کد خبر: ۱۰۳۲۷۵
۹۱ بازدید
۰ دیدگاه

سریال باخانمان؛

چرا خندیدن انقدر سخت شد؟ +فیلم و تصاویر

۹۹/۱۰/۳۰
۱۸:۲۶

«باخانمان» از همان روزی که روی آنتن رفت، با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد.

برترین‌ها: «باخانمان» به کارگردانی «برزو نیک‌نژاد» و تهیه‌کنندگی «زینب تقوایی» یکی از سریال‌های جدیدی است که این شب‌ها از تلویزیون پخش می‌شود. سریالی ۳۰ قسمتی با نویسندگی «امیر برادران»، نویسنده یا یکی از اعضای گروه نویسندگان سریال‌هایی، چون «ساختمان پزشکان»، «در حاشیه» و «هیولا» اما شنیده‌ها حاکی است که نوشتن شوخی‌های باخانمان توسط شهاب عباسی انجام می‌شود.

 

باخانمان

 

«باخانمان» روایتگر داستان جوانی به نام مسعود است که در آستانه ازدواج متوجه می‌شود فرزند واقعی پدر و مادرش نیست و سعی می‌کند خانواده اصلی خود را پیدا کند. او پس از مواجهه با پدر و مادر واقعی‌اش متوجه می‌شود که تفاوت آشکاری با خانواده کنونی‌اش دارند... در واقع نویسندگان این سریال سعی کردند نشان بدهند بچه‌دزدیده شده حتی اگر خوشبخت هم شود، علاقه‌مند است که والدین واقعی‌اش کنارش بودند. موضوعی که برزو نیک‌نژاد می‌گوید به این دلیل انتخاب شده که این روز‌ها فاصله زیادی بین اعضای خانواده ایجاد شده و این موضوع فراموش شده که برای از بین‌بردن مشکلات باید انسان‌ها مثل گذشته دور هم جمع شوند و در کنار هم آن‌ها را حل کنند.

 

باخانمان

 

«باخانمان» از همان روزی که روی آنتن رفت، با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. روزنامه شهروند در این باره نوشت: «باخانمان» سریالی است که عده‌ای آن را از بابت خلق لحظاتی شیرین و کمیک مورد ستایش قرار داده‌اند و البته عده‌ای نیز سطح کیفی و به خصوص کمدی «باخانمان» را نازل ارزیابی کرده‌اند. اما برزو نیک‌نژاد گفته که فکر می‌کند در رسیدن به هدفش در این سریال موفق شده است: «در این سریال یک قصه ملموس روایت می‌کنیم که به آدم‌ها و روابط‌شان می‌پردازد. سریالی با محوریت زندگی- که مردم هم با آن همذات‌پنداری می‌کنند. ما در سریال باخانمان قصد داشتیم خنده بر لب مردم بیاوریم- در روزگاری که کرونا و معیشت تحت فشارشان قرار داده، کار بسیار دشواری است.»

 

تیم جذاب بازیگران

 

باخانمان

 

ترکیب بازیگران باخانمان، ترکیب جالبی است؛ بازیگرانی شناخته شده که پس از مدتی دوری از عرصه کمدی با این سریال در ژانر کمدی دیده می‌شوند و همچنین شاهد یک تیم بازیگری جوان نیز هستیم. حسام محمودی تاکنون بیشتر در سریال‌های غیرکمدی دیده شده، الهام اخوان که در فیلم «دوزیست» با نیک‌نژاد همکاری کرده بود، اولین حضور در تلویزیون را تجربه می‌کند، شقایق دهقان سابقه خوبی در زمینه بازی در آثار طنز دارد و شهرام شکیبا نویسنده و مجری است.

 

باخانمان؛ موفق یا شکست‌خورده؟!

 

روزنامه شهروند نوشت: پاسخ به این پرسش مستلزم نگاهی به کارنامه کارگردان سریال است؛ یعنی اگر قرار باشد «باخانمان» را با سریال‌های قبلی نیک‌نژاد، یعنی سریال‌هایی مانند «دردسر‌های عظیم»، «همسایه‌ها»، «ویلا»، «پنچرین و حتی «ساخت ایران ۲» قیاس کنیم، سخن‌گفتن از پیشرفت کارگردان کمی بیش از حد خوشبینانه به نظر می‌رسد. اما در قیاس با دیگر سریال‌های تلویزیون در سال‌جاری، به‌خصوص سریال‌های کمدی مانند «صفر بیست و یک» دستاورد برزو نیک‌نژاد قابل اعتنا و موفق جلوه می‌کند.

 

باخانمان

 

برزو نیک‌نژاد که در سینما نیز فیلم‌های ناخواسته، زاپاس، لوله زنبور و دوزیست را جلوی دوربین برده، می‌گوید که تماشاگران تلویزیون تغییر کرده‌اند و دیگر نمی‌توان با همان فرمول‌های سابق رضایت آن‌ها را به دست آورد، به‌خصوص در زمینه کمدی، که این تغییرات بیشتر خود را نشان می‌دهند و تماشاگر دیگر به چیز‌هایی که قبلا می‌خندیده، نمی‌خندد. برای همین هم هست که سریال‌های کمدی گذشته دیگر برای مخاطب امروز خنده‌دار نیستند.

 

برزو نیک‌نژاد در یک لایو اینستاگرامی یکی از دلایل دشواری موفقیت در سریال‌های کمدی امروز را بسته‌بودن دست نویسندگان و کارگردانان در خلق لحظات کمدی می‌داند: «این‌گونه نیست که کمدی‌ساز‌های تلویزیون کارشان را بلد نیستند. اتفاقا بزرگ‌ترین کمدین‌هایی که در سینما میلیاردی می‌فروشند، از تلویزیون آمده‌اند. اما در تلویزیون دست‌وبال سازندگان کمدی بسته است و همواره درگیر «این را نگو و آن را نگو» هستند. با این اوضاع چطوری می‌شود مخاطب را خنداند؟». سکانسی از سریال با بازی شهره لرستانی، سوژه شوخی در فضای مجازی قرار گرفت. این شوخی‌ها بیشتر از آن که متوجه به خود سریال باشد، ناظر بر اعمال محدودیت‌های متفاوت و گوناگونی‌ست که در مورد بازی بازیگران و کارگردانی وجود دارد.

 

 

 

حواشی سریال 

 

نمایش فروش فرزند در «باخانمان» یکی از حواشی این سریال بود؛ بزرگ مردانی در ایرنا نوشت: در این سریال هیچ نگاه طنزی دیده نمی‌شود. بازیگران پتانسیل فضای نمایشی طنز ندارند. از سوی دیگر پدر خانواده که معتاد است فرزندش را می‌فروشد. سوال اینجاست چند درصد از جامعه ایرانی اسلامی ما را این چنین پدران تشکیل داده‌اند که در این سطح گسترده و به صورت سریال از یکی از شبکه‌های سراسری پخش می‌شود؟ نکته جالب این که چندی پیش وقتی یک خانواده فرزندش را مجبور به کشیدن مواد مخدر کرد و فیلم آن در فضای مجازی منتشر شد، از سوی قوه قضاییه مورد پیگیری قرار گرفتند و به عنوان مجرم شناخته شدند. حال نمایش اعتیاد در این سطح گسترده و با جزئیات و فروش فرزند در یک سریال تلویزیونی که مخاطبان آن را دنبال می‌کنند چه حکمی خواهد داشت؟

 

باخانمان

 

یکی دیگر از حواشی سریال باخانمان زمانی ایجاد شد که طیفی از ماما‌ها به این سریال اعتراض کردند. موضوعی که برزو نیک‌نژاد آن را حاصل نوعی سوء‌تفاهم می‌داند: «من به‌شدت به قشر ماما‌ها احترام می‌گذارم. من به هیچ قشری در جامعه تا الآن بی‌احترامی نکردم. متوجه شدم یک‌سری از ماما‌ها با سریال «باخانمان» مشکل دارند؛ نفهمیدم چرا؟ یک قابله داریم، این قابله برای اینکه شخصیت پیدا کند، همین‌طوری به خودش می‌گوید ماما، ما به کدام ماما توهین کردیم»؟! و حرف آخر برزو نیک‌نژاد: «امیدوارم آستانه تحمل‌ها بالا برود».

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز