کد خبر: ۱۰۰۸۶۸
۵۵ بازدید
۰ دیدگاه

هوشیاری ایران در برابر بازی منطقه‌ای

۹۹/۸/۸
۰۷:۳۶

 

آرمان ملی: سیاست ایران همواره بر پایه حسن همجواری با تمامی همسایگان خود بوده است.

ایران همیشه سعی داشته است روابطی بدون تنش با همسایگان داشته باشد و در این میان حتی به عنوان میانجی روابط غیردوستانه همسایگان خود را به سمت صلح هدایت کرده است.

مشکل آذربایجان و ارمنستان مدت‌هاست که وجود دارد و ایران نیز همواره تلاش کرده است در طول سالیان دراز در این منطقه صلح و ثبات ایجاد کند. امروز لازم است که ایران در وهله اول آتش جنگ را در این منطقه خاموش کند و گفت‌وگوها را برقرار کند و در مرحله دوم این درگیری باید مراقب بود که عوارضی برای کشور و مرزها نداشته باشد.

اینکه کشور دیگری بخواهد در این نزاع اهداف بلند‌پروازانه خود را پیاده کند به خودش مربوط است اما اگر در این راستا برای ایران مشکلات مرزی ایجاد کند، قطعا نظامیان و دیپلماسی ایران زیر بار آن نخواهد رفت و قاطعانه برخورد می‌کند.

ایران با توجه به پیشینه انسان‌دوستانه خود امروز دست‌به‌کار شده و طرحی را مطرح کرده است تا بحران در این منطقه حل شود. طرف‌های درگیر در قره‌باغ صرفا ارمنستان و آذربایجان نیستند و حضور ترکیه در این منطقه تنش را افزایش داده است.

ایران باید اعلام کند که برای حفظ امنیت مرزهای خود به‌شدت جدی است. ایران با هر دو کشور مرز مشترک دارد و نباید ذره‌ای از آن خدشه‌دار شود. اگر طرف‌های دیگر درگیری نیز بخواهند دخالت کنند، در وهله اول ایران قوانین بین‌المللی را یادآور می‌شود که قره‌باغ متعلق به آذربایجان است اما آن قسمتی که در مرز ایران قرار دارد متعلق به ارمنستان است و طرفین باید به این اصول متعهد باشند.

بلندپروازی کشورهای سوم نباید این اصول را خدشه‌دار کند. مرزهای بین‌المللی کاملا مشخص است و ایران نیز خواهان رعایت کامل آنهاست. طبیعی است که قطعنامه‌های گذشته شورای امنیت نیز حائز اهمیت هستند و باید به آنها رجوع کرد. ایران هم با آذربایجان و با هم ارمنستان روابط خوبی دارد و دولت‌های روسیه و ترکیه باید بدانند که مشکلات باید به گونه‌ای حل شود که مرزهای بین‌المللی تخریب نشوند.

از سوی دیگر آن قسمت‌هایی نیز که توسط ارمنستان تصرف شده است باید به دولت آذربایجان بازگردد. نیروهای نیابتی حاضر در منطقه قره‌باغ امروز امنیت این منطقه را از بین برده‌اند و تنش‌زایی کرده‌اند. ایران باید مراقب باشد تا بازی برخی کشورهای منطقه را نخورد و هیچ‌گونه توافقی که به مرزهای ایران لطمه وارد کند مورد پذیرش نیست و امروز امنیت ملی و مرزهای ایران اولویت اصلی ماست و ایران در این رابطه با هیچ کشوری تعارف ندارد و با هرگونه تهدید به‌شدت برخورد خواهد کرد و فریب بازی و سیاست ظاهرنمایانه برخی کشورها را نخواهد خورد.

علی‌اکبر فرازی سفیر پیشین ایران در مجارستان

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز