کد خبر: ۱۱۱۴۴۰
۷۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

«جغد عقاب» پس از ۱۵۰سال دیده شد!

۱۴۰۰/۸/۳
۰۹:۴۰

فرارو: جغد غول‌پیکری که در ۱۵۰ سال گذشته در طبیعت دیده نشده بود، سرانجام در جنگل بارانی در غنا مشاهده شد. دیداری که امید را برای زنده ماندن گونه‌های آسیب‌پذیر افزایش می‌دهد.

آخرین باری که «جغد عقاب شلی» مشاهده شد در دهه ۱۸۷۰ بود. از این پرنده مرموز، با چشمان مشکی، منقارزرد و نقش و نگار خاص فقط یک عکس دیگر وجود دارد که در سال ۱۹۷۵ از یک جغد اسیر در باغ‌وحش آنتورپ بلژیک گرفته شده است.

زیست شناسان در توصیف شگفتی بی‌اندازه‌شان در زمان مشاهده جغد نادر گفتند این مشاهده باعث شد فک آن‌ها بیفتد.

جغد عقاب شلی توسط جوزف توبیاس، زیست‌شناس امپریال کالج لندن و روبرت ویلیامز، بوم‌شناس آزاد، در ۱۶ اکتبر در جنگل آتوا مشاهده شد.

در ۱۵۰ سال گذشته این جغد به «جام مقدس گمشده» برای پرنده شناسان در آفریقا تبدیل شده بود.

در چند دهه گذشته موارد تایید نشده‌ای از مشاهده این جغد در مرکز و غرب آفریقا و تا آنگولا و لیبریا گزارش‌شده بود. اکنون می‌توان امیدوار بود با این مشاهده دقیق، امکان داد آن گزارش‌ها نیز درست بوده باشند.

«جغد عقاب» پس از ۱۵۰سال دیده شد!

محققانی که پرنده را دیدند، در غنا در حال مطالعه تأثیرات بیولوژیکی توسعه کشاورزی در آفریقا به‌عنوان بخشی از یک پروژه با بودجه دولت انگلستان هستند. آن‌ها تصادفاً مزاحم پرنده که در حال نغمه‌خوانی روزانه‌اش بود شدند.

دکتر توبیاس گفت: پرنده بسیار بزرگ بود، در ابتدا ما فکر می‌کردیم عقاب است. خوشبختانه روی شاخه پایینی نشست و وقتی دوربین دوچشمی را بلند کردیم فک‌هایمان پایین آمد. در جنگل‌های بارانی آفریقا جغد دیگری به این بزرگی وجود ندارد.

درحالی‌که جغد قبل از پرواز تنها ۱۰ تا ۱۵ ثانیه در حالت نشسته بود، این دو پرنده‌شناس موفق به گرفتن عکس‌هایی شدند که به اندازه کافی برای شناسایی این‌گونه واضح است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز