کد خبر: ۱۰۰۸۳۸
۸۵ بازدید
۰ دیدگاه

هراس جریان اصلاحات از تکرار ۸۴ در ۱۴۰۰

۱۳۹۹/۸/۷
۰۷:۲۸

 

روزنامه خراسان: کمتر از 8 ماه تا انتخابات ، محمد رضا خباز و محمود صادقی از تعدد نامزدهای اصلاح طلب برای1400 هشداردادند
اردوگاه اصلاحات تااین جای کار نتوانسته به شیوه‌ای واحد برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده دست یابد و علاوه بر این باتوجه به اخباری که از سوی احزاب و شخصیت‌های جبهه اصلاحات منتشر می‌شود به نظر می‌رسد که احتمال حضور در انتخابات با چند نامزد هم منتفی نباشد.

شاهد مثال این مدعا اعلام تمایل محمدرضا عارف رئیس بنیاد امید ایرانیان به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری یا معرفی صادق خرازی از سوی حزب ندا است؛ در این میان کارگزارانی ها هم اگرچه گزینه خود را همان گزینه شورای عالی اصلاحات دانسته و رئیس دولت اصلاحات را تصمیم گیر نهایی بیان کرده اند، اما گویا بدشان نمی آید که با گزینه اختصاصی خود پا به ریاست جمهوری بگذارند و از همین رو بارها لیست چند نفره ای را به عنوان گزینه های 1400 معرفی کرده اند.

تشتتی که به عقیده فعالان سیاسی اصلاح طلب ( سم مهلکی است که ) اگر ادامه پیدا کند، نتیجه ای بهتر از سال 84 برای اصلاح طلبان رقم نخواهد خورد. در سال 84 اصلاح طلبان با این که مجلس هفتم را به اصولگرایان باخته بودند و توقع می رفت که با تجربه شکستی که خورده اند با هماهنگی بیشتری پابه عرصه انتخابات ریاست جمهوری بگذارند اما این اتفاق نیفتاد و در نهایت 4 نامزد اصلاح طلب یا حامی اصلاح طلبان یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، مصطفی معین و مهر علیزاده به انتخابات ورود کردند و در نهایت نیز نتیجه ای نگرفتند.

موضوعی که البته بارها دامن گیر جریان رقیب سنتی آن ها هم شده و می توان گفت یکی از مهم ترین دلایلی که اصولگرایان نتوانستند پیروز ادوار مختلف انتخابات ریاست جمهوری شوند، همین تشتت و ورود با چند کاندیدا به عرصه انتخابات بوده است.

در همین زمینه محمد رضا خباز فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با نامه نیوز با اشاره به خطای راهبردی اصلاحات در سال 84، تصریح می کند که اردوگاه اصلاح طلبی در نهایت با یک کاندیدا وارد کارزار 1400 خواهد شد:« آدم عاقل از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود.

در سال 1400 ما تعدد کاندیدا نخواهیم داشت. هیچ کدام از آن هابه طور رسمی اعلام کاندیداتوری نکردند چون همه شان نخستین گام را ضرورت ایجاد فضای مشارکت حداکثری می دانند.»

وی با اشاره به تدبیر اصلاح طلبان برای ایجاد فضای مشارکت حداکثری در انتخابات ریاست جمهوری افزود: «اصلاح طلبان با محوریت آقای خاتمی باید یک مانیفست بنویسند که براساس آن راهکارهایی برای حل مشکلات کشور به طور عملی ارائه شود.» موضعی که محمود صادقی فعال سیاسی اصلاح طلب هم به آن اشاره دارد و معتقد است:

«باتوجه به تعاملی که با شورای هماهنگی اصلاحات دارم، می‌‌توانم بگویم که تا این لحظه نظر همه دوستان مبنی بر اجماع بر یک نامزد واحد است. ارائه چند نامزد متعدد در انتخابات ریاست‌جمهوری برای اصلاح‌طلبان یادآور تجربیات خوبی نیست و این احتمال وجود دارد که اگر چند نامزد ارائه شود، نتیجه‌ای مانند آن چه در انتخابات سال84 دیدیم رخ دهد؛ بنابراین ضرورت دارد که همه اصلاح‌طلبان در نهایت بر یک نامزد به وحدت برسند ».

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز