کد خبر: ۷۹۶۷۱
۷۱۷ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

رئیس اداره گاز میانه:

مردم با جدی گرفتن خطر گازگرفتگی، نکات ایمنی در مصرف گاز را جدی بگیرند

۱۳۹۶/۱۱/۹
۲۳:۳۰

رئیس اداره گاز شهرستان میانه با بیان اینکه در فصول سرد سال، احتمال گاز گرفتگی ناشی از نشت گاز منواکسید کربن (CO) افزایش می یابد، گفت: منواکسید کربن (CO) با هموگلوبین خون ترکیب می شود و به جای اکسیژن، وارد مغز شده، توان فکری و حرکتی را از انسان گرفته و در کوتاه مدت، فرد را به حالت اغما و نهایتا منجر به مرگ می شود.

 

اکبر ناصری در مصاحبه با پایگاه خبری فردای میانه، محکم نبودن دودکش ها، استفاده از دودکش های آکاردئونی و مسدود بودن مسیر دودکش لوازم گازسوز منزل را از جمله عوامل انتشار گاز مونوکسید کربن برشمرده، به تشریح چگونگی آزمایش باز بودن مسیر دودکش ها پرداخته، گفت: با استفاده از نگاه داشتن شعله کبریت در دریچه دودکش می توان به عدم مسدودیت آن پی برد بطوریکه اگر زبانه آتش به طرف داخل باشد، مسیر باز است؛ همچنین روش دیگر نیز بستن وزنه ای به نخ و آویزان کردن آن از بالای کلاهک دودکش به سمت پایین است که اگر تا پایین دودکش رسید، مسیر آن باز می باشد.

 

وی نقش اطلاع رسانی و آموزش را برای کاهش بروز حوادث تلخ و جبران ناپذیر را مهم و ضروری خوانده، اظهار کرد: برای ارتقای سطح دانش مشترکین گاز طبیعی در سال جاری، از کانال های ارتباطی مختلف و موثر استفاده شده که مهمترین آن مدارس و مراکز آموزشی برای انتقال آموزش ها توسط دانش آموزان به خانواده است.

 

ناصری ادامه داد: تعامل با مدارس و اعزام کارشناس به مراکز آموزشی، بیان نکات ایمنی و صرفه جویی به زبان ساده و روان، برپایی مسابقات و اهدای جوایز همراه با توزیع بروشور و طراحی و انتشار پوستر و استیکر برای انتشار در شبکه های مجازی در سطح شهرستان و استان، تنها بخشی از اقدامات این اداره در راستای فرهنگ سازی مصرف درست و بهینه از گاز طبیعی در شهرستان میانه بعنوان یک نعمت الهی بوده است.

 

رئیس اداره گاز شهرستان میانه با تاکید بر اینکه باید از تریبون ها و ظرفیت های مختلف برای آگاهی هرچه بیشتر مردم بهره برد، حضور در مصلای نماز جمعه میانه و سخنرانی پیش از خطبه های این فریضه الهی را از دیگر برنامه های اجرا شده اداره گاز شهرستان خوانده، افزود: همزمان با سخنرانی، در محوطه مصلی برپایی چادرهای مشاوره، توزیع بروشور و کتابچه های مختلف بین نمازگزاران نیز انجام پذیرفت.

 

ناصری خاطرنشان کرد: تنظیم دما اتاق بین 18 تا 21 درجه سانتیگراد، مجهز نمودن هر وسیله گازسوز به یک دودکش استاندارد، کنترل منافذ برای جلوگیری از هدر رفت انرژی، استفاده از لوازم گازسوز استاندارد با سطح تراز مصرف انرژی بالا و راندمان مناسب (A و B)، عدم استفاده از وسایل گازسوز تبدیلی و غیر استاندارد از اقداماتی است که برای آسایش، ایمنی و صرفه جویی در مصرف گاز توصیه می شود.

 

وی به شهروندان توصیه کرد برای اطمینان از کارکرد صحیح دودکش بخاری، آن را لمس کنند که در صورت داغ بود، نشانه عملکرد صحیح وسیله است و از قرار دادن لوله بخاری داخل سطل آب جدا خودداری کنند زیرا گاز منواکسید کربن جذب آب نمی شود و این باور مرسوم، نوعی تفکر غلط و خطرساز است.

 

ناصری در  پایان  اظهار امیدواری کرد همه شهروندان با رعایت هرچه بیشتر نکات ایمنی و مصرف بهینه گاز طبیعی موجبات آسایش خانواده خود و جامعه را فراهم نموده و زمستانی بدون حوادث تلخ را سپری نمایند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز