کد خبر: ۱۰۵۴۲۶
۱۰۰ بازدید
۰ دیدگاه

سکانس برتر تلویزیون در تعطیلات عید؛

توجه به عادت بانوان +فیلم

۱۴۰۰/۱/۱۶
۱۰:۵۹

 آن همه سال سکوت و چشم پوشی از طرح چنین مسائلی در صداوسیما فقط نا آگاهی و یا مراجعه مخاطب به منبع های با ریسک بیشتر را به همراه داشته است.

عصر ایران ؛ نهال موسوی - در اقدامی بی سابقه و البته جالب توجه در سکانسی از سریال "منم دوستت دارم" که از شبکه سلامت سیما پخش می شود، به عادت ماهانه زنان اشاره شد. 

نمی دانم که باید خوشحال باشیم از این اتفاق یا ناراحت؟ در واقع خوشحال باشیم که بالاخره چنین مسائل زندگی طبیعی انسانی هم به تلویزیون راه یافته است و یا ناراحت از اینکه چرا تا این اندازه دیر؟

 

این قسمت از سریال منم دوستت دارم با عنوان : "توجه به بانوان(عادت ماهیانه)" در شب 10 فروردین از شبکه سلامت پخش شد که بعد از یک روز پیامد این تابو شکنی تلویزیون به رسانه‌ها و البته شبکه‌های اجتماعی رسید و بازنشر وسیعی پیدا کرد.

 

Volume 90%

 

کد ویدیو دانلود

فیلم اصلی

 

اتفاق جالب توجه این است که اتفاقا این اقدام با استقبال اکثریت مخاطبان مواجه شد و مجید پرکار (کارگردان و سرپرست نویسندگان سریال) در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:«نمی دانم باید خوشحال باشم به سبب استقبال مردم از این حرکت فرهنگ ساز و یا غمگین باشم که موضوعات مربوط به روح و جسم بانوان سال هاست نادیده گرفته شده و پخش این چند دقیقه، به این میزان ذوق زدگی و واکنش به همراه داشته است. بر خود لازم می‌دانم تاکید کنم که طرحِ ساخت قسمت عادت ماهیانه با پیشنهاد، حمایت و اعتماد مدیران شبکه سلامت به ثمر رسید و این نوید بخش رویکردی تازه در رسانه ملی است. باور دارم که در تلویزیون (پرمخاطب‌ترین رسانه‌ی کشور) به شان و ادب می توان در مورد بسیاری از موضوعات سخن گفت و فرهنگسازی کرد». 

 

سریال «منم دوستت دارم»  با نگاهی به مقوله خانواده و با بهره گیری از نظر کارشناسان، سعی دارد با ارائه راهکار‌هایی مبتنی بر علوم روانشناسی به حل چالش‌های روزمره و در نتیجه تقویت روابط اعضای خانواده کمک کند و در قسمت های کوتاه 5 تا 8 دقیقه ای سعی دارد به موضوع‌های مختلف روابط اعضای خانواده بپردازد.

 

قابل ذکر است که چنین اقداماتی نه تنها مفید و کاربردی است بلکه از وظایف تلویزیون (صداوسیما) است. یکی از مرجع های اصلی تقویت و تغذیه سواد زندگی در میان اقشار مختلف جامعه قطعا رسانه های  تاثیرگذاری چون رادیو و تلویزیون است و چنین رویکردی اگرچه شاید به نظر دیر برسد اما همیشه لازم است و امید که از 1400 به بعد به شکل جدی تر و جامع تر به طرح مسائلی از این دست پرداخت.

 

 آن همه سال سکوت و چشم پوشی از طرح چنین مسائلی در صداوسیما فقط نا آگاهی و یا مراجعه مخاطب به منبع های با ریسک بیشتر و یا حتی احتمال خطرناک بودن را به همراه داشته است. کما اینکه بسیار شنیده و خوانده ایم برخی از نوجوانان و جوانان از سوی افراد سودجو یا سو استفاده گر دچار مصیبت ها و مشکلات متعددی شده اند. 

 

منم دوستت دارم

 

طرح واقعیت های موجود در زندگی انسانی از عادات ماهیانه تا مسائل جنسی و ... از منظر کارشناسی و نگاه علمی یک ضرورت بسیار مهم جامعه است. صداوسیما باید قطعا به این موضوع بپردازد، چراکه مخاطبانی چون دختران، پسران جوان و پدر و مادر‌ها باید به اندازه کافی در معرض چنین مسائلی قرار گیرند که بتوانند نگاه درستی به این مسئال داشته باشند و یا حداقل به راحتی آنرا در خانواده مطرح کنند.

 

ورود شبکه سلامت به این مقوله اقدامی درست است زیرا که  اقتضای هر شبکه تخصصی پرداختن به موضوعاتی فراتر از شبکه های عمومی است و طبیعتا جای خالی چنین برنامه هایی در رژیم رسانه ای ما احساس می شود.

 

اگرچه شبکه سلامت را باید تحسین گفت اما واقعیت این است که شبکه های پر بیننده تری چون شبکه سه، یک و نسیم هم در این راستا باید با خلاقیت و نگاه از منظری امروزی گام های جدی بردارند. 

 

گویا قرار است از رادیو هم برنامه "مثبت تربیت" روانه آنتن شود و هدف اصلی این برنامه ارائه آموزه های لازم به والدین در خصوص تربیت جنسی فرزندان به منظور پیشگیری از سوء استفاده جنسی است. بسیار عالی.

 

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است البته تا قبل از مرگ ماهی در خود آب.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز