کد خبر: ۶۵۴۱۲
۳۰۵۰ بازدید
۳ دیدگاه (۳ تایید شده)

امیر سرتیپ توکلی:

در دنیایی که ضعیف محکوم به پایمال شدن است، اساس تعامل با دنیا، داشتن توان و اقتدار نظامی است

۱۳۹۵/۷/۱۷
۱۷:۵۰

فرمانده تیپ ۳۶ پیاده مکانیزه ارتش شهرستان میانه با ابراز تاسف از برخی اظهارنظرها در خصوص تضعیف توان دفاعی ایران، گفت: عراق با توجه به ضعف ارتش ایران جرات تهاجم را به خود داد و امروز برخی صحبت ها در خصوص تضعیف توان دفاعی بیان می شود که تاسف انسان را برمی انگیزد زیرا در دنیایی که ضعیف محکوم به پایمال شدن است و آمریکا در تمام کشورهای اطرافمان پایگاه نظامی دارد و عربستان چهارمین کشور دارای ذراتخانه هسته ای و سلاح های مختلف است، افرادی که چنین اظهارنظرهایی را به زبان می رانند باید پاسخگوی این سوالات باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرداخبر، امیر سرتیپ شاپور توکلی در جمع نمازگزاران جمعه شهر میانه با تاکید بر اینکه آرمان دیرین بشر در صلح پایدار است، افزود: این صلح فقط با اقتدار نظامی قابل دسترس خواهد بود و پایه و اساس ارتباط و تعامل با دنیا و شرط رسیدن به خواسته ها، وجود اقتدار و قدرت نظامی است.

فرمانده ارتش با بیان اینکه ارتش جمهوری اسلامی ایران ۴۸ هزار شهید ارتشی را تقدیم انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده است، گفت: در افسانه های ایران باستان، افرادی چون آرش کمانگیر در راه حفظ مرزهای کشور جانت خود را فدا کردند ولی در هشت سال دفاع مقدس، آرش و آرشیانی را دیدیم که افسانه نبودند.

وی از دست دادن رزمندگان دفاع مقدس در عملیات های مختلف را غمی بزرگ توصیف نموده، با نام بردن تعدادی از شهدای شاخص ارتشی، آنان را آرشیان واقعی  تاریخ توصیف نموده، آرزوی آنان را پاک رفتن نزد پروردگار عنوان کرد.

امیر توکلی، جنگ هشت ساله را دانشگاه انسان سازی توصیف کرده، گفت: قبل از دوران جنگ، نگرش و باورهایمان سطحی و آزمایش نشده بود تا اینکه به فرمان حضرت امام خمینی(ره) راهی جبهه ها شدیم تا در یک آزمایش و محک واقعی قرار بگیریم و رزمندگان اسلام به دور از هرگونه تعلقات دنیوی، در انواع شرایط سخت و طاقت فرسا در جبهه های حق علیه باطل ایستادند، جنگیدند و شهید شدند و دلیل اصلی ایستادگیشان، ایمان بود.

فرمانده ارتش میانه، شهدا را شاگردان ممتاز دانشگاه انسان سازی دفاع مقدس خوانده، افزود: هویت شمع، سوختن و روشنی بخشیدن است و شهدا هم تا وقتی که در دنیا حضور داشتند از خاک و شرف ایران اسلامی دفاع کردند و بعد از شهادت هم روشنی بخش جامعه هستند.

تحمیل اراده سیاسی یک یا ائتلافی از دولت ها علیه دولت دیگر، تعریفی بود که امیر توکلی از جنگ بیان نموده، هدف از جنگ را ساقط نمودن نظام حاکم بر آن کشور؛ تضعیف قدرت ملی؛ تسلط، از بین بردن و چپاول منابع اقتصادی و انسانی کشور و نیز تحمیل قراردادهای سیاسی بر کشور برشمرد.

فرمانده تیپ ارتش میانه هشت سال دفاع مقدس را جنگی فراموش نشدنی و منحصر به فرد در دنیا توصیف کرده، به بیان وجه تمایز این جنگ و علت منحصر به فرد بودن آن پرداخت.

وی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران را طولانی ترین، پرهزینه ترین و خونبارترین جنگ پس از جنگ جهانی دوم در غرب آسیا خوانده، ادامه داد: این جنگ تنها جنگی بود که دو قطب شرق و غرب دنیا به طور مشترک از صدام حمایت کردند و کشورهای اروپایی مانند فرانسه، انگلیس و آلمان از نظر تسلیحاتی و جنگ افزارها صدام را تامین می کردند و سایر کشورها نیز از نظر مادی و سیاسی حامی عراق بودند و همچنین جنگ هشت ساله، تنها جنگ طی دویست سال گذشته علیه ایران بود که دشمن نتوانست در آن حتی یک وجب از خاک میهنمان را تصرف کرده و اراده سیاسی خود  در قرارداد ۱۹۷۵ را به ایران تحمیل کند و پیروزی سیاسی و نظامی ایران، معادلات سیاسی در منطقه را به نفع ایران به هم زد.

امیر توکلی، مدیریت بحران، استعداد و نبوغ فرماندهان نظامی در طول جنگ را از ناگفته های دفاع مقدس خوانده افزود: فرماندهان ارتش با آموزش بیش از دو میلیون سرباز و نیز سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز با آموزش و سازماندهی بیش از ۲ و نیم میلیون نیروی مردمی را وارد میدان نبرد کردند؛ همچنین تدبیر عملیاتی در طول جنگ هشت ساله با نبوغ فرماندهان اجازه تصرف خاک کشور را به دشمن نداد و آنان را تحقیر کرد.

فرمانده تیپ ۳۶ پیاده مکانیزه ارتش شهرستان میانه با تشریح روند جنگ تحمیلی و دست هایی که صدام را در جنایت علیه ایران جمایت می کردند گفت:  ایستادگی، مقاومت و پایمردی مردم ایران موجب پیروزی شده و دشمنان را در اجرای اهدافشان ناکام ماندند و انقلاب اسلامی تثبیت و در ادامه مسیر پاک خود ادامه پیدا کرد.

امیر توکلی، تثبیت و اقتدار نظامی ایران در عرصه سیاست خارجی را یکی از دستاوردهای جنگ و دفاع مقدس خوانده، گفت: اگر این اقتدار به دست نیامده بود، آمریکا قطعا در سال ۲۰۰۳ به ایران حمله می کرد.

تجربه نیروهای مسلح و وابستگی آنان به مردم و بطن جامعه ، حضور قدرتمند نیروهای نظامی با پشتوانه مردمی، باور کشورها به نقش مهم ایران در منطقه، تغییر نحوه عملکرد و برخورد مجامع بین المللی با ایران، شکست طرح ها و برنامه های اسرائیل در منطقه خاور میانه، مطرح شدن انقلاب اسلامی ایران به عنوان الگوی مبارزه مردمی و شناخته شدن عراق به عنوان متجاوز، از دیگر عناوینی بود که امیر سرتیپ توکلی آنها را به عنوان دستاوردهای دفاع مقدس در عرصه بین المللی برشمرد.

وی به ضعف ها و عملکردهای غلط دولت خودفروخته بنی صدر اوایل انقلاب پرداخته، گفت: این حرکات، زمینه ساز سوء استفاده صدام شد تا جرات حمله به ایران را با حمایت های دشمنان دیگر به خود بدهد.

 خبرنگار: رضا امامی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۷/۱۸ ۱۸:۰۴

جناب آقای مهندس نائبی دقیقا به نکته ظریفی اشاره نمودید.واقعا که صدای میانه هستید

۹۵/۷/۱۸ ۰۹:۳۸

ارتش ، اقتدار خود را باید به دشمن نشان دهد نه اینکه برای یک موضوع پیش پا افتاده که دروغ هم نبود، شکایتی تنظیم کند و قدرت خود را به یک شهروند نشان دهد و ماهها سرگردان کند.

بنده از شخص جنابعالی این انتقاد را دارم و علیرغم اینکه عضو صدای میانه بودید و مطالبتان را درج می کردید، یک حرف تلخ واقعی را که بسیار جزئی بود، برنتافتید.

۹۵/۷/۱۷ ۲۱:۳۸

بله کاملا صحیح است که ضعیف کشی در هر حالت و شرایطی محکوم است!!!

اخبار روز