کد خبر: ۱۵۲۳۰
۹۲۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

رئیس سازمان هواپیمایی:

دوره کوتاه افزایش قیمت پس از آزادسازی نرخ بلیت/ از مردم عذرخواهی می‌کنیم

۱۳۹۲/۷/۱۱
۲۰:۵۳

 

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه در دوره کوتاهی پس از آزادسازی قیمت بلیت، افزایش قیمت خواهیم داشت، گفت: اگر آزادسازی قیمت ها اتفاق بیافتد و زمینه رقابت پیش بیاید، مردم نیز در انتخاب خود راحت تر هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا پهلوانی با حضور در شبکه خبر در خصوص آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، اظهار داشت: عمر هواپیماهای ما هم اکنون 22 ساله است بنابراین اگر آزادسازی قیمت ها اتفاق بیافتد و زمینه رقابت پیش بیاید، مردم نیز در انتخاب خود راحت تر هستند.

وی با بیان اینکه ما حدود 3.5 تا 4 درصد از جابجایی مسافران را برعهده داریم، گفت: بخشی از این تعداد، کارمندان دولت هستند و بخش دیگر مردم عادی که ما سعی داریم به نیاز هر دو طرف توجه کنیم به خصوص مردم عادی که تاثیرگذاری بیشتری دارند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص افزایش قیمت بلیت هواپیما پس از آزادسازی قیمت ها، افزود: پیش بینی ما در صنعت هوایی این است که اگر تمام مولفه ها با نگرش دقیق انجام گیرد، افزایش قیمت پس از آزادسازی را در فاصله زمانی کوتاهی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه اگر نگرانی در مباحث اقتصادی و نگرانی شرکت ها در خصوص نرخ ارز و سوخت حل شود قیمت ها پس از یک دوره کوتاه کاهش می یابد، گفت: ما سال گذشته هر ماه 50 میلیون دلار با نرخ 1226 تومان در اختیار شرکت ها قرار می دادیم اما پس از مشکلات بانک ها منبع ارز مرجع به کشورهایی منتقل شد که ایرلاین ها را با مشکل روبرو کرد.

پهلوانی با اشاره به اینکه در حال حاضر صندوق توسعه ملی منابع ارزی ایرلاین ها را با نرخ ارز اتاق مبادلات ارزی تامین می کند، گفت: اما هنوز ایرلاین ها موفق به دریافت تسهیلات نشدند و شرایط سختی برای آنها گذاشته شده است به این معنا که باید تسهیلات گرفته شده با ارز برگردانده شود به همین دلیل شرکت ها با مشکل روبرو می شوند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص کوتاهی خدمات رسانی در برخی از پروازها، گفت: به دلیل وجود تمامی ساختارهای فرهنگی و نقص های موجود در صنعت هوایی از مردم عذرخواهی می کنیم و امیداریم که تعادلات فرهنگی و اخلاقی را در صنعت بیشتر مشاهده کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که برای آزادسازی قیمت ها چه تدابیری دارید، اظهار داشت:  مسافری که سواذ هواپیما می شود دارای شخصیت حقیقی و حقوقی است و اگر ما در مراکز مختلف تصدی گری مستقر شدیم به دلیل حق مسافر است همچنین دلیل مخالفت سازمان با پروازهای چارتر احترام به شخصیت مسافر است و اینکه مسافران از امتیازات به حق خود برخوردار شوند.

پهلوانی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ترمینال 4 فرودگاه مهرآباد نماینده سازمان هواپیمایی کشوری مستقر است، گفت: از اوایل امسال تا کنون این ستاد بیش از 160 میلیون تومان حق مسافر را بازگردانده است.

مجوز افزایش قیمت نمی دهیم

همچنین در این برنامه موید حسینی صدر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به عنوان مخالف آزادسازی قیمت ها در خصوص کاهش قدرت خرید بلیت پس از آزادسازی قیمت ها، اظهار داشت: این حلقه مفقوده اجرای این طرح است و ما انتظار داریم که بلیت برای پروازهای عادی که خدمات خاصی ندارند افزایش قیمت نداشته باشد مگر اینکه هواپیما تغییر خاصی در خدمات دهی ایجاد کند و مردم حق انتخاب داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما پیشنهاد دادیم که هزینه ها را بیشتر به آپشن ها متنقل کنند و یا حداقل با تهیه بلیت در زمان های نزدیک تر به پرواز قیمت ها را افزایش یا کاهش دهند، گفت: دولت باید محل هزینه های اضافی ایرلاین ها را جبران کند تا این شرکت ها مشکل ارز نداشته باشند.

نماینده مردم خوی با تاکید بر اینکه حاضر نیستیم که مجوز افزایش قیمت ها را بدهیم، گفت: از دولت خواهش داریم که کل مصوبه آزادسازی قیمت ها یکپارچه اجرا شود که یکی از بندهای آن، متنوع سازی خدمات است، دوم اینکه فضای رقابت سازی ایجاد کنند و سوم اینکه در شرایط کنونی قیمت ها افزایش نیابد زیرا مردم توان پرداخت قیمت بالا را ندارند و هنوز درآمدها افزایش پیدا نکرده است.

وی با انتقاد از اینکه درآمد حمل بار و ترانزیت هواپیماها در کشور پایین است، افزود: در خیلی موارد از این موضوع غفلت شده است البته من به عنوان کارشناس خبره نظر نمی دهم بلکه مطالبات مردم را پیگیری می کنم.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز