کد خبر: ۱۰۳۳۷۸
۴۴ بازدید
۰ دیدگاه

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

۹۹/۱۱/۷
۱۳:۳۹

مروری بر اسامی که به واسطه یک شخصیت در فیلم و سریال پربیننده، پرطرفدار شدند

روزنامه خراسان - نرگس عزیزی: انتخاب اسم کودکان از روی شخصیت‌های سریال‌های محبوب چندان عجیب نیست. می‌توان آن را اتفاقی جهانی در نظر گرفت که چند سالی است در کشور ما هم توجه زیادی را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال در آخرین آمار اعلام شده درخصوص اسامی محبوب چهار ماه ابتدایی امسال، هرچند نام‌های فاطمه، زهرا، محمد و علی پرطرفدارترین اسم‌ها برای انتخاب نام فرزندان پسر و دختر هستند نام رستا در رتبه چهارم و آوا در رتبه پنجم محبوب‌ترین اسامی دخترانه قرار گرفته است. موضوعی که به نظر می‌رسد تحت تاثیر سریال «دل» و شخصیت رستا و خواهرش در این سریال رقم خورده است.

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

انتخاب اسم فرزند بر اساس فیلم و سریال تقریبا از سال ۸۶ که سریال پربیننده «میوه ممنوعه» ساخته و از شبکه ۲ پخش شد، مورد توجه بعضی پدر و مادر‌ها قرار گرفت. بعد از پخش این سریال مناسبتی، اسم هستی برای دختر‌ها بسیار متداول شد. هستی، نام شخصیت «هانیه توسلی» در این فیلم بود. آمار‌های ثبت احوال نشان می‌دهد سال ۸۷ بیش از ۱۵ هزار نفر و سال ۸۸ بیش از ۱۳ هزار نفر نام دختران خود را هستی گذاشته‌اند که رشد بیش از ۱۰ تا ۱۵ برابری انتخاب این اسم بعد از پخش این سریال را نشان می‌دهد.

ستایش

کدام سریال؟ ستایش

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

سال ۸۹ که اولین سری سریال پربیننده ستایش ساخته شد، این نام مورد توجه بعضی پدر و مادر‌ها قرار گرفت. به طور مثال، اسم ستایش که تا سال ۸۵ جزو ۱۰ نام پرطرفدار نبود، بعد از پخش سریالی با همین نام که نقش شخصیت اصلی‌اش را «نرگس محمدی» بازی می‌کرد، در سال ۸۹ به سومین و در سال ۹۰ به دومین نام پرطرفدار در کشور تبدیل شد که پدر و مادر‌ها برای دخترهایشان انتخاب کردند.

آیدا

کدام سریال؟ پنج کیلومتر تا بهشت

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

«پنج کیلومتر تا بهشت» سریالی است که در ماه رمضان سال ۱۳۹۰ از شبکه سوم سیما پخش شد. «آیدا» با هنرنمایی «شبنم قلی‌خانی» به واسطه شخصیت خوبی که در این فیلم داشت، مورد پسند مردم قرار گرفت و فراوانی این نام در سال ۹۰ رشد قابل توجهی داشت و به نهمین نام پرطرفدار دختر‌ها در همین سال تبدیل شد.

کیان

کدام سریال؟ مختارنامه

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

مختارنامه بدون شک یکی از موفق‌ترین سریال‌های تاریخ تلویزیون کشورمان و کیان با هنرنمایی رضا رویگری، یکی از نقش‌های به یادماندنی این سریال است. شاید به همین دلیل است که بعد از گذشت سال‌ها از ساخت این برنامه، نام کیان در بین ۱۰ نام پرطرفدار برای والدین در زمان انتخاب اسم پسرشان حتی در سال ۹۶ و ۹۷ بوده است.

باران

کدام سریال؟ آوای باران

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

بعد از پخش مجموعه تلویزیونی «آوای باران» در سال ۹۲ از شبکه ۳ سیما، این نام هم مورد توجه قرار گرفت و به یکی از نام‌هایی تبدیل شد که والدین در زمان انتخاب اسم برای دخترشان، علاقه زیادی به آن در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نشان دادند. به طور مثال در سال ۹۳، باران در رده هفتم پرطرفدارترین نام‌های دختر قرار گرفت.

رستا و آوا

کدام سریال؟ دل

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

در بین ۱۰ نام اول انتخاب شده برای دختران در چهار ماه اول امسال، رستا و آوا در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفته‌اند که نشان دهنده تاثیر پخش سریال دل از شبکه نمایش خانگی بر نظر والدین برای انتخاب این اسم روی فرزندشان است.

مروری بر چند انتخاب اسم تحت تاثیر فیلم‌ها و سریال‌ها در جهان از «جنگ‌ستارگان» بگیرید تا «بازی تاج و‌تخت» و «فرندز»موضوع استقبال از یک اسم به واسطه پخش فیلم یا سریال، محدود به ایران نیست. در کشور‌های دیگر هم این موضوع به دفعات مشاهده شده است. یکی از کشور‌هایی که به واسطه داشتن آمار دقیق از نام متولدان در سال‌های مختلف چنین بررسی‌هایی در آن به دفعات انجام شده است، آمریکاست. در ادامه به چند مورد مشهور از استقبال از یک اسم بعد از پخش فیلم‌و‌سریال می‌پردازیم.

لیا و لوک

کدام فیلم؟ جنگ ستارگان

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

این دو نام، از شخصیت‌های فیلم‌های جنگ ستارگان هستند که با هر بار اکران قسمتی از این فیلم، به ناگهان توجه به این اسم‌ها افزایش داشته است. استقبال از نام لوک برای پسر البته چشمگیرتر بوده و باعث شده است این نام تا رتبه ۲۸ هم در فهرست اسامی محبوب بالا بیاید. درخصوص لیا هم این افزایش در نوبت‌های مختلف به شکلی خفیف‌تر اتفاق افتاده است، اما نکته جالب درباره این اسم این که در سال ۲۰۰۶ (یک سال بعد از اکران فیلم) رتبه این نام در حالی افزایش یافت که شخصیت لیا در آن قسمت از جنگ ستارگان حضور نداشت.

السا

کدام فیلم؟ پویانمایی یخ‌زده

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

پویانمایی یخ‌زده یا فروزن هم از مواردی است که توانست طی یک سال به ناگهان تغییری در رتبه‌بندی نام السا ایجاد کند. تا پیش از اکران این کارتون، رتبه نام السا ۵۲۷ بود و از سال ۱۹۱۷ به این طرف هیچ وقت نتوانسته بود به زیر رتبه ۵۰۰ در فهرست اسامی محبوب در آمریکا برسد. اما بعد از اکران این پویانمایی رتبه این نام به ۲۸۶ رسید.

ریچل و فیبی

کدام سریال؟ فرندز

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

با آغاز پخش سریال دوستان یا فرندز، نام شخصیت‌های این سریال محبوبیت محسوسی پیدا کردند. در این بین نام ریچل شهرتی چشمگیر پیدا کرد و در فهرست نام‌های محبوب به رتبه ۹ رسید. بعد از به پایان رسیدن این سریال، البته پر طرفداربودن نام ریچل کاهش محسوسی پیدا کرد و به رتبه ۱۶۷ رسید. درباره نام فیبی، اما این افزایش محبوبیت، کمتر بود. فیبی در زمان پخش این سریال از رتبه ۵۸۱ به رتبه ۲۳۱ طی یک سال رسید. البته بعد از مدتی این محبوبیت کاهش پیدا کرد و وقتی پخش این سریال به پایان رسید، رتبه آن ۴۰۵ بود.

آریا

کدام سریال؟ بازی تاج و‌تخت

کدام سریال‌ها، کدام اسم‌ها را در ایران محبوب کردند؟

این اسم برای دختر‌ها تا پیش از پخش سریال بازی تاج و تخت در آمریکا رتبه ۹۴۲ را داشت. سال ۲۰۱۱ و با آغاز پخش سریال بازی تاج و تخت، توجه به این اسم افزایش محسوسی پیدا کرد. به شکلی که در سال ۲۰۱۲ به رتبه ۴۱۲ رسید. استقبال از این نام البته طی سال‌های اخیر باز هم افزایش داشته و در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۲۰۱ رسید.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز