کد خبر: ۱۱۷۳۳
۶۵۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ایران بزرگترین دارنده گاز جهان شد

۱۳۹۲/۳/۲۳
۲۳:۰۶

ایران بزرگترین دارنده گاز جهان شد/ سقوط آزاد ذخایر گاز روسها به روایت BP

با گذشت 105 سال از کشف نفت، ایران برای نخستین بار با در اختیار داشتن 33.6 تا 33.7 تریلیون مترمکعب بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد و این در حالی است که مطابق با گزارش موسسه برتیش پترولیوم حجم ذخایر گاز روسیه با افت شدید به 32.9 میلیارد مترمکعب کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس آخرین گزارش رسمی شرکت ملی نفت ایران در آخرین گزارش رسمی خود حجم ذخایر گاز طبیعی و متعارف ایران را بیش از 33.7 تیریلون متر مکعب و حجم ذخایر نفت خام متعارف و قابل برداشت کشور را حدود 157 میلیارد بشکه اعلام کرد.

بر این اساس سال گذشته با وجود تاخیر در توسعه و افزایش ظرفیت تولید در میادین نفت و گاز کشور اما در حوزه اکتشاف رکوردهای جدید کشف ذخایر نفت و گاز طبیعی حاصل شده به طوری‌که سال گذشته حدود 1.9 میلیارد بشکه نفت و 388 میلیارد مترمکعب گاز کشف و به حجم ذخایر قابل استحصال کشور افزوده شد.

هرمز قلاوند مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت هم اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه ایران از حیث اکتشافات جدید نفت و گاز به ویژه در سال گذشته میلادی به رتبه اول جهان دست یافته است، گفته بود: بر اساس گزارش رسمی اوپک، جایگاه نفتی ایران از چهارم به سوم جهان پس از کشورهای ونزوئلا و عربستان ارتقا یافته است.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت با یادآوری اینکه با کشف ذخایر جدید نفت و گاز احتمال ارتقا جایگاه ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان وجود دارد، اظهار کرده بود: برای سال جاری هم کشف حدود 450 میلیون بشکه ذخایر جدید نفت خام و حدود 125 میلیارد مترمکعب ذخایر گاز طبیعی هدف گذاری شده است.


گاز جهان 56 سال دیگر تمام می شود

از سوی دیگر موسسه بین‌المللی بریتیش پترولیوم انگلیس در آخرین گزارش رسمی منتشر شده خود در خصوص آخرین وضعیت ذخایر گاز طبیعی جهان، اعلام کرد: بر اساس ارزيابي‌ها ذخيره گازي كشورهاي جهان بالغ بر 187.3 تريليون متر مكعب در اواخر سال 2012 میلادی بوده است و اين ميزان، بر اساس ميانگين هاي كنوني توليد جهاني، تنها براي 56 سال آينده كفايت مي كند.

ایران بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان شد

این موسسه انگلیسی همچنین با اشاره به کاهش شدید حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه، اعلام کرده است: حجم ذخایر گاز طبیعی روسیه از 44.6 تریلیون مترمکعب در سال 2011 میلادی در پایان سال 2012 میلادی با کاهش قابل توجه به 32.9 تریلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به اين ترتيب ايران با ذخيره گاز طبیعی 33.6 تريليون متر مكعب، براي نخستين بار در چندین دهه گذشته با کنار گذاشتن روسیه در صدر كشورهاي دارنده ذخاير گاز طبیعی جهان قرار گرفت.

به گزارش مهر، ایران به منظور افزایش و حفظ ذخایر نفت و گاز طبیعی خود در سال 1392 انجام نزدیک به 2000 کیلومتر لرزه نگاری دو بعدی و سه بعدی، 27 هزار متر حفاری اکتشافی و عملیات ژئوفیزیک غیر لرزه ای در 6000 ایستگاه را در دستور کار قرار داده است.

از سوی دیگر مسئولان شرکت ملی نفت شانس اکتشاف نفت و گاز در ایران را حدود 70 درصد در فعالیت های اکتشافی اعلام کرده اند و این در حالی است که در سایر کشورها این شانس بین 30 تا 50 درصد است.

هرمز قلاوند مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با اعلام اینکه سال گذشته شانس اکتشاف نفت و گاز ایران در پروژه های اکتشافی به 90 درصد رسید، تاکید کرده است: از برنامه دوم، سوم، چهارم و پنجم توسعه تاکنون به ترتیب 57، 79، 77 و 68 درصد برنامه‌های اکتشافی محقق شده است.


جزئیات اکتشافات طلایی گاز در قلب ایران

به گزارش مهر، اخیرا ایران در استان فارس به یک سفره عظیم زیر زمینی گاز طبیعی دست یافته است که پیش بینی می شود این سفره عظیم گاز طبیعی از منطقه برازجان آغاز و تا گسل میناب و سواحل خلیج فارس امتداد داشته باشد.

این سفره عظیم گاز طبیعی با حفر یک حلقه چاه در عمق 3300 متری زیر زمین کشف و شناسایی شده و برای نخستین بار با حفاری این چاه اکتشافی در لایه هیدروکربوری "زکین" که لایه زیرین پالوئوزیک بوده ذخایر غنی هیدروکروبوری به ویژه گاز طبیعی و نفت سبک کشف شده است.


آخرین وضعیت ذخایر نفت ایران و جهان

به گزارش مهر، برتیش پترولیوم همچنین درباره ذخاير نفت جهاني اعلام كرد: بالغ بر 1669 ميليارد بشكه در اواخر سال 2012 میلادی بوده است كه اين ميزان در مقايسه با ميزان اعلام شده در سال 2011 میلادی بیش از 1654 ميليارد بشكه - اندکی افزایش نشان می دهد. بر اين اساس، ذخيره نفتي جهان با توجه به روند کنونی مصرف، براي 53 سال آينده پاسخگوی نیاز کشورهای مختلف جهان است.

در ارزيابي هاي شركت بي.پي ميزان ذخيره نفتي ايران و عراق چندين ميليارد افزايش نشان مي دهد با اين حال اين دو كشور از نظر داشتن ذخاير نفتي، در مرتبه سوم و چهارم طبقه بندي مي شوند. در مرتبه بالاتر، ونزوئلا و عربستان، بدون تغيير چنداني در ميزان ذخيره نفتي، در مرتبه اول و دوم قرار دارند.

شرکت ملی نفت ایران اخیرا با اعلام اینکه در شرایط فعلی فعالیت‌های اکتشاف نفت و گاز ایران بر روی گنبدهای نمکی متمرکز شده است، اعلام کرده است: در برنامه چهارم حدود 4409 میلیون بشکه نفت در ایران کشف شد که از این بابت توانستیم رتبه اول اکتشاف در جهان را از آن خود کنیم.

 

 


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز