کد خبر: ۱۲۶۵۲۶
۱۹۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

پیامدهای ترسناک یک گاف بزرگ

۱۴۰۱/۱۱/۱۲
۱۴:۳۵

خبرآنلاین: کپسول کوچک رادیواکتیوی که اخیرا در استرالیا گم شده است، بسیار خطرناک است و جان انسان‌ها را به خطر خواهد انداخت.

یک کپسول کوچک به اندازه نخود که حاوی عنصر رادیواکتیو سزیم ۱۳۷ است، در حال انتقال از معدن تا مقصد گم شده بود. این مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری کار یافتن کپسول گمشده را بسیار دشوار کرده است.

کپسول بسیار کوچک است اما خطر ماده‌ای که حمل می‌کند بسیار بزرگ است. ماده‌ای رادیواکتیو که تشعشعاتش می‌تواند حتی منجر به سرطان در انسان و دیگر موجودات شود.

میزان تشعشع ساطع شده از این حجم اندک سزیم ۱۳۷ در فاصله یک متری بنا بر اعلام مقامات مسئول استرالیایی برابر با انجام ۱۰ رادیوگرافی قفسه سینه در یک روز است.

اگر چه تشعشع به حدی نیست که رهگذران را به خطر بیاندازد اما اگر فرد بدشانسی مدت زمانی طولانی کنار این کپسول کوچک توقف کند شانس سرطانی شدن سلول‌های بدنش را به حد بسیار زیادی بالا می‌برد.

نکته امیدوارکننده این است که کپسول کوچک گمشده ممکن است جایی افتاده باشد که گذر انسان زیاد به آنجا نیافتد اما نمی‌توان زندگی را بر احتمالات بنا کرد.

نیمه عمر ماده رادیواکتیو گمشده ۳۰ سال است به این معنا که سه دهه دیگر تشعشات آن نصف شده و دیگر به اندازه امروز خطرناک نخواهد بود.

در میان اصلی‌ترین خطر از میان رفتن محافظ و رها شدن ماده رادیواکتیو در طبیعت است. برخورد این ماده با پوست یا بلعیدن تصادفی آن اثراث وحشتناکی به جا خواهد گذاشت.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز