کد خبر: ۱۲۱۲۰
۴۴۰ بازدید
۰ دیدگاه

خودروسازان خطاب به دولت:

فورا کمک کنید

۱۳۹۲/۴/۴
۱۴:۰۷ 

درحالی که آمریکا اخیرا تحریم‌های تازه‌ای برعلیه صنعت خودرو ایران اعمال کرده است، خودروسازان درخواست کمک فوری خود را به دولت ارسال کرده و هشدار داده‌اند: درصورتی که به صورت فوری به صنعت خودرو کمک نشود، این صنعت با بحران قطعه و رشد شدید هزینه مواجه شده و ورشکست خواهدشد.

به گزارش مهر، دولت آمریکا اخیرا در اقدامی بی سابقه و برای نخستین بار صنعت خودروسازی کشور را هدف تحریم‌های مستقیم خود قرار داد و کشورها و شرکتهای طرف فعالیت با خودروسازان ایرانی را تهدید کرد در صورت هرگونه خرید، تامین یا انتقال کالاها و خدمات مورد استفاده در صنعت خودروسازی ایران، با برخورد شدید دولت امریکا مواجه خواهند شد.

به گفته کارشناسان صنعت خودرو، دولت آمریکا به این دلیل برای نخستین بار صنعت خودروی ایران را برای اعمال تحریم مناسب دید که این صنعت به دلیل بی توجهی و سیاست‌های غلط دولت دهم به خصوص طی ماههای گذشته در شرایط شکننده ای قرار گرفته است و همین شرایط شکننده، به مثابه چراغ سبزی برای دولت آمریکا عمل کرده است و آنها تصور می کنند به لطف این بی توجهی و فشار داخلی بر صنعت خودرو، می‌توانند با اعمال فشار بر طرفهای خارجی، ضربه آخر را به صنعت خودروسازی ایران وارد کنند.

بررسی تازه خودروسازان بزرگ کشور که اخیرا در جلسه ای با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز به صورت مبسوط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، تحریم‌های تازه آمریکا که قرار است از اول ماه جولای اجرایی شود، هزینه تامین قطعات برای خودروسازان کشور را 15 تا 40 درصد افزایش خواهد داد و این مساله در کنار بحرانی که طی ماههای گذشته گریبان این صنعت را گرفته، چشم انداز صنعت خودرو را تیره و نامعلوم می‌کند.

مشاور انجمن خودروسازان ایران گفته است: در هشت سال گذشته صنعت خودرو سرکوب مالی شده و قیمت محصولات آن به طور مصنوعی پایین نگاه داشته شده است که نتیجه آن رشد 7.7 برابری شاخص قیمت کالاهای عمومی در این مدت در مقایسه با رشد 1.4 برابری قیمت خودروها بوده است.

در همین ارتباط یک مقام مسوول که خواست نامش در خبر ذکر نشود، نیز با بیان اینکه شرکتهای کره ای در تحریم‌های تازه پیشتاز هستند، گفت: شرکتهای کره ای تامین کننده قطعات که علیرغم تحریم های سالهای اخیر همچنان با خودروسازان ایرانی کار می کردند، به تازگی به خودروسازان ایرانی اعلام کرده اند از اول ماه جولای فروش قطعه به کشورمان را متوقف خواهند کرد.

وی ادامه داد: با این شرایط، جریان خرید قطعات، از طریق کشورها و شرکتهای واسطه و با صرف هزینه و زمان چند برابری ممکن خواهد بود. به همین دلیل، خودروسازان با ارایه درخواستی فوری به دولت خواستار دریافت کمک ارزی وعده داده شده از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و پرداخت تسهیلات بلاتکلیف مانده خود در شورای پول واعتبار و بانک مرکزی شده اند.

در این درخواست هشدار داده شده در صورت عدم تخصیص این کمک‌ها، صنعت خودرو با بحران قطعه و رشد شدید هزینه مواجه شده و ورشکست خواهدشد.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز