کد خبر: ۱۲۷۰۶
۴۸۳ بازدید
۰ دیدگاه

پیام دوستی لندن به تهران

۹۲/۴/۲۱
۱۹:۴۷

قریب یک سال و نیم بعد از حمله عده‌ای به سفارت انگلیس و بسته شدن باب مراودات سیاسی ،لندن برای اولین بار تمایل خود را برای از سرگیری مناسبات اعلام کرد.

شبکه ایران/ ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس در حالی از آمادگی کشورش برای از سر گیری مناسبات سخن گفته که پیش از این برخی مقام‌های ارشد این کشور از جمله جک استراو سلف هیگ از حضور حسن روحانی در راس دولت آینده استقبال کرده و خواهان بهبود رابطه دو کشور شده بودند

به گزارش گروه بین الملل شبکه ایران،روابط تهران و لندن در 08 آذر 1390 متشنج شد . در این روز گروهی از معترضان که در مقابل سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی تهران تجمع کرده بودند، وارد ساختمان سفارت شده‌اند و پرچم بریتانیا را پایین کشیدند و معترضان بعضی مدارک را از درون ساختمان سفارتخانه به بیرون پرتاب کرده‌اند.
دولت احمدی نژاد به شدت از این حرکت تبری جست و آن را نماد خودسری و افراطی خواند. رهبر انقلاب نیز بعداً از این حرکت انتقاد کرد.

پیرو این حادثه و بعد از مهلت 48 ساعته بریتانیا به دیپلماتهای ایرانی برای ترک خاک این کشور، تمامی کارکنان سفارت‌خانه ایران در لندن با یک پرواز و در ساعت 2:40 بامداد روز شنبه 12 آذر وارد فرودگاه مهرآباد شدند.

از ژانویه 2012 بر اساس توافقات بعمل آمده قرار شد با کمک گرفتن از کشورهای دیگر، منافع دو کشور تامین شود. بر این اساس ایران عمان را به عنوان حافظ منافع خود در بریتانیا معرفی کرد و در مقابل بریتانیا نیز سوئد را معرفی نمود.

دیروز برای اولین بار بعد از انتخابات ایران و پیروزی حسن روحانی ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس اعلام کرد که لندن آماده است در صورت رعایت رژیم منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی توسط ایران، برای بهبود مناسبات با تهران اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری نووستی گزارش داد: ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در سخنرانی خود در پارلمان این کشور گفت: ما آماده‌ایم گام به گام برای بهبود روابط با ایران تلاش کنیم، اما این تلاش‌ها در چارچوب پایبندی ما به رژیم منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی انجام خواهد گرفت".

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز