کد خبر: ۱۱۲۷۲۱
۲۴۶ بازدید
۶ دیدگاه (۳ تایید شده)

چرا مردم از قصاص «آرمان» خوشحال شدند؟

۱۴۰۰/۹/۴
۰۸:۴۲

روزنامه اعتماد: عبدالصمد خرمشاهی وکیل مشهور که نامش در پرونده‌های جنایی زیاد شنیده می‌شود در یادداشتی چرایی شاید مردم از اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی را بررسی کرده.

ش

او نوشت:

* پرونده آرمان عبدالعالی با اجرای حکم قصاص بسته شد. فقط مساله‌ای که در این میان ذهن مرا به خود درگیر کرده، این است که روحیه خشن و انتقام‌جو در بین افراد جامعه زیاد شده است تا حدی که بسیاری از مردم در جامعه بعد از اجرای حکم قصاص آرمان ابراز خوشحالی کردند.

* این موضوع جالب نیست و قابل تامل است. باید ریشه‌یابی شود که چرا در یک جامعه برخی افراد اینقدر روح‌شان تمایل به خشونت دارد.

* آستانه صبر و تحمل بسیاری از مردم پایین آمده است و نمی‌توانند با همدیگر در یک جامعه مدارا کنند. خصیصه‌هایی مانند بخشش، گذشت و مهربانی در میان افراد جامعه کمرنگ شده است و جای آن را خشونت و انتقام گرفته. خشونت در جامعه نیز معلول واقعیت‌هایی است که در آن جامعه وجود دارد. اما سوال اینجاست که چرا افراد جامعه باید تمایل به خشونت و اجرای خشونت داشته باشند.

* بعد از اینکه صدور اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی در پرونده‌اش قطعی شد و او به قرنطینه برده شد، قوه قضاییه دیگر نقشی نداشت و تمام اختیار تصمیم‌گیری در راستای اجرای حکم و اجرا نکردن حکم به عهده اولیای دم بود. اینکه آرمان چندین بار به انفرادی منتقل می‌شد خودش مجازات مضاعف به حساب می‌آمد و فشارهای روحی زیادی در آن لحظه به او وارد می‌شده است.خواسته یا ناخواسته، طبیعتا شکنجه روحی به او اعمال می‌شده است.

* حتی اگر بگوییم این موضوع به دلیل تلاش نجات جان او و ایجاد فرصت برای تصمیم‌گیری به اولیای دم بوده، ولی او تحت شکنجه روحی قرار می‌گرفته است. امیدواریم در سایر پرونده‌های قصاص این مساله تکرار نشود، چون تحمل آن بسیار سخت است.

* قصاص باید توسط اولیای دم اجرا شود و این قانون برگرفته از مجازات فقه اسلام است اما در این میان باید فرهنگ مدارا، بخشش و گذشت در جامعه گسترش پیدا کند و این عملی نخواهد شد تا زمانی که بسیاری از معضلاتی که در جامعه وجود دارد، رفع شود. فرهنگ مردم را هم نمی‌توان با خواهش و تمنا، نصیحت و موعظه درست کرد.

* فرهنگ مردم نیاز به آموزش دارد و رسانه‌ها نیز در این میان نقش اساسی را ایفا خواهند کرد. در این میان مشکلات معیشتی مردم و ناامیدی باید کمرنگ و امید به زندگی و رفاه در جامعه بیشتر شود. درست این است که فرهنگ مردم در جامعه به سمت مدارا با یکدیگر، بخشش و گذشت حرکت کند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۹/۵ ۱۲:۵۰

قصاص حق است
الهی شکر قصاص شد والا هرکسی هرغلطی دلش میخاد میکنه خداوند تو قرآن گفته القصاص حیات لکم
یعنی فلسفه وجودی قصاص حفظ،حیات است یکی قصاص میشه و کشته میشه تا مایه عبرت برای هزاران نفر بشه که مرتکب هرجرمی نشه و بفهمه ومن عاقب بمثل ماعوقب به

۰۰/۹/۴ ۲۰:۱۴

کسی خوشحال نیست من واقعا گریه کردم قلبم گرفت فکر کردم چرا سرنوشت او اینجوری شد واقعا برای خانواده ها دو طرف تسلیت میگم

۰۰/۹/۴ ۱۶:۲۹

کسی خوشحال نشد همه ناراحت شدیم خدارحمتش کنه راحت شد اگه زنده بود هزار بار دیگه میبردنش پای چوبه دار تا از اگه اعدامم نشه از شدت فشار و ترسو استرس بمیره

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز