کد خبر: ۱۲۶۵۴۸
۳۰۸ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

خواهش نماینده مجلس از دولت آذربایجان!

۱۴۰۱/۱۱/۱۳
۰۹:۲۹

دیده‌بان ایران نوشت: رضازاده؛ عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی گفت: از دولت آذربایجان خواهشمندیم تا زمانی که تیم کارشناسی مشترک کشف حقیقت نکرده‌ و به طور دقیق حادثه را بررسی نکرده‌اند سفارتخانه را تخلیه نکنند چنانچه از نتایج تحقیقات قانع نشدند آن موقع اقدام به تخلیه سفارتخانه کنند زیرا برای حفظ روابط دوستانه، برادری و همجواری خواهش داریم که سفارت را تخلیه نکنند.

ساعت ۸ صبح جمعه یک دستگاه خودروی پراید با توقف مقابل سفارت جمهوری آذربایجان در تهران و پس از به کار گیری سلاح موفق به ورود به داخل ساختمان سفارت می‌شود. پس از حمله این فرد به سفارت یک فرد از جمهوری آذربایجان کشته و ۲ نفر مجروح می‌شوند. این فرد که با انگیزه شخصی مرتکب این جرم میشود که مدعی است همسرش از فروردین ماه به سفارت جمهوری آذربایجان مراجعه کرده و از آن روز به خانه برنگشته است.

یعقوب رضازاده؛ عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام اخیری که در سفارت آذربایجان رخ داد بسیار نازاحت‌کننده بود که به دلیل انتقام شخصی بوده که مراجع مربوطه اطلاعات کامل و لازم را در این خصوص اعلام کردند.

حمله به سفارت آذربایجان اقدام سیاسی یا از پیش برنامه‌ریزی شده نبود

وی افزود: بنده به عنوان یکی از نمایندگان شمالغرب کشور و عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، به خانواده کارمند سفارتخانه که در حین این حادثه جان باخت و همچنین مردم عزیز جمهوری آذربایجان و رییس جمهور این کشور تسلیت عرض میکنم و اعلام میکنم که این حادثه یک اقدام سیاسی یا از پیش برنامه‌ریزی شده نبود ولی رسانه‌های بیگانه و معاند که مخالف روابط حسنه بین دو کشور ایران و آذربایجان هستند با اخبار غیرواقعی به این موضوع دامن میزنند درحالیکه چنین چیزی وجود ندارد.

رضازاده با تشکر از نیروی انتظامی برای حضور به موقع در محل و دستگیری فرد ضارب، عنوان کرد: مجلس، دولت نهایت تاسف خود را بابت این مسئله به جمهوری آذربایجان اعلام کردیم و قطعا دستگاه‌های امنیتی در حال بررسی ریشه‌های اصلی این حادثه هستند و در اولین فرصت به اطلاع دولت آذربایجان خواهند رساند، همچنین برای شفافیت بیشتر از دولت آذربایجان خواسته شده تا برای کشف حقیقت به صورت مشترک ورود شود تا هیچ شک و شبهه‌ای باقی نماند.

خواهشمندیم جمهوری آذربایجان تا زمانی که از نتایج تحقیقات قانع نشده، سفارتخانه را تخلیه نکند

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با تخلیه سفارت توسط جمهوری آذربایجان به دیده بان ایران گفت: هیچ نیازی به چنین اقدامی نیست زیرا از لحاظ امنیتی و سیاسی هیچ گونه تهدیدی متوجه کارکنان سفارت آذربایجان نیست و از دولت آذربایجان خواهشمندیم تا زمانی که تیم کارشناسی مشترک کشف حقیقت نکرده‌ و به طور دقیق حادثه را بررسی نکرده‌اند سفارتخانه را تخلیه نکنند چنانچه از نتایج تحقیقات قانع نشدند آن موقع اقدام به تخلیه سفارتخانه کنند زیرا برای حفظ روابط دوستانه، برادری و همجواری خواهش داریم که سفارت را تخلیه نکنند.

وی گفت: امروز جلسه‌ای با فرماندهی جدید نیروی انتظامی داشتیم که فرمانده نیروی انتظامی گزارشی در این خصوص ارایه کرد و اعضای کمیسیون نیز بر بحث دوستی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان و مراقبت از این دوستی تاکید داشتند.

سرباز مستقر جلوی سفارتخانه مسلح نبود

رضازاده با تاکید بر اینکه حفاظت سفارتخانه‌ها بر عهده پلیس‌دیپلمات که زیرشاخه پلیس‌های نیروی انتظامی کل کشور بوده، است افزود: آنچه که بنده اطلاع دارم سرباز مستقر جلوی سفارتخانه اسلحه نداشت که قطعا در صورتی که اسلحه ورود میکرد، که لازم است برای جلوگیری از تهدیدات آتی و اقدامات خرابکارانه، پلیس دیپلماتیک باید مسلح شود، این موضوع که نیروها در چه درجه و رده‌هایی میتوانند مسلح باشند به عهده دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۱/۱۱/۱۳ ۱۱:۳۵

پس چرا سفارت خود را در تبریز تخلیه نکردند؟

۰۱/۱۱/۱۳ ۱۰:۲۵

... یه آذربایجان مونده بود که بهش باج ندین که دادین.

اخبار روز