کد خبر: ۱۰۸۷۸۹
۸۶ بازدید
۰ دیدگاه

ترکیه از دیوارکِشی مرزی چه می‌خواهد؟

۱۴۰۰/۵/۴
۰۸:۰۶

دولت ترکیه در حال ساخت یک دیوار مرزی بتنی در استان شرقی وان و در امتداد مرز‌های مشترک با ایران است تا از ورود مهاجران غیر قانونی به این کشور جلوگیری کند.

برترین‌ها: دولت ترکیه درحال ساخت یک دیوار مرزی بتنی به طول ۶۳ کیلومتر در استان شرقی وان و در امتداد مرزهای مشترک با ایران است.این دیوار تا شهرستان دوغوبایزید استان آغری و شهرستان یوکسک‌اوای استان حکاری امتداد می‌یابد. طول بلوک‌های این دیوار ۲.۸۰ متر و ارتفاع ‌آنها ۳ متر است. همچنین وزن آنها نیز ۷ تن است. به گفته مقام‌های ترکیه، تاکنون ۷۶ برج دیده‌بانی در مناطق مرزی استان وان ساخته شده است. ترکیه همچنین ۱۱۰ کیلومتر گودال در مناطق مرزی این استان حفر کرده است. این دیوار پس از دیوار چین و دیوار مرزی آمریکا با مکزیک، سومین دیوار طولانی دنیا محسوب می‌شود.

دیوارکشی

متخصصان محیط زیست می‌گویند،‌ کشیدن این دیوار مرزی تردد حیات وحش در این منطقه را محدود می‌کند و آثار مخربی در دراز مدت بر روی محیط زیست خواهد داشت. از سوی دیگر این دیوار می‌تواند چرخه هیدرولوژیکی منطقه را تحت تاثیر قرار دهد و مانع از رسیدن سیلاب‌ها به تالاب‌ها شود. اما هدف از احداث این دیوار بتنی چیست؟

مبارزه با تروریسم

یکی از اهداف ساخت این دیوار مبارزه با «تروریسم» عنوان شده است. رسانه‌های ترکیه می گویند، بیش از یک‌هزار نیروی حزب کارگران کردستان ترکیه «پ‌ک‌‌ک‌» در اردوگاه‌هایی در مرز با ایران فعالیت دارند و احداث این دیوار به‌ منظور جلوگیری از تردد افراد این گروه است.یوسف دورانی دینچ، فرماندار شهرستان چالدران به خبرگزاری آناتولی گفته است: «نیروهای امنیتی ترکیه برای تامین امنیت مرز فداکارانه تلاش می‌کنند. با اتمام دیوار امنیتی، مرز ترکیه با ایران امن‌تر خواهد بود».

دیوارکشی

مبارزه با مهاجرت غیرقانونی

ترکیه پس از سال‌ها ورود غیرقانونی آوارگان سوری به این کشور تصمیم به ساخت دیواری به طول ۸۳۲ کیلومتر گرفت.مرز ترکیه با ایران یکی از راه‌های پرطرفدار قاچاق انسان به شمار می‌رود. افغان‌ها، ایرانی‌ها و پاکستانی‌ها پیش از ورود به شهرهایی مانند استانبول یا آنکارا برای عزیمت نهایی به اروپا از این طریق وارد خاک ترکیه می‌شوند. طی چند هفته گذشته بر اساس گزارش رسانه‌های ترک، روزانه حداقل ۵۰۰ افغان به ترکیه مهاجرت کرده‌اند.

دینچ با تاکید بر اینکه به ورود افرادی که به دلیل جنگ داخلی و مشکلات اقتصادی در کشورهای خود هر از چند گاهی از طریق ایران به مرز ترکیه می‌آیند، اجازه نمی‌دهند، گفت: «مهاجرت غیرقانونی به دلیل آشفتگی داخلی در افغانستان و ناپایداری برخی کشورها در کشور ما نیز بازتاب دارد. در این راستا جهت تامین امنیت مرزهای‌مان به‌ویژه نیروهای مسلح‌مان بسیار تلاش می‌کنند. در این زمینه اراده قاطع داریم. درباره مهاجران غیرقانونی مراحل لازم را طی می‌کنیم و برای استرداد آنها به کشورهای خود آنها را به مراکز استراد منتقل می‌کنیم».

دیوارکشی

مبارزه با قاچاق

مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا از دیگر اهداف این دیوار مرزی عنوان شده است. یک مقام وزرات خارجه ایران با استقبال از این اقدام ترکیه گفته است: «دو میلیارد دلار کالای منسوجات قاچاق از مرزهای ترکیه وارد ایران می‌شود که اگر دیواری کشیده شود، از ورود این میزان قاچاق به کشور جلوگیری می‌شود.»

در سال ۹۶ سردار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح در پاسخ به سوالی درباره سفرش به کشور ترکیه از گفت وگو با همتای ترک خود درباره این دیوار صحبت کرده و گفته بود: در این سفر با رییس ستاد ارتش ترکیه دیدار و گفت‌وگو کردیم و توافقات خوبی نیز بین دو طرف انجام شد. در موضوع مرزهای مشترک با ترکیه مقرر شد تا این کشور نیز به مرز توجه بیشتری کند. ما از امتداد مرزها و اقدامات کنترلی از سوی ترکیه در مرزها استقبال کردیم چراکه این کار برای مقابله با قاچاقچیان انسان، موادمخدر، اسلحه و همچنین اقدامات تروریستی و... انجام می‌شود. به گفته باقری، اقدامات ایران و ترکیه در این زمینه، مکمل یکدیگر خواهد بود. وی ادامه داد: در بحث جلوگیری از عبور تروریست‌ها نیز از مرزهای مشترک، توافقات خوبی صورت گرفت و در آینده نیز رییس ستاد ارتش ترکیه به ایران سفر خواهد کرد.

دیوارکشی

واکنش کاربران

اما این دیوارکشی با واکنش های بسیاری در فضای مجازی مواجه شد.

کاربری نوشت: «ترکیه از ترس هجوم غیرقانونی ایرانی ها، ۷۰ کیلومتر دیوار و ۱۱۰ کیلومتر خندق در مرز ایران کشیده است.تصور دیگر کشورها از ما چند ده میلیونی که در داخل این گربه مانده‌ایم دردناک و متاسفانه واقعی است: فقر و نارضایتی گسترده اکثریت مردم که به دنبال فرار از کشورند!»

کاربری دیگری نوشت: «این دیوارکشی ترکیه از مناظرمختلف دیدنیست:۱.مخاطب داخلی در ترکیه، ۲.مخاطب منطقه ای (ایران و افغانستان)، ۳. و از آن مهمتر نیم نگاهی به اروپا و ... دارد.این تصمیم اصلا خرق الساعه نبود !»

دیگری نوشت: «دیوارکشی ترکیه برای جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر از کشورهای مجاور است نه جلوگیری از ورود ایرانیان که بدون ویزا وارد ترکیه می‌شوند. بیخودی جوگیر نشو و جوّ نده دوست عزیز.»

کاربر دیگری گفته است: «فعلا ترکیه که داره بین مرز خودش و ایران، تند و تند دیوار میکشه!! فقط دیوارکشی برای ترامپ‌ بد بود ظاهرا!!»

یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد:«ترکیه برای مرزش با ایران٦٣کیلومتر دیوارکشی و ١١٠کیلومتر هم خندق ایجاد میکنه تا ایرانیان درمانده و فقیرشده وارد خاکش نشن، همینطوری پیش بریم آینده نزدیک عراق و افغانستان هم دیواری بلند جلوی ایرانیان خواهند کشید»

کاربری در این باره نوشت:« اینکه موضوع دیوارکشی ترکیه در مرز را امری جدید و به آینده‌ی ایران و موج فرار و آینده نگری ترکها نسبت بدهیم برای من فقط اینو نشون میده که نه میخوانیم نه سفر میریم نه گوش میدیم .وگرنه میدیدیم و می‌فهمیدیم که این دیوار نه تازه است ،نه دلیلش نامعلوم است نه آینده‌اش موهوم است.»

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز