کد خبر: ۱۰۵۸۷۳
۲۷ بازدید
۰ دیدگاه

روزنامه جوان به خاتمی:

شما قیم مردم هستید؟

۱۴۰۰/۱/۳۱
۱۰:۴۵

روزنامه جوان نوشت: محمد خاتمی می‌گوید مردم قیم نمی‌خواهند. او در شرایطی این جمله را می‌گوید که خود در مقام لیدر یک جریان سیاسی به‌گونه‌ای برخورد می‌کند و دستور انصراف و کاندیداتوری و امثال آن‌ها را می‌دهد که خود قیم مردم شده است!

پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان بخش اعظم افرادی بودند که سال ۹۴ پای صندوق‌های رأی انتخابات مجلس حاضر نشدند. آن‌ها با صندوق‌های رأی قهر کردند، چون چهار سال پیش از آن با دستور و تشویق همین امثال محمد‌خاتمی به لیست‌هایی رأی داده بودند که شناخت حداقلی هم از اسامی داخل آن نداشتند و فقط به اعتماد لیدر‌های اصلاحات نامشان را در برگه رأی خود نوشته بودند. آن‌ها در مجلس چه کردند؟ هیچ؛ سکوت و حاشیه‌سازی. کدام مشکل از مردم حل شد؟ حالا چرا حامیان خاتمی باز باید سر صندوق رأی حاضر می‌شدند؟ خصوصاً که او حرف جدیدی هم نداشت. حتی حاضر نشد مسئولیت خطا و کارنابلدی نیرو‌های اصلاح‌طلب مورد حمایت خود را بر عهده بگیرد!

در قوه مجریه هم اوضاع بهتری حاکم نبود. حسن روحانی که با حمایت خاتمی و اصلاح‌طلبان توانست دولت را در دست بگیرد، در اداره کشور درماند و مشکلات ریز و درشت و نارضایتی‌ها فضای جامعه را گرفت. دلسردی مردم پس از آن همه امید واکنشی طبیعی ا‌ست. خاتمی نتوانست آنچه را که به مردم وعده داده شده بود، محقق کند و همچنان حامی دولت روحانی باقی ماند. شاید یک عذرخواهی او پایگاه اجتماعی‌اش را ترمیم می‌کرد و مردم فاصله میان او و روحانی را باور می‌کردند، اما اینجا هم خاتمی ترجیح داد مدعی پرسؤال باقی بماند؛ گویی او خارج از دایره بوده است!

در مورد انتخابات شورا‌ها هم قریب به اتفاق کرسی‌های شورای شهر دست اصلاح‌طلبان بوده است. آنچنان که در تهران حتی یک فرد غیراصلاح‌طلب عضو شورا نیست. با این حساب ناکارآمدی شورا‌ها رغبت مردم را کم کرده است.

در هر حال، خاتمی اکنون وقت اعتراض و طرح مسئله‌اش نیست، بلکه باید پاسخگوی عملکرد جریان متبوعش باشد. او یک مدعی تکراری است. همواره در دایره قدرت نقش‌آفرین است و همواره مدعی معترض و منتقد بودن؛ حال آنکه مخاطب اعتراض‌ها و انتقاد‌ها خود اوست.

شما قیم مردم هستید؟

محمد خاتمی می‌گوید مردم قیم نمی‌خواهند. او در شرایطی این جمله را می‌گوید که خود در مقام لیدر یک جریان سیاسی به‌گونه‌ای برخورد می‌کند و دستور انصراف و کاندیداتوری و امثال آن‌ها را می‌دهد که خود قیم مردم شده است! از سویی نقش قیمومیت او میان احزاب اصلاح‌طلب و حذف یک کاندیدا و میدان دادن به دیگری، خود نشان روشنی دارد که خاتمی با قیمومیت بر مردم مشکلی ندارد؛ با اینکه چه کسی قیم باشد، مشکل دارد.

«هرقدر که سیدحسن خمینی تمایل دارد تا نقش هاشمی را به‌عنوان رهبر میانه‌رو، اما معترض در میان اصلاح‌طلبان بازی کند، آن‌سوتر محمدخاتمی از موقعیت قبلی فاصله گرفته و نقش سنگرشکنی را بر عهده گرفته است. رئیس دولت اصلاحات در پیامی به کنگره یک حزب اصلاح‌طلب گفته است که نمی‌توان انتخابات به هر شکل و شیوه را عین مردم‌سالاری دانست.»

اگر مردم نسبت به وضعیت فعلی ناامید باشند؛ این «قهر» نتایج کار دولتی است که شهروندان را در سخت‌ترین شرایط به حال خود ر‌ها کرده و حتی توانایی کنترل صف مرغ و تخم‌مرغ را نیز ندارد. اصلاح‌طلبان پیش از آنکه بخواهند لباس سیاه اپوزیسیون نمایی را بر تن کنند، باید مسئولیت این «دولت تکرار» شده را بپذیرند.

هر زمان به وضعیت انتخاباتی در کشور نزدیک می‌شویم؛ گروه عملیاتی وابسته به خاتمی سعی در امنیتی کردن فضای کشور دارد، ناامید کردن مردم از صندوق رأی و تشکیک در فرآیند انتخابات بخشی از پروژه نخ‌نما شده آن‌ها در موقعیت‌هایی است که احساس خطر شکست می‌کنند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز