کد خبر: ۶۱۴۳۶
۷۸۶ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

امام جمعه میانه:

قانون حجاب هم مانند قانون جراغ قرمز است؛ با این تفاوت که خاک می خورد

۱۳۹۵/۴/۱۹
۰۸:۲۸

 

امام جمعه میانه با اشاره به نهج البلاغه و فرمایشات امام علی(ع)، تلاش برای ایجاد مکارم اخلاقی در خویشتن، خودسازی و پرهیز از رذایل اخلاقی برای رسیدن به کمال انسانی و تلاش و توجه برای رفع نیاز و حاجت گرفتاران و نیازمندان بدون بوق و کرنا را به خانواده ها توصیه کرده افزود: در ماه رمضان که گذشت، بهترین فرصت برای اندوختن برکات و رحمت الهی برای انسان بود که باید با جدیت از این اندوخته مواظبت نمود و آن را حفظ کرد.

به گزارش فردای میانه، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حامدی در خطبه های نماز جمعه با بیان اینکه خودسازی و ارتباط با خدا شرط اول و اصلی یاری رساندن به دیگران است افزود: تا انسان نتواند رابطه خود با خدا را اصلاح نماید، با هر بهانه ای به یاری دیگران رفتن حتی با عنوان خَیّر، بی نتیجه خواهد بود و این گرهی است که در ابتدا باید گشوده شده و بندگی انسان اثبات شود.

وی به بیان چندین فرهنگ غلط مرسوم در جامعه اسلامی نموده، تنها به فکر خویش بودن را یکی از این فرهنگ های غلط برشمرده، افزود: برخی می گویند ما موظفیم که گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم، به فکر خودمان باشیم و دیگران به ما ارتباطی ندارد که این طرز تفکر، غفلت از جامعه است و زیان آن در ابتدا به همان شخص بی تفاوت برمی گردد.

حجت الاسلام حامدی با اشاره به روایتی از امام صادق(ع)، مکارم اخلاقی را برشمرده، در مورد هر یک از آنها تفصیلاً توضیحاتی ارائه نموده و برای هریک مثال هایی آورد که برای مردم جامعه امروز کاملاً ملموس هستند.

خطیب جمعه میانه، توکل داشتن و امید قلبی به خدا و مایوس از خلایق بودن به دور از تعارفات زبانی؛ راستگویی و نیز امانت داری در همه شاخه ها و ابعادش را از مکارم اخلاقی خواند که در ادامه نوبت به ویژگی های دیگری چون صله رحم و میهمان نوازی رسید که در همین راستا گفت: متاسفانه صله رحم های کنونی، آن چیزی نیست که در دین اسلام بر آن تاکید شده و در واقع به بده بستان و معامله طرفین مبدل گشته بطوریکه اگر به دید و بازدید برویم، در مقابل به دید و بازدید خواهند آمد و اگر نرویم، نمی آیند؛ اگر هدیه ای خریداری شود، باید در مقابل همین کار انجام شود و مفهوم واقعی صله رحم فراموش شده است درحالیکه صله رحم به آن معناست که باب رفت و آمد حتی با کسانی که قطع رابطه کرده اند گشوده شده و محبت بین خانواده ها حاکم گردد.

وی ادامه داد: در میهمانی ها هم به قدری ریخت و پاش و خرج های غیر ضروری صورت می گیرد که موجب می شود کسی به میهمانی نرود درحالیکه باید در حد توان و معقولانه از میهمان پذیرایی کرد و نباید راه رفت و آمد میهمان را با ریخت و پاش ها بست.

اطعام نیازمندان؛ خوبی در قبال خوبی حتی قدمی فراتر؛ تعهد و رعایت حال همسایه و پرهیز از اختلاف بر سر جزئی ترین مسائل؛ تعهد نسبت به دوستان به دور از بی تفاوتی و تعارفات مرسوم و بیان عیوب دوست در جهت اصلاح رفتار و همچنین حیا از ویژگی ها و مکارم دیگری بود که امام جمعه میانه به بیان آنها پرداخت.

بیان و تشریح یک تلقی غلط در جامعه و توضیحاتی در مورد آن، پای سخنان حجت الاسلام حامدی را به حقوق های نجومی گشود، طوری که گفت: برخی تلقی می کنند کمک و دستگیری از نیازمندان وظیفه مسئولین و دستگاههایی چون کمیته امداد و نهادهای حکومتی است و مردم تکلیفی در این خصوص ندارند که این تلقی غلطی است و هر انسانی در این خصوص تکلیف و وظیفه دینی بر دوش دارد هرچند مسئولین حکومت اسلامی هم تکلیف سنگینی بر عهده دارند.

وی ادامه داد: مسئولیت در حکومت اسلامی سنگین است و اگر هر مسئولی  نامه های امیرالمومنین علی(ع) خطاب به مسئولین حکومتش را نخوانده اند در اول به خود خیانت کرده اند و باید بدانند فرمایشات حضرت منحصر به آن زمان نبوده و تا قیامت از مسئولین حساب کشیده خواهد شد؛ آن وقت می بینیم مسئول حکومت اسلامی حقوق های نجومی دریافت می کند که باید با چنین دست اندازی هایی برخورد جدی شود.

امام چمعه میانه ابتدای خطبه دوم را با خیرمقدم به حضرت آیت اله جعفر میرعظیمی برای حضور در نماز جمعه میانه آغاز کرد.

او سپس با اشاره به پایان یافتن ماه مبارک رمضان از تمامی تلاشگران فرهنگی و مذهبی امامزاده و مساجد شهرستان علی الخصوص روحانیون و مبلغان که در جهت برخورداری بیش از پیش مردم از فضای معنوی ماه رمضان گام برداشتند تشکر کرده افزود: انس با قرآن، ارتباط با مساجد و کسب روحیه معنوی باید انگیزه ای برای ادامه این برنامه ها در طول سال بوده و منحصر به ماه رمضان نباشد.

حجت الاسلام حامدی با اشاره به برگزاری نماز عید سعید فطر در شهرستان، کشور و اقصی نقاط کشورهای اسلامی، از آن به عنوان نمایش وحدت در مقابل دیدگان دشمنان یاد کرده افزود: مسلمانان باید نمادهای وحدت خود را حفظ و تقویت کنند و نسبت به تحرکات دشمن هوشیارانه عمل کنند زیرا آنان از این وحدت مثال زدنی می هراسند و با هر توطعه و برنامه ای سعی در اسلام ستیزی، اسلام هراسی، تجزیه و شکستن قدرت بزرگ مسلمانان را دارند.

امام جمعه میانه، وحدت کشورهای اسلامی در تمامی حوزه ها از جمله حوزه اقتصادی را موثر خوانده، گفت: هماهنگی در مباحث اقتصادی با تولید کالاهای حلال و استفاده و خرید و فروش بین کشورهای اسلامی می تواند دنیا را متحول کند و اتحادیه اروپا در مقابل اتحادیه کشورهای اسلامی بسیار ناچیز خواهد بود.

حامدی با اشاره به روز عفاف و حجاب و اتفاق تاریخی این روز، نسبت به وضعیت حجاب و عفاف امروز ابراز تاسف کرده گفت: این عنوان بخاطر قیام بر سر مقابله با کشف حجاب و شهیدان راه حجاب انتخاب شده در حالیکه وضعیت کنونی هیچ مناسبتی با حجاب و عفاف ندارد و برخی بی حجابی را کلاس و فرهنگ می دانند و متاسفانه رسانه هایی چون صدا وسیما با بودجه بیت المال با تولید سریال هایی با مضامین حاوی تحقیر شخصیت های محجبه و با فرهنگ و باکلاس جلوه دادن کاراکترهای بدحجاب، این باور غلط را تقویت می کند که این تناقض آشکار با قوانین کشور و باورهای دینی است.

وی با بیان اینکه نباید نسبت به تناقضات، استدلالات و حریم شکنی ها سکوت کرد، آن را ناشی از کوته نظری و کوته اندیشی عنوان نموده افزود: جدای از اینکه حجاب و عفاف مساله ای دینی است، قانونی در کشورمان است که برخلاف قوانینی مانند چراغ قرمز، در حال خاک خوردن است و باید این دوگانگی و چندگانگی ها در کشور برطرف شود.

خطیب جمعه میانه به مقایسه موضوع مرد سالاری و زن سالاری در ایران و سایر کشورها پرداخته گفت: کشورهای اروپایی، حراج داشته های زن که همانا عفت، پاکدامنی، حیا  و جایگاه اجتماعی است را در قالب بسته حقوق زن معرفی می کند و زن سالاری را حاکم بر جامعه خود می دانند درحالیکه در دین مبین اسلام بر حفظ شأن، جایگاه و ارزش زن توجه ویژه شده است و نقش مهم و تاثیرگذار مادر، همسر و خواهر در کشورمان انکارناپذیر است و زنان در حیطه های مختلف اجتماعی فعالیت بدون محدودیت دارند.

سالروز آغاز جنگ 33 روزه لبنان و رژیم صهیونیستی و پیروزی جبهه مقاومت و تقویت بیش از پیش این جبهه از سوی ایران؛ سالروز تخریب قبور مبارک ائمه بقیع توسط فرقه جعلی و خودساخته وهابی که با هدف اسلام ستیزی توسط استعمارگران و استثمارگران برای از بین بردن اسلام و آثار آن به وجود آمده اند و تشریح بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب و سخنرانی در روز عید فطر توسط ایشان پایان بخش خطبه های نماز جمعه این هفته بود.

گفتنی است پس از اقامه نماز، با اهدای لوحی از سوی امام جمعه میانه، از جوانانی که مدال طلای کشوری جشنواره نخبگان سراج را به مدافعین حرم اهدا نمودند، تقدیر شد.

رضا امامی-فردای میانه

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز