کد خبر: ۱۱۴۴۸
۷۰۷ بازدید
۰ دیدگاه

درگذشت استاد پیشکسوت موسیقی

۹۲/۳/۱۷
۱۷:۴۰

 

 

 

 

درگذشت آهنگساز آثار قوامی، بنا و گلپا
گروه هنری: استاد فریدون حافظی از نوازندگان تار و سه تار شب گذشته دار فانی را وداع گفت.
درگذشت آهنگساز آثار قوامی، بنا و گلپا
این استاد پیشکسوت موسیقی که چندی قبل بر اثر شکستگی استخوان ران در بیمارستان و سپس در خانه بستری بود، شب گذشته پنجشنبه ۱۶ خردادماه دار فانی را وداع گفت. زنده یاد حافظی علاوه بر تار در نواختن سه تار هم مهارت کامل داشت. او اولین برنامه رادیویی خود را ۲۳ آذر ۱۳۲۳ اجرا کرد و پس از آن با ارکستر استاد مهدی خالدی شروع به همکاری کرد و سپس برای شرکت در برنامه گلها دعوت شد .این هنرمند از آهنگسازان فعال عرصه موسیقی ایران بود که اغلب آنها از جمله قطعات شناخته شده موسیقی ایران به شمار می‌روند.

پیکر زنده یاد حافظی دوشنبه ۲۰ خرداد ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود. فریدون حافظی نوازنده تار و سه‌تار در سال ۱۳۰۵ در کرمانشاه در خانواده ای هنردوست به‌دنیا آمد. پدر این هنرمند مردی درویش و وارسته بود و دورش را عده ای از دوستان هنرمند و اهل شعر گرفته بود. پدر وی همواره در منزل درباره شعر و هنر، بخصوص موسیقی بحث می‌کرد و با تاری که در منزل آنها بود گاهی شور و حالی به مجلس می داد.

خانـواده حافظي ها در كرمانشاه همگي اهل موسيقي و از خدمتگذاران و بزرگان اين هنـر به حساب مي آمدند. از جمله حبيب اله، ابراهيم، ميرزا يوسف خان و فريدون حافظي كه همه از اساتيد موسيقي و نوازنده تار و آهنگساز به شمار مي روند و آثار پربهايي را در موسيقي اصيل ايراني و موسيقي فولكلور كردي كرمانشاهي از خود به جاي گذاشته اند كه بعضي از اين آثار در سال ۱۳۵۷ توسط گروه سازه هاي ملي و محلي در مركز حفظ و اشاعه موسيقي كرمانشاه بازسازي شد.

در اين خانواده موسيقي و ساز تار حدود ۲۰۰ سال قدمت دارد. پدر وی استاد ميرزا يوسف خان حافظي مردي وارسته بود و با بزرگاني چون مرحوم درويش حسن خراباتي، داودي و ديگر بزرگان موسيقي و هنر اين شهر رفت و آمد داشت و در نواختن تار مهارت و استادي كامل داشت و سپس فريدون حافظي هم تحت تاثير نواختن تار پدر به اين ساز روي آورد و آن را به‌عنوان ساز تخصصي خود انتخاب كرد.

استاد فريدون حافظي به تمام دستگاه هاي موسيقي ايران مهارت و تسلط كاملي داشت. او بيشتر شيفته دستگاه همايون بود و آهنگ‌هايي كه ساختـه از بهترين آهنگ‌هاي ايران شناخته شده‌اند. او آهنگ هايي ساخته است كه با صداي خوانندگاني نظير استاد حسين قوامي، استاد بنان و استاد گلپايگاني پخش شده اند.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز