کد خبر: ۱۰۴۶۸۱
۹۰ بازدید
۰ دیدگاه

در تعطیلات نوروز سیل می‌آید؟

۱۳۹۹/۱۲/۱۵
۱۴:۱۸

میزان نوشت: رئیس اداره پیش بینی بلندمدت و اقلیمی سازمان هواشناسی کشور گفت: نمی‌توان از حالا پیش‌بینی کرد در عید سیل خواهیم داشت یا نه، اما به نظر می‌رسد میزان بارش‌ها نورمال باشد.

جواد کیاجمالی گفت: ما در سازمان هواشناسی، سه نوع پیش‌بینی داریم. نوع اول کوتاه مدت و پنج روزه، نوع دوم میان مدت است که شش هفته و نوع سوم بلند مدت است که یک فصل را شامل می‌شود.

وی افزود: تمام پیش‌بینی‌ها با عدم قطعیت ۱۰ تا ۱۵ درصدی همراه است و نمی‌توان به طور قطع مسئله جوی را پیش‌بینی کرد.

رئیس اداره پیش بینی بلندمدت و اقلیمی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: هر چقدر به زمان پیش‌بینی نزدیک می‌شویم، پیش‌بینی دقیق‌تر و هرچه دورتر شویم، پیش‌بینی ضعیف‌تر می‌شود.

کیاجمالی درباره پیش‌بینی‌های پنج روزه گفت: صحت این پیش‌بینی‌ها از سایر پیش‌بینی‌ها بیشتر است هر چه از زمان دور می‌شویم، درصد وقوع پدیده کمتر می‌شود.

وی افزود:در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی قطعی برای عید انجام داد، اما بر اساس نقشه‌های فعلی، پیش‌بینی می‌کنیم بارش‌ها در سراسر کشور، نرمال و حتی کمتر از حد نورمال خواهد بود.

رئیس اداره پیش بینی بلندمدت و اقلیمی سازمان هواشناسی کشور در پاسخ به این سوال که در تعطیلات نوروز احتمال وقوع سیلی وجود دارد یا خیر، ادامه داد: وقوع سیل به عوامل مختلفی بستگی دارد و تنها سابقه وقوع سیل، دلیل بر وقوع سیل در هر سال نمی‌شود.

وی افزود:به عنوان مثال ممکن است در دو استان گیلان و سیستان و بلوچستان بارندگی به یک میزان داشته باشیم، اما با توجه به نوع خاک منطقه، فقط در گیلان شاهد وقوع سیل و ایجاد خسارت باشیم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز