کد خبر: ۱۰۷۹۲۹
۱۷۴ بازدید
۲ دیدگاه

شوک آرای باطله در انتخابات ریاست جمهوری

۱۴۰۰/۳/۳۰
۱۱:۲۳

روزنامه همدلی در مطلبی به بررسی میزان آرای باطله در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته.

شوک آرای باطله در انتخابات ریاست جمهوری

در بخشی از این مطلب آمده:

* هیچ کدام از آمار استخراج شده از رقایت‌‌های انتخاباتی به اندازه ارقام آرای باطله شوک‌برانگیز نبوده است. عدد3،726،870 نشان‌دهنده این بود که بخش قابل توجهی از مردم هیچ کدام از نامزدها را واجد صلاحیت برای ریاست جمهوری ایران نمی‌دانند. موضوعی که در هیچ کدام از انتخابات دوازده دور گذشته به چشم نیامد.

* احزاب اصلاح‌طلب و چهره‌‌های عضو جبهه اصلاحات تصمیم گرفتند که عقب‌نشینی نکنند و با حمایت از ناصر همتی در انتخابات حضور فعالی داشته باشند. بسیاری از آنان در روزهای پایانی و منتهی به انتخابات روز جمعه تلاش می‌کردند مردم را به حضور در انتخابات دعوت کنند. بسیاری از آنان امیدوار بودند بتوانند برای تغییر مردم را به پای صندوق بیاورند اما نتایج حاصل شده نشان می‌دهد که آنان بسیار ناموفق بودند. میزان مشارکت اعلام شده از نصف کمتر است. یعنی بیش از 50 درصد واجدین شرایط در انتخابات روز جمعه شرکت نکردند.

* اما از نکات قابل توجه نتایج به دست آمده این بود که نفر دوم این انتخابات هیچ کدام از نامزدها نبودند بلکه بیشتر از سه میلیون رأی باطله بود و ناصر همتی از محسن رضایی نیز عقب ماند و نفر سوم شد. برخی می‌گویند این میزان آرای باطله اگر از کل میزان مشارکت کسر شود، به شکل قابل توجهی میزان مشارکت از آن چه هم که اعلام شد کمتر می‌شود. ضمن این که این میزان رأی باطله نیز خود پیام روشنی به فضای سیاسی کشور دارد.

* به نوعی نشان می‌دهد که بیش از سه میلیون نفر که به هر دلیلی تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت کنند، هیچ کدام از نامزدهای حاضر در صحنه را قبول نداشته‌‌‌اند. این تعداد رأی باطله در انتخابات ایران کم سابقه بوده است. در عین حال یکی از مهم‌ترین نکات دیگر میزان آرای سیدابراهیم رئیسی بوده است. آرای او نسبت به دوره قبلی انتخابات که به روحانی باخت تغییر قابل توجهی نکرده است.

* او در دوره قبل قریب 16 میلیون رأی به دست آورد و در این دوره هم نزدیک به 18 میلیون رأی. بر این اساس آرای او نسبت به دوره قبل که از روحانی شکست خورد تغییری نکرده است. برخی می‌گویند به همین خاطر او پیروز انتخابات نبوده بلکه رقیبش بوده که حامیان او را تنها گذاشته‌‌‌اند و با توجه به در میان نبودن رقیب باید گفت که رئیسی یک انتخابات بدون رقابت را پیروز شده است. به هرحال او حالا رئیس جمهوری منتخب ایران است و به زودی به عنوان رئیس جمهوری جدید سوگند یاد می‌کند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۳/۳۱ ۰۲:۱۳

مگه اون دو نفر رای هم داشتند ؟ اگه کنار نمی رفتند بیشتر آبرویشان می رفت . راستی رای همتی با احتساب رای مهرعلیزاده و حمایت خاتمی و کارگزاران و کروبی و مرعشی و دیگر اصلاح طلبان و اعتدال گرایان فقط دو نیم میلیون شد و دیگر هیچ

۰۰/۳/۳۰ ۱۹:۰۰

تازه دو نفر هم به خاطرش کنار رفتندوگرنه کمتر می شد

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز