کد خبر: ۱۰۹۷۳
۱۷۰۰ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

جزئیات تعویض گواهینامه‌های رانندگی

۱۳۹۲/۳/۲
۱۷:۴۳

 

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی جزئیات تعویض و معادل‌سازی گواهینامه‌های رانندگی را اعلام کرد.

سرهنگ هویدا تزار گفت: برای دارندگان وسایل نقلیه 3.5 تن و با ظرفیت حداکثر 9 تن گواهینامه پایه سوم، دارندگان وسایل نقلیه تا 26 نفر ظرفیت و با ظرفیت شش تن گواهینامه پایه دوم و برای دارندگان وسایل نقلیه از شش تن به بالا و 27 نفر سرنشین گواهینامه پایه یک صادر می شود و گواهینامه های قبلی معادل سازی خواهد شد.


وی افزود: گواهینامه «ب1» معادل پایه 3 و گواهینامه های «پ1» و گروه «ت» معادل پایه یکم است که در هنگام تعویض گواهینامه معادل سازی می شوند.

سرهنگ تزار تاکید کرد: فقط کسانی که گواهینامه «پ1» گرفتند برای معادل سازی گواهینامه خود به «پایه یک» باید مجددا آزمون بدهند.

اعتبار گواهینامه های جدید 10 ساله است

وی با اعلام افزایش زمان اعتبار گواهینامه ها، افزود: در گذشته اعتبار گواهینامه ها پنج ساله بود، اما بر اساس آیین نامه جدید به 10 سال افزایش یافته است.

رییس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی با بیان اینکه گواهینامه افراد بالای 70 سال اعتباری پنج ساله دارد، اظهارداشت: افراد بالای 70 سال به بالا باید هر پنج سال یکبار برای تمدید گواهینامه خود برای کنترل سلامت روحی و جسمی به پزشک مراجعه کنند.

ممنوعیت تردد در جاده ها برای دارندگان گواهینامه «ب1» در سال نخست

وی در خصوص محدودیت های اعمال شده برای دارندگان گواهینامه موتورسیکلت و پایه سوم، اظهارداشت: دارندگان این گواهینامه ها در سال اول با یکسری محدودیت تخلفات حادثه ساز، تصادفات منجر به فوت، جرح و خسارت مواجه بوده و در صورت بروز این حوادث گواهینامه آنها ابطال شده و باید مجددا آموزش های لازم را بگذرانند.

سرهنگ تزار افزود: دارندگان گواهینامه «ب1» به مدت یک سال نباید خارج از شهر و در جاده ها رانندگی کنند و تنها در صورتی که یکسال از اعتبار گواهینامه شان گذشته باشد می توانند در جاده ها رانندگی کنند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز