کد خبر: ۸۷۷۷۵
۱۲۰۴ بازدید
۷ دیدگاه (۷ تایید شده)

مصاحبه اختصاصی/ریشه شایعات کمبود آرد نانوایی ها از کجا آب می خورد؟ از شایعه تا واقعیت را اینجا بخوانید

۱۳۹۷/۱۲/۷
۲۳:۱۷

مصاحبه اختصاصی رضا امامی، خبرنگار صدا و سیما و مدیرمسئول نشریه ندای میانه /ریشه شایعات کمبود آرد نانوایی ها از کجا آب می خورد؟

چند روزی است که خبرهایی مبنی بر کمبود یا نبود آرد در نانوایی ها و خبرهایی از این دست به گوش می رسد؛ لذا لازم بود تا در این خصوص به سراغ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت رفته و گفتگویی با مهندس امدادیان داشته باشم تا قضیه بر ای خود من و همشهریانم روشن شود.

در این گفتگو، پاسخ تفصیلی رئیس اداره را بخوانید:

دولت برای آرد نانوایی ها، یارانه پرداخت می کند و قیمت تمام شده آرد یارانه ای و آرد با قیمت آزاد متفاوت است.

تا امروز دولت از دو طریق آرد نانوایی ها را تامین می‌کرده، اول بحث آرد نانوایی های یارانه ای که دولت به حد کافی آنها را تامین نموده امروز هیچ مشکلی در این خصوص وجود نداشته است و بحث دیگر آرد نانوایی های آزاد پز است که دولت با وجود آزاد بودن، گندم ۹۰۰ تومانی را به کارخانه‌ها می‌دهد تا پس از تبدیل به آرد به واحدهای آزادپز تحویل داده شود.

سامانه کنترل شبکه تولید آرد از کارخانه و تحویل به نانوایی ها در کشور راه اندازی می شود

به دلیل اینکه دولت یارانه پرداخت کرده و قیمت جهانی گندم در این لحظه تقریبا ۲۴۰۰ تومان است، لذا برای کنترل اینکه آیا کارخانه ها به درستی تولید و خریدار واقعی آن نانوایی ها هستند و عرضه آرد یارانه ای، خارج از این شبکه نباشد، سامانه آرد مصارف غیر یارانه ای را راه اندازی کرد و از زمانی که این سامانه راه‌اندازی شد دو اتفاق پیش آمد.

بی توجهی برخی نانوایی ها در خصوص ثبت نام در سامانه / زمینه ثبت نام این نانوایی ها فراهم شد

 اولا فقط واحدهای نانوایی که دارای پروانه کسب و مجوز فعالیت بودند میتوانستند در این سامانه ثبت نام نمایند و علیرغم تذکرات مکرر قبلی به تمامی نانوایی ها در خصوص بروزرسانی پروانه و اخذ پروانه کسب، متاسفانه برخی نانوایی ها نسبت به این موضوع بی توجه بوده و در سامانه ثبت نام نکردند که این تعداد نانوایی ها الان در تامین آرد دچار مشکل بودند که خوشبختانه الان با ساز و کارهای ایجاد شده آنها نیز وارد چرخه شده، پروانه کسب اخذ نمودند و مشکلی ندارد.

میزان تقاضای آرد از سامانه بالا می رود! حتی بیشتر از قبل ایجاد سامانه! / پای دلالان فرصت طلب و برخی نانوایی های متخلف در  این میان!

بعد از ایجاد سامانه کنترل توسط دولت ناگهان میزان خرید آرد از طریق این سامانه بالا رفته که طی بررسی‌های انجام شده، نتیجه این شد که تعدادی از نانوایی ها رمز ورود سامانه را در اختیار دلالان قرار داده اند بطوریکه میزان آرد خریداری شده از سامانه بیش از میزان سهمیه و مقدار آرد مورد نیاز آن نانوایی حتی قبل از ایجاد سامانه بود که با توجه به پرداخت یارانه دولت، قیمت هر کیسه آرد به طور متوسط ۴۸ تا ۵۰ هزار تومان به نانوایی ها تحویل داده می شد و دلالان از این موقعیت سوءاستفاده کرده و آرد های یارانه‌ای را از چرخه مصرف خارج و به صورت آزاد به فروش می رسانند.

میزان مصرف آرد هر نانوایی بطور اصولی محاسبه شده و آرد هر نانوایی سهمیه بندی می شود

به منظور جلوگیری از این امر، دولت بر اساس مصرف مورد نیاز هر نانوایی با بررسی میزان گاز مصرفی سه دوره گذشته هر نانوایی برای آنان سهمیه مشخص کرد که هر نانوایی قبل از ایجاد سامانه، بطور ماهانه به چه میزان آرد مصرف می کرده و بر این اساس آرد در اختیار آنان قرار داد.

دست دلالان و سودجویان از آرد یارانه ای کوتاه! چاره کار در بازار شایعه پراکنی!


دلالان برای از رده خارج کردن سامانه و دور زدن آن و همچنین برخی نانوایی هایی که از طریق فروش آزاد آرد یارانه ای به قیمت آزاد، منفعت طلبی و سوء استفاده می‌کردند، شایعه‌ای مبنی بر کمبود آرد و قحطی را اشاعه دادند تا با ایجاد جو روانی بین مردم و بهره گیری از آن، سامانه را مجبور به بسته شدن کنند.

توجه مردم به شایعات، بازار را آشفته و سودجویان را به هدفشان می رساند

در این زمان، وقتی مردم به این شایعات دامن می زنند، افزایش کاذب تقاضای نان یا هر کالایی را سبب می شود در حالیکه این فقط یک شایعه و دروغ است و نتیجه توجه به شایعه، افزایش تقاضا، شلوغی نانوایی ها و کمبود سهمیه آرد نانوایی است.

مردم نسبت به شایعات بی توجه بوده و به آن دامن نزنند

لذا مردم با دقت به اینکه منبع این شایعات معلوم است و اینکه هدف دلالان و شبکه‌های معاند ایجاد مشکل و دردسر برای مردم است، ، به این شایعات دامن نزنند و مطمئن باشد کالاهای اساسی از جمله گندم و آرد به میزان بیش از حد نیاز موجود است به طوری که فقط در شهرستان میانه میزان گندمی که در سیلوها ذخیره شده شش برابر تقاضای نیاز این شهرستان تا سال بعد است و به تبع آن در خصوص تامین آرد نیز مشکلی وجود ندارد.

تقاضای کاذب ناشی از جو روانی در بازار نان / برای رفع مشکلی که شایعات باعث آن شده بود، جلسه تشکیل شد


برای رفع مشکلی که به سبب همین شایعات به وجود آمده جلسه ای در شهرستان تشکیل شده و تصمیم بر این شد که مانند سابق، نانوایی هایی که قبل یا بعد ازظهر پخت می‌کردند به حالت سابق برگردد و در تمام ساعات شبانه روز مردم بتوانند به نانوایی ها دسترسی داشته باشند تقاضای کاذب بازار افزایش یافته و باعث خرید مازاد نانی که نانواها به سوپرمارکت‌ها می‌دادند شده بود در حالی که هیچ گونه کمبودی در خصوص تامین نان و هر نوع کالای اساسی وجود نداشته و ندارد.
شیفت ها و سهمیه های  نانوایی ها در عید نوروز تعیین شده و تمامی نانوایی ها از لحاظ آرد تامین خواهند شد و این مربوط به پخت انواع نان می‌شود و برنامه کاری نانوایی ها در تمامی ساعات شبانه روز نیز مشخص است.

مردم به تاریخچه ذهنی توجه به شایعات مراجعه کنند


برخی سودجویان به نام مردم و به کام خودشان از هر موضوعی سوءاستفاده می‌کنند و توجه به شایعات، آسیب اصلی را به خود مردم وارد می کنند و این موضوع قبلا در خصوص شایعه کمبود بنزین که مردم از شب تا صبح جلوی پمپ بنزین ها صف کشیدند و بعدا مشخص شد که نبود بنزین شایعه ای بیش نبود و یا خالی کردن فروشگاهها از اقلام و کالاها در حالی که هیچ کمبودی در فروشگاه‌ها وجود نداشت بر عموم مردم ثابت شده لذا مردم مطمئن باشند که کمبودی در کار نیست.

 

ضمن تشکر از آقای مهندس امدادیان، گفتگوی ما با رئیس محترم اداره صنعت، معدن و تجارت، در خصوص موضوع نان به پایان رسید.

در خصوص موضوعات دیگری نیز این مصاحبه ادامه داشت که طی روزهای آتی در نشریه ندای میانه به چاپ خواهد رسید.

رضا امامی

7 اسفند 1397

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۲/۲۳ ۱۲:۴۵

لطفا در مورد چندگانگی قیمت نان و تعطیلی برخی نانواییها از رئیس محترم توضیح خواسته شود

۹۷/۱۲/۹ ۰۸:۵۴

آقای مهندس امدادیان قبلاً اعلام کرده بودید نانواییها موظف به استفاده (تحویل) کیسه های کاغذی به جای کیسه های نایلونی هستند ولی خبری نشد

۹۷/۱۲/۹ ۰۸:۰۳

آقای مهندس امدادیان مدیری با شخصیت ، توانا ، دلسوز و به قول معروف خاکی هستند
خداوند حفظشان کند

۹۷/۱۲/۸ ۱۰:۵۹

آقای امدادیان سلام و تشکر از زحمات شما و همکاران تان . عدم اطلاع رسانی به موقع ازسوی اداره صنعت منجر به این مباحث می شود بهتره منبعد قبل از ایجاد مشکل اطلاع رسانی شود

۹۷/۱۲/۸ ۰۹:۳۱

تانباشدچیزکی مردم نگویندچیزها!!

۹۷/۱۲/۸ ۰۷:۰۴

ای کاش همه چیز شایعه بود!!!!

۹۷/۱۲/۸ ۰۰:۱۴

سلام ممنون از اطلاع رسانیتون جناب آقای امدادیان.
امیدوارم همشهریان عزیز به جو شایعات دامن نزنند.

اخبار روز