کد خبر: ۱۲۴۱۳
۸۴۲ بازدید
۰ دیدگاه

گزارش مشروح از دیدار روحانی با مراجع تقلید + تصاویر

۹۲/۴/۱۳
۱۷:۳۷

از اعلام پیمان با مراجع تا چاره‌جویی برای حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی

رئیس جمهور منتخب امروز طی سفر به قم با مراجع عظام تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری فارس: از اعلام پیمان با مراجع تا چاره‌جویی برای حل مشکلات اقتصادی و فرهنگی

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور منتخب صبح امروز به قم سفر کرد.

روحانی ابتدا به حرم مطهر حضرت معصومه(س) رفت و پس از زیارت مرقد مطهر کریمه اهل بیت(ع) ضریح آن بانوی نور و رحمت را غبارروبی کرد.

وی سپس با حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) و امام جمعه قم دیدار کرد.

تولیت آستان مقدس در این مراسم ضمن خیر مقدم گویی به رئیس جمهور منتخب اظهار داشت: خدا را شاکریم که در ماه مبارک شعبان در حرم حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، زیر عنایت حضرت ولی عصر (عج) و رهبر معظم انقلاب، با حضور رئیس جمهور منتخب آیین غبارروبی برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ امید است رئیس جمهور منتخب، در این مسئولیت با عنایت خداوند و هدایت‌های مقام معظم رهبری و با پشتوانه ملت ایران، موفق شوند.

روحانی در ادامه به دفتر آیت‌الله صافی گلپایگانی رفت و با این مرجع تقلید هم دیدار کرد.

باید در سیاست خارجی رویکرد تعامل و گفت‌وگو را در پیش بگیریم

آیت‌الله صافی گلپایگانی در این دیدار با اشاره به اینکه مأموریت حساس و مهمی به شما سپرده شده است، گفت: امیدواریم خیر مردم را در نظر گرفته و برای حل مشکل گرانی و دیگر مسائل به وجود آمده در کشور تلاش لازم را داشته باشید.

وی با بیان اینکه مقاصد اساسی اسلام باید هدف اصلی شما باشد، تصریح کرد: باید در برنامه‌ریزی‌های خود این اصل را مدنظر قرار داده و به گونه‌ای عمل کنید که عزت اسلام و مسلمین متبلور شود.

این مرجع تقلید توجه به عقلانیت در دولت را مهم و اساسی دانست و بیان داشت: مسئولان و مدیران در دولت شما باید در این راستا حرکت کنند.

وی ادامه داد: دنیا در وضعیت نابسامانی قرار دارد و عقلانیت می‌تواند بسیاری از مشکلات را کاهش دهد.

صافی‌گلپایگانی ضرورت بهره‌گیری از افراد بصیر و آگاه را مورد تأکید قرار داد و گفت: باید همه در راستای تقویت دین و اهداف نظام حرکت کنند.

وی با اشاره به بروز مشکلات در کشورهای اسلامی تصریح کرد: امروز شیعه‌کشی و مسلمان‌کشی رواج یافته و باید با تعامل و مدیریت جلوی این مشکلات را گرفت.

استاد حوزه علمیه قم بروز مشکلات اقتصادی را مورد توجه قرار داد و افزود: دولت باید بتواند وضعیت اشتغال و معیشت را سامان دهد.

وی با اشاره به مطرح شدن مسائلی در زمینه زن یا مردن بودن رئیس جمهور تأکید کرد: نباید در مسائل اسلامی تنزل کرده و به خاطر مشکلات کوتاه بیاییم و باید مراقب بود حدود دین رعایت شود.

صافی‌گلپایگانی عظمت اسلام و مسلمین را مورد توجه قرار داد و گفت: باید تقویت فرهنگ دین و اسلام دغدغه شما باشد.

وی یادآور شد: در سیاست خارجی باید رویکرد تعامل و گفت‌وگو را در پیش بگیریم و نباید با دیگر کشورها دعوا داشته باشیم هدف جمهوری اسلامی حفظ صلح و دوستی با دیگر کشورها است.

در حال بررسی وضعیت تأمین کالاهای اساسی مردم هستیم

روحانی هم در این دیدار با بیان اینکه کشور در شرایط خاص و فوق‌العاده‌ای قرار دارد، اظهار کرد: هیچ زمانی به سختی امروز نبوده است. اکثر کارخانه‌ها تعطیل و نیمه تعطیل هستند و وضعیت کشاورزی نابسامان است.

وی با بیان اینکه دولت به فکر وارد کردن 7 میلیون تن گندم است، بیان داشت: در حال بررسی وضعیت تأمین کالاهای اساسی مردم هستیم.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به وضعیت بیکاری گفت: 3.5 میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد که اگر نتوانیم اشتغال لازم را ایجاد کنیم این تعداد به پنج میلیون بیکار خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه کارهای زیادی در طول هشت سال گذشته در کشور انجام شده ولی مشکلات بسیار است، یادآور شد: جامعه جوانی داریم و اگر نتوانیم نسل جوان را جذب کنیم جوانان به انحراف کشیده می‌شوند.

روحانی با بیان اینکه فرقه‌گرایی گریبان دنیای اسلام را گرفته است، تصریح کرد: در عراق، پاکستان و افغانستان گرفتار تکفیری‌ها هستیم و مسلمان‌کشی و شیعه‌کشی معضل بزرگی است.

وی با بیان اینکه دولت آینده رابطه مستقیمی با حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید برقرار خواهد کرد، یادآور شد: امیدواریم مراجع تقلید در حوزه‌های علمیه نیز حمایت‌های لازم را از ما داشته باشند.

روحانی: بدون کمک رهبری نمی‌توان کارها را پیش برد

دیدار بعدی روحانی با آیت الله مکارم شیرازی بود که وی در این دیدار با اشاره به برنامه‌های خود گفت: در زمینه ارتباط با حوزه‌های علمیه و مراجع عظام تقلید ارتباط منظمی خواهیم داشت تا بتوانیم از نظرات ایشان به شکل مطلوبی بهره‌مند شویم.

وی حمایت حوزه‌ها و مراجع را در پیشبرد امور دولت مهم ارزیابی کرد و از دیدار با آیت‌الله مکارم شیرازی ابراز خرسندی کرد.

ادامه این دیدار به صورت خصوصی برگزار شد؛ پایگاه اینترنتی دفتر آیت الله مکارم شیرازی در خبری که پس از آن منتشر کرد آورده است که روحانی در این دیدار اظهار کرد: برای ایجاد اشتغال نیاز است شرایط بیشتر و بهتری برای سرمایه گذاری و تولید آغاز کنیم.

وی افزود: سرمایه‌گذاری تولید در صورتی است که سرمایه‌دار احساس ثبات کند و امید به آینده داشته باشد، خوشبختانه فضای انتخابات امید خوبی ایجاد کرده ولی باید این امید را پیوسته کرد.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه جز اراده حق نمی‌توانست چنین انتخاباتی به وجود بیاورد مشارکت حدود 73 درصدی مردم را نشان دهنده اهمیت آنان نسبت به مسائل کشور و نظام دانست و گفت: همه از برگزاری این انتخابات متعجب شدند، در داخل هم متعجب شدند و باید از این ملت تشکر کرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی تصریح کرد: دولت در شرایطی می‌خواهد شروع به کار کند که وضع اقتصادی وضع خوبی نیست، تغییر در روابط خارجی نیز زمانبر است و باید در چنین شرایطی با منطق و تدبیر به سمت کاهش مشکلات و بهبود شرایط حرکت کرد.

رئیس جمهور منتخب تاکید کرد: با وجود همه مشکلات، به حل مشکلات امیدوارم و تحقق این مسئله در صورتی است که همه کمک کنند، البته به طور طبیعی رهبر معظم انقلاب کمک خواهند کرد، من اطمینان دارم که ایشان به دولت کمک خواهند کرد چون بدون کمک ایشان نمی‌شود کار را پیش برد مردم نیز همواره کمک کار بوده و ان‌شاءالله با نشاط و امید همکاری و کمک خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به جایگاه علما و مراجع عظام تقلید تاکید کرد: علما و مراجع و حوزه‌ها جایگاه والا و برجسته‌ای دارند و ما به کمک و عنایت آنها نیاز داریم، آنها بیشتر به صحنه می‌آیند و کمک می‌کنند و اگر همه دست به دست هم دهند با لطف حق مشکلات حل می‌شود.

رئیس جمهور منتخب پس از آن به دفتر آیت‌الله شبیری زنجانی رفت و با این مرجع تقلید هم دیدار کرد.

وی در این دیدار اظهار کرد: شرایط کشور از نظر داخلی و خارجی پیچیده است.

وی بیان کرد: بخشی از مشکلات داخلی و خارجی در سایه انتخابات یا رفع شده و یا کم شده است.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به سخنان مطرح شده پیش از انتخابات اظهار کرد: برخی می‌گفتند که آیا اصل انتخابات قبول است یا خیر و برخی دیگر این سخن را مطرح می‌کردند که آیا در انتخابات باید شرکت کرد یا نه؟

روحانی با اشاره به حضور گسترده ملت در انتخابات و خلق حماسه سیاسی تصریح کرد: با برگزاری این انتخابات تمام این مسائل به نفع نظام تغییر یافت.

برنامه بعدی رئیس جمهور منتخب در قم دیدار با آیت‌الله سبحانی از دیگر مراجع تقلید بود که این دیدار به صورت خصوصی برگزار شد.

ده‌ها کشور در حال جنگ اقتصادی، سیاسی و تبلیغی با ایران هستند

دفتر آیت‌الله نوری همدانی مقصد بعدی سفر روحانی در قم بود. رئیس جمهور منتخب طی دیدار با این مرجع تقلید اظهار کرد: خداوند شرایطی فراهم کرد که مردم بتوانند در انتخابات مشارکتی جدی داشته باشند و عظمت و شکوه انقلاب را به دنیا نشان دهند.

وی با بیان اینکه انتخابات موجب شادمانی مردم ایران شد تأکید کرد: دشمنان نتوانستند بهانه‌ای به دست بیاورند و انتخابات را زیر سؤال ببرند و شیرینی انتخابات تلخی‌ها را از بین برد.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه مردم از انتخابات شادمان بوده و به آینده امیدوار هستند یادآور شد: کشور با مشکلات بسیاری مواجه است و مردم نیز از مشکلات آگاه هستند. تحریم‌های اضافه شده که می‌تواند مشکلات را از نظر اقتصادی بیشتر کند.

وی بیان کرد: مردم می‌دانند مشکلات 8 سال گذشته در زمان کوتاه حل و فصل نخواهد شد و حل این مشکلات نیازمند زمان است.

دولت آینده برای حل مشکلات امیدوار بوده و البته نیازمند حضور، مشارکت، حمایت و استقامت مردم است.

روحانی حمایت حوزه‌های علمیه، علما و مراجع تقلید که دارای نفوذ کلام هستند را خواستار شد و تصریح کرد: اگر همبستگی به وجود آید مشکلات حل و فصل خواهد شد.

وی یادآور شد: شاید هیچ دولتی در جمهوری اسلامی کار خود را در چنین شرایطی آغاز نکرده باشد مشکلات امروز ما از زمان جنگ هم بیشتر است امروز ده‌ها کشور در حال جنگ اقتصادی، سیاسی و تبلیغی با ما هستند.

وی گفت: برای حل مشکلات امیدواریم و دولت ارتباط مستمر با حوزه‌ها و مراجع خواهد داشت و از نظرات ایشان استفاده کرده و انتظار دارد کمک‌ها و حمایت‌های لازم صورت گیرد.

روحیه امید و پیشرفت در کشور دمیده شود

آیت الله نوری همدانی هم در این دیدار طی سخنانی خلق حماسه سیاسی در انتخابات را مورد توجه قرار داد و گفت: یکی از مزایای این انتخابات، انتخاب یک فرد عالم و روحانی به عنوان رئیس جمهور بود. همه کاندیداها شایسته بودند ولی مردم براساس فطرت دینی و علاقه خاصی که به روحانیت دارند فردی روحانی را انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه روحانیت همیشه پناهگاه مردم بوده و راه حق را به مردم نشان داده است، تصریح کرد: علمای شیعه وظیفه مرزبانی را بر عهده داشته‌اند و در عرصه فرهنگی و دینی جلوی نفوذ دشمنان ایستادگی کرده‌اند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه باید مرزهای سیاسی دشمن را شناخته و سیاست‌ها را رقم بزنیم تصریح کرد: امروز کسی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده که نسبت به جریان‌های متعارف مهارت داشته و از سوی دیگر با مرزبانی از فرهنگ دین آشنایی دارد.

وی با اشاره به سوابق حجت‌الاسلام روحانی در امور فرهنگی و انقلابی خاطرنشان کرد: باید همیشه سخنان امیدوار کننده گفت و دشمنان را مأیوس و دوستان را خوشحال کرد.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به مشکلاتی نظیر گرانی و بیکاری تأکید کرد: باید برای حل مشکلات برگ سبزی به مردم نشان داده شده و اقدامی انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ارتباط با حوزه‌های علمیه را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: مردم به حوزه‌ها توجه بسیاری دارند و هر چه ارتباط دولت و حوزه بیشتر باشد اثرات مطلوبی خواهد داشت.

وی بیان اینکه پولهای مردم در بانکها متراکم شده است خاطرنشان کرد: باید با مهیا کردن شرایط تولید کشاورزی و صنعت سرمایه‌های مردمی برای پیشرفت کشور به کار گرفته شود.

استاد حوزه علمیه قم موضع‌گیری هوشمندانه در برابر غربی‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: باید بدانیم آمریکا، سردمداران اروپا و نوکران ایشان دشمنان ما هستند و می‌خواهند از طرق مختلف به نظام و کشور ما فشار وارد کنند و نباید در برابر آنها نرمش نشان داده و تسلیم شویم.

دولت یازدهم فضای سیاسی اجتماعی را تلطیف کند

روحانی سپس به دفتر آیت الله موسوی اردبیلی رفت و با این استاد برجسته حوزه هم دیدار کرد.

آیت الله موسوی اردبیلی در این دیدار با تبریک به رئیس جمهور منتخب و آرزوی موفقیت برای وی و دولت یازدهم گفت: انتخابات موفق اخیر ریاست جمهوری همگان اعم از دوست و دشمن را متحیر و شرایط بسیار خوبی را برای کشور در عرصه‌های داخلی و خارجی فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه امروز مردم خوشحال و امیدوار هستند افزود: مناسب است رئیس جمهور منتخب قبل از شروع به کار دولت یازدهم، گزارشی از وضعیت کنونی کشور در بخش‌های مختلف به مردم ارائه دهد و بعد در فواصل زمانی مناسب، عملکرد دولت یازدهم به اطلاع مردم برسد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به شرایط سیاسی کشور، ابراز امیدواری کرد فضای سیاسی- اجتماعی کشور با روی کار آمدن دولت یازدهم تلطیف و تلخی‌ها و خسارت‌هایی که احیانا پیش آمده است، جبران شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی نیز در در ابتدای این دیدار با ارائه گزارشی از برنامه‌های خود گفت: امیدواریم دولت یازدهم بتواند با برقراری ارتباط موثر با حوزه و مراجع معظم تقلید و علما، مشکلات داخلی و خارجی کشور را کاهش و حل و فصل کند.

 


 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز