کد خبر: ۱۲۱۰۶۱
۱۸۹ بازدید
۱ دیدگاه (۰ تایید شده)

مهران مدیری؛

چرخش به وقت ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۶/۳۱
۱۱:۱۵

برترین‌ها: اظهارنظر دیشب مهران مدیری درباره قطع همکاری با صداوسیما می‌تواند نقطه عطفی در مواضع اجتماعی او باشد از این جهت که او همواره متهم بوده که خیلی طرف مردم نبوده است.

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

حالا با این تصمیم او کنداکتور صداوسیما دچار زلزله خواهد شد به این دلیل که او دورهمی را در کنداکتور داشته و بسیاری از آثار نمایشی سال‌های قبل که مدیری کارگردان آن‌ها بوده و آنتن شبکه‌های آرشیوی نظیر آی فیلم و تماشا را پر می‌کرد.

مدیری پیش‌تر البته در آثار نمایشی‌اش با قالبی تمثیلی دست به انتقاد در حوزه‌های چالش‌برانگیز می‌زد مثل آنچه که در قهوه تلخ و شب‌های برره دیده بودیم. ایجاد جهانی خیالی که خیلی حرف‌ها را می‌شد در آن مطرح کرد و ادبیات استعاره‌ای و کاراکترهای تیپیک و موقعیت‌های نمادین و...

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

حالا اما اینجا عرصه واقعیت است و او تصمیم گرفته با صداوسیما قطع همکاری کند و اهمیت تصمیم او در قیاس با تصمیم کسانی مثل علی کریمی و یا مهدی یراحی بدین خاطر قابل توجه است که او همیشه یک کاراکتر میانه‌رو بوده و بازتاب اقدامش دامنه تاثیر زیادی خواهد داشت و اگر که یراحی مدت‌هاست ممنوع‌الکار و از فضای رسمی دور شده است و یا این که علی کریمی طی ماه‌های اخیر به طور رسمی در فضای ورزش نقش‌آفرینی نداشته مهران مدیری اما همیشه حی و حاضر بوده و حالا به بهانه موضع اخیر او برخی آثارش را مورد بررسی قرار داده‌ایم با ما همراه باشید 

شب‌های برره

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

سریال محبوب و موفق «شب های برره» که گفته می شود به دلیل برداشت های سیاسی، سال‌ها است پخش این سریال در شبکه‌های داخلی صدا و سیما ممنوع شده است و این سریال که در ۹۲ قسمت از شبکه سه سیما پخش شد، به یکی از محبوب ترین آثار تلویزیون بدل گشت و پخش آن با حواشی ای همراه بود.

داستان این سریال در روستایی خیالی به نام برره اتفاق می افتاد که آن را تصویری استعاری از ایران می‌دانستند و در داستان اشاراتی غیر مستقیم به مسائل روز وجود داشت.

قهوه تلخ

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

بعد از سریال موفق شب های برره که از تلویزیون پخش شد، مهران مدیری در همان لوکیشن ، قهوه  تلخ را ساخت که سال ۱۳۸۹ وارد بازار شد.  سیامک  انصاری بازیگر اصلی بود و شبیه همان نقشش در برره را داشت. آدم عاقلی که میان یک سری دیوانه گیر افتاده است. قرار بود قهوه تلخ چیزی شبیه به یک کمدی تاریخی باشد و بیش از صد قسمت از این سریال که فضایی تاریخی و فانتزی داشت، در شبکه نمایش خانگی منتشر شد اما در نهایت چند قسمت پایانی این سریال پخش نشد و سریال بدون پایان متوقف شد. مهران مدیری در پاسخ به انتقادهای مردم و رسانه‌ها به ناتمام ماندن «قهوه تلخ» در آن سال‌ها گفته بود: «حق شماست که بدانید چرا «قهوه تلخ» قسمت پایانی نداشت و به برخی تعهدات خودش عمل نکرد. اما من بعضی چیزها را می‌توانم بگویم و بعضی چیزها را نمیتوانم بگویم و تنها کاری که می‌توانم بکنم این است که یک پروژه  دیگر را شروع کنم به پایان برسانم و تمام.»

هیولا 

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

سریال هیولا داستان خانواده‌‌ای را روایت می‌کرد که از زمان احمدشاه تاکنون می‌‌خواستند شریف باشند و شریف بمانند. هوشنگ شرافت، سرپرست خانواده، معلم ساده و با شرافتی بود که به زندگی خود قانع بود و چشم‌داشت زیادی به مال دنیا نداشت، اما ناخواسته در مسیری قرار گرفت که زندگی‌اش تغییر کرد و وارد جریان اختلاس و کلاهبرداری شد. او به شکل غیرمنتظره‌‌ای صاحب ثروت بادآورده‌ای شد و از شخصیت قبلی خود فاصله گرفت. داستان این سریال در چند دوره ی زمانی، از قاجار تا به امروز روایت می‌ شد.

نظر مخاطبان چیست؟ 

*مدیری عاشقتم الحق که حرف دل مردم را زدی همه مردم شما را دوست دارن

*دمت گرم کاش همه مثل تو مرد بودن 

*دست مریزا داری جوانمرد حرف دل ایرانی‌ها را زدی

*درود بر مهران مدیری که چشماشو نبست

مهران مدیری؛ چرخش به وقت 1401

برخی اما نظرات متفاوت‌تری داشتند: 

*هر چی پول بوده رو از صدا و سیما جمع کردی حالا شدی طرف مردم 

*همین تلویزیون نبود تو الان چیکاره بودی خوبه با مسخره بازی دراوردن به اسم بازیگری تو تلویزیون پول در میارید بعدش تحریم میکنید

*تو هم که دیگه بارتو بستی توپ توپ حالا به امید خدا راهی کجایی؟

*تبلیغات فروشگاه چی میشه؟؟ چند میلیارد گرفتی

نظر شما درباره این تصمیم مدیری چیست با ما در میان بگذارید

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز