کد خبر: ۱۰۳۱۸۷
۶۵ بازدید
۰ دیدگاه

هراس کیهانی از آمدن یادگار امام در ۱۴۰۰

۹۹/۱۰/۲۷
۰۷:۳۹

 

«اگر به هرعلتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می‌شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است»

آرمان ملی: «اگر به هرعلتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می‌شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است»

همین جملات آیت‌ا... سید حسن خمینی در مراسم سالگرد رحلت آیت‌ا... هاشمی کافی بود که تیرهجمه دلواپسان به سمت او نشانه رود. تخریب‌های انتخاباتی 1400 آغاز شده است؛ انتخاباتی که برخلاف گذشته از شرایط خاصی برخوردار است و گمانه‌زنی‌ها حکایت از حضور برخی افراد شاخص به عنوان کاندیدا دارد.

یکی از این چهره‌ها آیت‌ا... سیدحسن خمینی است که همگان می‌دانند در صورت حضور در عرصه انتخابات، با اقبال خوبی از سوی رای‌دهندگان مواجه می‌شود اما جریانی تمایل ندارد تا اندیشه امام در عرصه اجرایی نمود داشته باشد، چرا که ضرری به منافع آنهاست یا با توجه به اینکه سال‌هاست به تخریب دولت مستقر عادت کرده‌اند، این مسیر با حضور آیت‌ا...سیدحسن خمینی در جایگاه ریاست‌جمهوری باید متوقف شود، چراکه یادگار امام به‌طور حتم اداره اجرایی کشور را بر اساس رهنمودهای بنیانگذار انقلاب اسلامی دنبال خواهد کرد که چندان به مذاق برخی فرصت‌طلبان خوش نخواهد آمد.

اما نکته قابل توجه و قابل تامل آن است که برخی تفکرات و دلواپسان آن اندازه نگران حضور یادگار امام در عرصه انتخابات هستند که از هم‌اکنون حکم به ردصلاحیت آیت‌ا... سیدحسن خمینی می‌دهند. کیهان نمونه‌ای از این دلواپسان است که به خود اجازه داده بر جایگاه شورای نگهبان بنشیند و اقدام با تایید یا ردصلاحیت کاندیداها کند.

هراس کیهانی از آمدن یادگار امام

روزنامه دلواپس کیهان نوشته است که «بازی رسانه‌ای نشریات اصلاح‌طلب با نام سید حسن خمینی به عنوان نامزد اصلاح‌طلبان در حالی است که وی فاقد کمترین سابقه اجرایی به عنوان شرط ضروری برای نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری است. روزنامه‌های اصلاح‌طلب در یک فضاسازی هماهنگ، تیترهایی مانند «سید حسن خمینی می‌تواند نامزد اجماعی باشد؟» و «تا 1408 با یادگار امام؟»(!) را برای گزارش‌های خود انتخاب کردند.

خبر دیگر انتخاباتی در جبهه اصلاحات بالارفتن احتمال نامزدی سیدحسن خمینی است؛ به نحوی که غلامعلی دهقان، از اعضای حزب اعتدال و توسعه (حزب نزدیک به حسن‌ روحانی) گفته است: «تنها کسی که می‌تواند اجماع را شکل دهد آقای سیدحسن خمینی است.

دست کیهان روشد!

او مورد تایید اصلاح‌طلبان سنتی و پیش‌رو، اعتدالیون و اصولگرایان معتدل است. به نظر می‌رسد اگر آقای سیدحسن خمینی ورود کند، باعث تعالی نظام سیاسی کشور می‌شود؛ چون او یک مجتهد آگاه به دو مقوله مکان و زمان است و می‌تواند راهی را که امام خمینی، رهبر فقید انقلاب، در فقه سیاسی شیعه ایجاد کردند، استمرار ببخشد و بسیاری از چالش‌های فکری، فرهنگی و فلسفی را حل کند.

باعث امیدواری‌بخشی از جامعه ایرانی می‌شود که ما به آنها نواندیشان دینی می‌گوییم. روزنامه اصلاح‌طلبی هم نوشته است: بنا بر برخی شنیده‌ها برخی چهره‌های شاخص از جمله اسحاق جهانگیری که در انتخابات ریاست‌جمهوری 92، حضوری موثر داشت و به همین دلیل بسیاری از او به عنوان گزینه قطعی اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 می‌گفتند، حال چندان تمایلی به حضور در صحنه انتخابات ندارد و ظاهرا تحرکات نصفه و نیمه این مدت را نیز متوقف کرده است.

در نتیجه حالا با نبود چهره‌هایی چون جهانگیری، احزاب در حال رایزنی برای دعوت از دیگر شخصیت‌های برجسته برای ورود به این مهم‌ترین رقابت سیاسی 1400 هستند و حالا بار دیگر نام سیدحسن خمینی، تولیت آستان امام خمینی(ره) لابه‌لای این گمانه‌زنی‌ها به گوش می‌رسد.

جریان اصلاحات و سیدحسن خمینی رابطه خوبی دارند. هرچند یادگار امام رسما عضو هیچ گروه و حزبی نیست، اما روابط نزدیکش با شخصیت‌های برجسته جریان اصلاحات به‌ویژه سیدمحمد خاتمی باعث شده تا بسیاری او را از جمله اصلاح‌طلبان بشناسند. نام سیدحسن خمینی اما حالا در شرایطی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد احزاب اصلاح‌طلب برای رسیدن به کاندیدای واحد چالش‌هایی جدی پیش‌رو دارند. یک عضو حزب بیان داشته است: اصلاح‌طلبان و خط امامی‌ها و اصولگرایان میانه‌رو از سید حسن خمینی حمایت می‌کنند. این فضاسازی در حالی انجام می‌شود که بنا بر برخی اخبار موثق، ترغیب افراد مشابه برای نامزدی- با احتمال ردصلاحیت شدن- مورد تاکید پدرخوانده‌های طیف مدعی اصلاح‌طلبی قرار گرفته تا با قربانی شدن آنها، بتوان برای نامزد نهایی این طیف فضاسازی کرد و به جای پاسخگویی به کارنامه بسیار منفی اصلاح‌طلبان در دولت یازدهم و دوازدهم، مجلس دهم و همچنین شورای شهر تهران، به مظلوم‌نمایی درباره رد صلاحیت‌ها پرداخت.

وی یادآور می‌شود طبق اصل 115 قانون اساسی، «رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی که واجد شرایط زیر باشند، انتخاب گردد: ایرانی‌الاصل، تابع ایران، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور». صرف‌نظر از میزان انطباق یا عدم انطباق سیدحسن خمینی با بخش عمده‌ای از این شرایط، محرز است که وی فاقد کمترین سابقه اجرائی (حتی در حد اداره یک شهر و اداره کوچک) برای احراز شرط مدیر و مدبر بودن است. تنها فعالیت او تولیت آستان امام خمینی(ره) و موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) است. آیت‌ا...سید حسن خمینی پیش از این با وجود ثبت‌نام برای انتخابات مجلس خبرگان، از حضور در آزمون علمی نامزدهای این انتخابات منصرف شد.»

چرا شورای نگهبان سکوت کرد؟

یادگارامام چهره‌ای علمی است که بارها تدابیر سیاسی او باعث حل اختلافات میان گروه‌های سیاسی در کشور شده است. از سوی دیگر راهکارهای علمی و تخصصی او در زمینه حل مشکلات کشور هم دلیل مراجعه مدیران به او برای یافتن راهکارهای درست است؛ بنابراین نمی‌توان انکار کرد که او توانایی اداره اجرائی کشور را دارد. کمااینکه تنها موضوعاتی که در مخالفت دلواپسان کیهانی با ریاست‌جمهوری او می‌توان ذکر کرد بیش از همه اداره کشور بر اساس دیدگاه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی است و موضوع دیگر حمایت اصلاح‌طلبان از آیت‌ا... سید حسن خمینی است!

زمانی که ایشان در سالگرد رحلت آیت‌ا...هاشمی بیان کرد که «اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند. خدا نیاورد دوران بین خدمت و خیانت را. که اگر بروید می‌شود خدمت و بعضا هم هزار مشکل هم در آن است اما کناره گرفتن بعضا خیانت است» زنگ خطر در کیهان به صدا درآمد و آنها برای آرام کردن خودشان بر کرسی شورای نگهبان نشستند تا رای به ردصلاحیت آیت‌ا... سیدحسن خمینی بدهند. نکته قابل تامل سکوت شورای نگهبان درباره اقدام کیهان است و اینکه تلاش نکرد از جایگاه خود در برابر دخالت‌ها خودداری کند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز