کد خبر: ۱۲۳۸۳۶
۱۱۰ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

چهار باور نادرست که هنوز آنها را درست می‌دانید

۱۴۰۱/۹/۷
۰۹:۳۶

فرادید: همه چیزهایی را که فکر می‌کردید درست و واقعیت است فراموش کنید. خورشید زرد و آسمان آبی نیست. بلندترین قله جهان در حقیقت از واقعیت آن کوتاه‌تر است.

چهار باور نادرست که هنوز آنها را درست می‌دانید

در این گزارش چهار باور نادرست را برای شما بیان می‌کنیم.

۱. قله اورست بلندترین کوه جهان است

اورست (با نام مستعار ساگارماتا یا چومولونگما) با ارتفاع ۸۸۴۸ متری (۲۹۰۲۹ فوت) از سطح دریا، بلندترین قله جهان است اما باید بدانید که اورست بلندترین قله جهان نیست. این عنوان متعلق به مائونا کیا (کوه سفید) در هاوایی ایالات متحده است. ارتفاع آن ۱۰۲۰۵ متر (۳۳۴۸۰ فوت) است؛ گر چه تقریبا ۶۰ درصد آن زیر آب است.

این قله ۴۲۰۵ متر (۱۳۷۹۶ فوت) بالاتر از سطح دریا است. البته هنوز بحث‌هایی در مورد اینکه دقیقاً نقطه شروع آن کجاست وجود دارد. در حالی که عمق کف دریا در اطراف سواحل جزیره از ۳۶۵۷-۵۴۸۶ متر متغیر است، عمیق‌ترین نقطه در منطقه محلی، به نام هاوایی دیپ است.

در اینجا، کف دریا تا عمق ۶۰۰۰ متر فرو می‌رود که رقمی است که هنگام محاسبه ارتفاع کل مائونا کیا استفاده می‌شود. بنابراین مائونا کیا از اورست بلندتر است اما آیا اورست هنوز دورترین قله کوه از مرکز زمین است؟

پاسخ این سؤال هم منفی است.

قله چیمبورازو در رشته کوه آند، علیرغم ارتفاع تنها ۶۳۱۰ متر (۲۰۷۰۲ فوت) از نظر فنی دورترین قله کوه از مرکز زمین است. توضیح بیشتر اینکه زمین یک برآمدگی استوایی خفیف دارد، این به دلیل نیروی گریز از مرکز ایجادشده توسط چرخش سیاره ما است که آن را به یک کُره مایل تبدیل می‌کند. شکلی شبیه به عدس؛ و به این معنی است که چیمبورازو ۶۳۸۴ کیلومتر (۳۹۶۷ مایل) از مرکز زمین فاصله دارد که ۲۱۵۰ متر (۷۰۵۴ فوت) بیشتر از قله اورست است.

اما آیا می‌دانستید که اورست را نیز اشتباه تلفظ کرده‌اید؟

این نام از سرهنگ سر جورج اورست (۱۷۹۰-۱۸۶۶)، که نقشه بردار کل هند (۱۸۳۰-۱۸۴۳) بود، که نام خود را Eve-rest تلفظ می‌کرد، گرفته شد.

۲. خورشید زرد است

در مرکز منظومه شمسی، خورشید، نزدیک‌ترین ستاره جهان ما قرار دارد. در فاصله ۱۴۹ میلیون کیلومتری (۹۲.۹ میلیون مایل) از زمین، خورشید به رنگ زرد یا نارنجی برای اکثر ما به نظر می‌رسد. اما اینگونه نیست. خورشید تمام رنگ‌های نور مرئی را ساطع می‌کند، یعنی در واقع سفید است.

با این حال، جو زمین نور آبی را موثرتر از نور قرمز پراکنده می‌کند. این کمبود جزئی باعث می‌شود که چشمان ما خورشید به رنگ زرد ببیند. همچنین به همین دلیل است که آسمان در طول روز آبی به نظر می‌رسد، زیرا طول امواج آبی بیش از هر رنگ دیگری پراکنده می‌شوند.

۳. ناپلئون کوتاه‌قد بود

ناپلئون بناپارت به چیزهای زیادی مشهور بود. کلاه دوشاخی نمادین او که در نبرد ۱۸۰۰ مارنگو، ایتالیا بر سر داشت، گران‌ترین کلاه فروخته‌شده در حراجی است که در سال ۲۰۱۴ به ارزش ۱.۸ میلیون یورو (۲.۳ میلیون دلار؛ ۱.۵ میلیون پوند) فروخته شد.

شمشیری که او در همان نبرد به همراه داشت، گرانترین سلاحی است که در حراجی فروخته شده است. تیغه فولادی منحنی امپراتور فرانسه در سال ۲۰۰۷ توسط یک نسل از فرزندانش به قیمت ۴.۸ میلیون یورو (۳.۳ میلیون پوند؛ ۶.۵ میلیون دلار) فروخته شد.

با این حال، ناپلئون شاید بیشتر به دلیل کوتاه‌قد بودن مشهور باشد. اما آیا او واقعاً کوتاه بود؟ علیرغم اینکه او کوتاه‌تر از سربازانش بود اما قد ۱.۵۷ متر (۵ فوت ۲ اینچ) برای یک مرد فرانسوی قرن نوزدهم متوسط حساب می‌شد نه کوتاه. علاوه بر این، برخی می‌گویند قد ناپلئون هنگام مرگ در واقع نزدیک‌تر ۱.۷ متر (۵ فوت ۷ اینچ) بوده است.

این اختلاف به این دلیل است که اینچ فرانسوی قرن نوزدهم (۲.۷۱ سانتی متر) بزرگتر از اندازه‌گیری اینچ فعلی ما ۲.۵۴ سانتی متر است. با این حال، تردیدها در مورد این موضوع همچنان وجود دارد، زیرا قد ناپلئون در طول تبعیدش به جزیره سنت هلنا که متعلق به بریتانیا بود، ۱.۵۷ متر (۵ فوت ۲ اینچ) اندازه گیری شد، جایی که به احتمال زیاد از یک معیار انگلیسی استفاده کردند.

۴. صحرای بزرگ آفریقا بزرگترین صحرای جهان است

بیابان، هر منطقه و زمین بایری است که روز و شب را بدون بارندگی یا کم باران تجربه می‌کند. با این تعریف، بزرگترین صحرای جهان صفحه یخی قطب جنوب است که تقریباً ۹۸ ٪ از قطب جنوب (۱۴ میلیون کیلومتر مربع؛ ۵.۴ میلیون مایل مربع) را پوشش می‌دهد.

علیرغم اینکه بزرگترین منبع آب شیرین جهان است، این عنوان را دارد و ۳۰ میلیون کیلومتر مکعب (۷.۲۵ میلیون مایل مکعب) آب یخ زده یا ۷۰ درصد کل آب جهان را در خود جای داده است. این صفحه یخی همچنین دارای رکورد خشک‌ترین بیابان سرد است و قطب جنوب خشک‌ترین قاره جهان است که میزان بارندگی سالانه آن به ۵۰ میلی متر (۲ اینچ) می‌رسد.

در حالی که صحرای بزرگ آفریقا، (۹.۱ میلیون کیلومتر مربع؛ ۳.۵ میلیون مایل مربع)، به طور متوسط ۱۰۰ تا ۲۵۰ میلی متر (۴ تا ۱۰ اینچ) بارندگی را در سال تجربه می‌کند.

واقعیتی که شما را شگفت زده خواهد کرد این است که ورقه یخی قطب جنوب سردترین صحرای جهان است. با توجه به بررسی قطب جنوب بریتانیا، دمای زمستان در سواحل به طور متوسط ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد (۱۴ تا -۲۲ درجه فارنهایت) زیر صفر است و می‌تواند به بیش از -۶۰ درجه سانتیگراد (۷۶- درجه فارنهایت) کاهش یابد.»

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز