کد خبر: ۱۲۳۸۴۰
۷۷ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

۱۴۰۱/۹/۷
۰۹:۳۸

فرادید: در تاریخ کشور‌های مختلف دنیا کم نیستند حاکمانی که در سنین کودکی وارث حکومت شدند. پادشاه اویو که همین الان حاکم کشور آفریقایی «تورو» است، در سه سالگی به حکومت رسید. ولی رکورد جوانترین پادشاه تاریخ دست او نیست، چون ماری اسکات (ملکۀ اسکاتلند در قرن ۱۶) در شش روزگی بر تخت نشست و آلفونسوی سیزدهم (پادشاه اسپانیا در اواخر قرن ۱۹) در روز تولدش صاحب تاج و تخت شد.

شاید فکر کنید دیگر جوانتر از این ممکن نیست! اما شاپور ساسانی حتی هنوز به دنیا نیامده بود که وارث تاج کیانی شد. شاپور فرزند هرمز دوم بود که در زمان مرگ پدرش هنوز به دنیا نیامده بود. بعد از مرگ هرمز ابتدا یکی از پسرانش به اسم آذرنرسه به پادشاهی رسید، اما اشراف ساسانی خیلی زود او را از قدرت برکنار کردند و فرزندی را که هنوز متولد نشده بود به عنوان پادشاه بعدی امپراطوری ساسانی انتخاب کردند.

کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

(تصویر شاپور دوم و شاپور سوم در سنگ‌نگارۀ طاق بستان)

بر اساس یک روایت، درباریان و روحانیون ساسانی مراسم تاجگذاری نمادینی برای این کودک متولد نشده برگزار کردند؛ به این صورت که تاج پادشاهی را روی شکم مادر باردار او ایفراهرمز (همسر هرمز دوم) قرار دادند. در سال‌های کودکی شاپور، قدرت در اصل در اختیار مادر او و سایر درباریان بود، اما با رسیدن به نوجوانی خود شاپور قدرت را در دست گرفت و به یکی از قدرتمندترین شاهان ساسانی تبدیل شد.

کدام شاه ایرانی قبل از تولد تاجگذاری کرد؟

(بشقابی فلزی با نقش برجستۀ شاپور دوم؛ موزۀ بریتانیا)

تاجگذاری در شکم مادر تنها رکورد شاپور نیست؛ او کسی است که طولانی‌ترین دوران سلطنت در تاریخ ایران را نیز داشته است. شاپور از سال ۳۰۹ تا ۳۷۹ میلادی به مدت هفتاد سال سلطنت کرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز