم که ما از یک طرف دچار مشکلات فرهنگی عمیق هستیم بطوریکه دیدگاه شهروندان نسبت به شهر و کشور هنوز اصلاح نشده است .دوما اینکه سیستم های اداره کشور دارای اشکالات اساسی هستند .لذا یقین بدانید تصور آرمانی از اینکه با جایگزینی آقای رئیسی تغییرات اساسی روی خواهد داد از سرمان بیرون کنیم‌ .

۰۰/۴/۱۷ ۰۸:۴۹

یعنی شما فکر می کنید افراد فقط به خاطر تخصص و لیاقت کاری گزینش خواهندشد؟!!!نه جانم همین هم برای حفظ خود از فک وفامیل و افرادی در ظاهر به اسم ارزشی و. انقلابی و در باطن نمی دانیم چی استفاده خواهد کرد.در همان قوه قضایه دیدی که یه وکیل کاربلد. شیک پوش .خوش تیپ بتونه قاضی بشه؟!!!نه جانم ماشاله شما که تحصیل کرده ای باید تشخیصت خوب باشه.در روی همان پاشنه خواهد چرخید.اگر دنبال پست و مقامی کمی قیافه انقلابی وارزشی برای خودت درست کن و بچسب به یه مقام بالا تا دستتو بگیره بکشه بالا البته دستمال یزدی هم از ملزومات کار هست.

۰۰/۴/۱۷ ۰۷:۱۸

سلام

یادم نمیاد کاری کردم یا حرفی زده باشم که بچسبم به یه طرفی!

ضمن اینکه چرا فکر می کنید آدم حتما باید به یه طرفی بچسبه؟!

مگه افکار مستقل و بدون وابستگی داشتن چه ایرادی داره؟!

حق طلبی و حق گرایی خوبه؛ نه اصلاح طلبی و اصولگرایی و...

موفق باشی دوست عزیز

۰۰/۴/۱۷ ۰۶:۵۲

آقا رضا زیاد طوق زده نشو... خبری نیست!

۰۰/۴/۱۶ ۲۳:۴۸

آقای امامی شما دیگه اصلاح طلب نیستین؟
تغییر موضع دادین؟

۰۰/۴/۱۶ ۲۳:۰۳

سلام بله بودن.ولی کدوم تصمیم گیری کلان بر عهده ایشون بوده که نتونستن انجام بدن.شرکت های ورشکسته آستان قدس رضوی رو کی نجات داد.چند کارخونه رو از ورشکستگی نجات داد.پرونده های فساد که نگو ونپرس....اندکی تفکر

۰۰/۴/۱۶ ۲۰:۱۲

 

بجای اینکار باید گروه های بازرسی از مدیران ایجاد بشه تا مدیرها بدانند کنترل میشوند  وگرنه احتمال خطا برای همه مدیران وجود دارد.شاید وسوسه شوند به اندازه حقوق برای خود اضافه کار بنویسد!!!همین کارخانه ها و اصناف خودمان هم مصداق همین است.برخورد با تخلف قطعا باعث ریشه کن شدن گرانی و تخلف میشود.هر هفته بستی و نوشابه و روغن هم افزایش نرخ میگیره.کسی هم نمیپرسه چطور شد؟  
۰۰/۴/۱۶ ۱۹:۲۴

مشکلات اصلی ازیه جاهای دیگرهست.
بخش جزئی مربوط به دولتهابوده

۰۰/۴/۱۶ ۱۹:۰۱

یک مدیر تا زمانی که خودش مدیریت بلد نباشد و در اصل خودش مدیر نباشد زیر دستی ها هر چقدر هم کار بلد باشند کارها بخوبی پیش نمی روند چون باردهی یک درخت با ریشه آن رابطه مستقیم دارد ضمنا تا وقتی توی یک کشوری طرز تفکرها و ایده های تند عوض نشود وبا دنیا هم تراز و همسان نباشیم مملکت درست نمی شود وبا گفتن آن شا الله درست خواهد شد فقط عمر و جوانی ما تباه شده است

۰۰/۴/۱۶ ۱۸:۵۰

اریشته نی ازریخ بونادا دوزه ریخ امما گوزوم سو ایشمیر

۰۰/۴/۱۶ ۱۸:۰۸

بنده به عنوان یک شهروند از آقای رئیسی واژه ای درخواست دارم مسئولين شهرستان از جمله...... و....... را محاکمه کنند.در این چند سال این دوبزرگوار شهرستان میانه رو نابود کردند با اون مافیای مزخرفشون.

۰۰/۴/۱۶ ۱۸:۰۵

مسخره بازی جدید

۰۰/۴/۱۶ ۱۷:۲۴

مگر جناب آقای رئیسی در طول این چهل و دو سال در حاکمیت و تصمیم گیری های کلان مملکت نبودند ؟

اخبار روز