کد خبر: ۱۲۱۱۹
۱۵۷۶ بازدید
۱ دیدگاه

(تصاویر) 12 سکان‌دار سینما در دولت‌ها

۱۳۹۲/۴/۴
۱۲:۱۷

 

در طول 34 سال گذشته که نظام جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است تاکنون 12 نفر در راس مدیریت سینمای کشور قرار گرفته‌اند و به عنوان سرپرست، معاون وزیر و یا رئیس سازمان سینمایی قطار هنر هفتم را هدایت کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، حسین ترابی، محمد علی نجفی، مهدی کلهر، کمال حاج سید جوادی، فخرالدین انوار، مهدی فریدزاده، عزت‌اله ضرغامی، زنده‌یاد سیف‌الله داد، محمد حسن پزشک، محمد مهدی حیدریان و محمدرضا جعفری جلوه در دولت‌های گذشته در راس مدیریت سینمای کشور بوده‌اند و این روزها نیز جواد شمقدری آخرین ماه‌های کاری‌اش را در سازمان سینمایی سپری می‌کند.

خسرو شکیبایی، سیدمحمد خاتمی و فخرالدین انوار
حسین ترابی مستندساز و کارگردان سینما که در اوایل انقلاب فیلم «تو آزادی» را با موضوع انقلاب اسلامی ساخته بود به عنوان اولین سرپرست مرکز امور سینمایی کشور زمام سینما را در دست گرفت و تا سال 58 و دوران وزارت حسن حبیبی در وزارت علوم عهده‌دار این مسئولیت بود.
محمد علی نجفی کارگردان سینما به عنوان رئیس اداره نظارت بر نمایش فیلم در شورای انقلاب حکم گرفته و بنا بر گفته خودش فروردین سال 58 حضرت امام(ره) ومهندس بازرگان در قم او را وادار به پذیرش این مسئولیت کرده‌اند و تا مرداد 59 عهده‌دار این سمت بوده است.

مشایخی، ارجمند، سردار رحیم صفوی، عزت‌الله ضرغامی
مهدی کلهر هم از سال 59 تا 62 در مسند معاونت سینمایی حاضر بود.
کمال حاج سید جوادی هم که مسئولیت معاونت هنری را بر عهده داشت طی چند ماه در سال 62 سرپرستی معاونت سینمایی را نیز عهده‌دار شد.
فخرالدین انوار با یک دهه معاونت، بیشترین حضور را در راس سینمای کشور داشته و از 62 تا 72 معاون سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاتمی و لاریجانی بوده است.

زنده‌یاد سیف‌الله داد، مسجدجامعی، مهاجرانی، کیارستمی

مهدی فریدزاده هم از سال 72 تا 74 معاون سینمایی مصطفی میرسلیم بوده است.
عزت اله ضرغامی هم در دو سال پایانی وزارت میرسلیم طی سال‌های 74 تا 76 در معاونت سینمایی حضور داشت.
زنده‌یاد سیف‌الله داد در دولت اصلاحات معاون سینمایی عطاالله مهاجرانی شد و این کارگردان که فیلم انتخاباتی خاتمی را نیز ساخته بود از سال 76 تا 80 در این سمت حضور داشت.
محمد حسن پزشک که مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی بود طی سال‌های 80 و 81 در کنار احمد مسجد جامعی سکاندار سینمای ایران شد که بصورت غیرمنتظره در آستانه برپایی جشنواره فیلم فجر در حالیکه کاتالوگ جشنواره نیز با پیام او چاپ شده بود به دلیل بیماری جایش را به معاون بعدی داد.
محمد مهدی حیدریان مدیر سیما فیلم از سال 81 تا 84 معاون سینمایی،وزارت مسجد جامعی بود.

محمد حسن پزشک و محمد مهدی حیدریان

محمدرضا جعفری جلوه مدیر شبکه یک سیما با آغاز به کار دولت محمود احمدی نژاد معاون سینمایی صفارهرندی شد و از سال 84 تا 88 این مسئولیت را برعهده داشت.
پرستویی، داد، مجیدی، حیدریان،حبیبی و پزشک
جواد شمقدری در دولت دهم به عنوان معاون سینمایی که در این دوره به سازمان سینمایی تبدیل شد، حضور داشت. این کارگردان سینما که فیلم انتخاباتی احمدی نژاد را طی دو دوره ساخته بود به عنوان مشاور هنری رئیس جمهور فعالیت داشت و از سال 88 در کنار حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در راس سینمای ایران حضور دارد و تا پایان تابستان باید جای خودش را به مدیر سینمایی دولت یازدهم بدهد.
درخشنده، داریوش ارجمند،جواد شمقدری
از 12 نفری که طی 34 سال گذشته مسئول سینمای ایران بوده‌اند، چهار نفر کارگردان بوده‌اند که از میان آنها، سینماگران از دوران سیف‌الله داد به نیکی یاد می‌کنند.
محمدرضا فروتن، محمدرضا جعفری جلوه و محمود کلاری

مدیرانی هم میان سینما و تلویزیون در رفت و آمد بوده‌اند که می‌توان به ضرغامی، حیدریان و جعفری جلوه اشاره کرد.
از معاونان سینمایی قبلی تنها پزشک این روزها مسئولیت سینمایی دارد و به عنوان مدیرعامل موزه سینما مشغول به کار است.
نجفی و ترابی در سینما مشغول به کار هستند، کلهر مشاور رئیس جمهور بود، ضرغامی رئیس صداوسیماست، حیدریان تهیه فیلم محمد(ص) مجید مجیدی را برعهده دارد، جعفری جلوه هم در بنیاد شهید مطهری مسئولیت دارد.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز