کد خبر: ۱۰۸۸۱
۴۹۸ بازدید
۰ دیدگاه

مناظره حق‌شناس با رسایی:

بهترین حالت هاشمی در ۸۰ سال گذشته

۹۲/۲/۳۰
۱۹:۱۱
حق‌شناس در دانشگاه علم و صنعت:
وضعیت فعلی هاشمی بهترین حالت وی در ۸۰ سال گذشته است

محمدجواد حق‌شناس در مناظره با حجت‌الاسلام رسایی گفت: میزان حال فعلی افراد است و وضعیت الان هاشمی بهترین حالت وی در ۸۰ سال گذشته است.

خبرگزاری فارس: وضعیت فعلی هاشمی بهترین حالت وی در ۸۰ سال گذشته است

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، محمد جواد حق‌شناس عضو حزب اعتماد ملی در مناظره با حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، اظهار داشت: در برهه‌ای که مردم می‌خواهند رئیس جمهور انتخاب کنند ما باید به سمتی برویم که ببینیم نگاه و اندیشه دولتمردان در گذشته چگونه بوده است. یکی از شاخص‌هایی که می‌تواند کارنامه یک دولتمرد را در عرصه اداره کشور نشان دهد، حوزه سیاست خارجی است.

حق‌شناس در ادامه سخنان خود تصریح کرد:‌ چراغ راهنما و موتور محرک سیاست خارجی در تمام دنیا عنصر منافع ملی است. در رابطه با انقلاب اسلامی نیز ما شاهدیم در ابتدای انقلاب بحث صدور آن مطرح می‌شود. همچنین در همان مقطع ما شاهد شکل‌گیری جنبش‌های آزادی‌بخش و شکل‌گیری حامیان این جنبش هستیم و در جنگ 8 ساله تحمیلی نیز سیاست ما «جنگ جنگ تا پیروزی بود».

وی افزود: پس از پذیرش قطعنامه رهبران و مسئولان کشور در عرصه سیاست خارجی تصمیمات را در چارچوب منافع ملی در نظر گرفتند. در همین مقطع بود که لبنان مورد تهاجم قرار می‌گیرد و امام عنوان می‌کند که راه قدس از کربلا می‌گذرد. این آغاز حرکتی است که به عنوان تقدم منافع ملی بر دیگر منافع در نظر گرفته می‌شود و سیاست حاکم بر دولت سازندگی و اصلاحات پیگیری منافع ملی بود که ما شاهدیم در دولت احمدی‌نژاد چنین چیزی دنبال نشد.

عضو حزب اعتماد ملی در ادامه سخنان خود در دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: جمله امام به این معنی است که تا زمانی که کشور در جنگ است، اولویت دفاع از کشور است در این مقطع حق طرح موضوع لبنان وجود ندارد، برای مثال در زمان به شهادت رساندن حجاج ایرانی در عربستان، امام فرمودند اگر ما با صدام رابطه برقرار کنیم با عربستان ارتباط برقرار نخواهیم کرد حال مشاهده کردیم که 2 سال بعد جمهوری اسلامی با عربستان ارتباط برقرار کرد.

وی افزود: من معتقدم هیچگاه دوستی دائم وجود ندارد. این منفعت ملی است که ایجاب می‌کند چه کشوری دوست و چه کشوری دشمن باشد. در مورد طالبان نیز منفعت مشترک ما با آمریکا باعث شد جمهوری اسلامی وارد مذاکره با آمریکا شود.

حق‌شناس با تاکید بر اینکه در دولت اصلاحات و سازندگی سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی دنبال شد، گفت:‌ اما در دولت احمدی‌نژاد این سه اصل در سیاست خارجی به نازلترین سطح رسید. ما از طرح هولوکاست هیچ سودی نبریم، همچنین افت ارزش پولی کشور بخاطر همین سیاست‌های خارجی غلط بود که خسارات شدیدی را به کشور و مردم وارد کرده است.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات بیش از اصولگرایان به هاشمی نقد دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر خیرالموجودین هاشمی است، زمانی که خاتمی نمی‌تواند در انتخابات حضور پیدا کند، طبیعتا عقل می‌گوید به سمت هاشمی برویم، ما به دنبال تحریم انتخابات نیستیم.

وی افزود: میزان حال فعلی افراد است و وضعیت الان هاشمی بهترین حالت وی در 80 سال گذشته است متاسفانه بخاطر انسدادی که ایجاد کرده‌ایم به جایی رسیده‌ایم که باید به سراغ هاشمی برویم درحالی که وی باید در چنین سنی در خانه استراحت کند.

محمدجواد حق‌شناس در پایان سخنان خود در دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: ما انتخابات را یک فرصت می‌دانیم که می‌تواند حرکت به سوی کمال کشور را که سرعت بخشد. رهبری فرموده‌اند تمام سلایق باید در انتخابات حاضر باشند و فرموده‌اند ما باید به دنبال حضور حداکثری باشیم. طبق این فرمایشات افراد باید زمینه آن را بوجود آورند تا رقابت سیاسی به معنی درست آن رقم بخورد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز