کد خبر: ۱۱۳۹۶
۵۹۶ بازدید
۰ دیدگاه

اشاره عارف به اسکارفرهادی، زبانهای محلی و آزادی مطبوعات

۹۲/۳/۱۵
۲۱:۱۸محمد‌رضا عارف در جمع‌بندی سخنان خود در مناظره فرهنگی - اجتماعی 8 نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، با تشکر از مردم ایران که با حوصله این مناظره حدوداً 5 ساعته را پیگیری کردند، نسبت به سخنان سعید جلیلی درباره فیلم «آرگو» واکنش نشان داد.

او گفت: آقای جلیلی نکته کلیدی را مطرح کرد که باید از فرصت‌ها برای توسعه فرهنگی استفاده کنیم اما متاسفانه ما نتوانستیم از فرصت‌های فرهنگی برای توسعه فرهنگ استفاده لازم را ببریم.

عارف ادامه داد: نمونه بارز آن اعطای جایزه اسکار به آقای اصغر فرهادی بود که پیام صلح ما را به همه دنیا رساند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اظهار داشت: باید از همه پتانسیل‌ها و ظرفیت‌ها به ویژه دیپلماسی فرهنگی برای توسعه فرهنگی و همچنین تقویت روابط فرهنگی‌مان در عرصه بین‌الملل استفاده کنیم.

عارف در ادامه سخنان خود به تشریح بندهایی از قانون اساسی پرداخت و گفت: در اصل نهم قانون اساسی آمده که در جمهوری اسلامی، آزادی، استقلال و وحدت و تمامیت عرضی از یکدیگر تفکیک‌ناپذیرند و در انتهای این اصل نیز آمده است که هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت عرضی، آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کنند.

وی همچنین با اشاره به اصل 24 قانون اساسی گفت: در اصل 24 آمده نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزاد هستند و در اصل پنجم نیز تصریح شده زبان و خط رسمی مشترک مردم ما باید فارسی باشد.

عارف در پایان گفت: کتب ما باید بر مبنای زبان فارسی تالیف شوند اما استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و تدریس این زبان‌ها در کنار زبان فارسی آزاد است که ما باید از این مزیت استفاده کامل را ببریم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز