کد خبر: ۱۲۹۴۳۰
۱۹۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

رمزگشایی از دلیل کنار گذاشتن ناگهانیِ «شمخانی»

۱۴۰۲/۳/۲
۱۳:۰۹

پایگاه خبری انتخاب در گفتگو با منصور حقیقت پور، فعال سیاسی اصولگرا و مشاور لاریجانی در مجلس به رمزگشایی از دلیل خداحافظی علی شمخانی با سمت مهم دبیر شورای عالی امنیت ملی پرداخته است.

رمزگشایی از دلیل کنار گذاشتن ناگهانیِ «شمخانی»

منصور حقیقت پور:

* (درباره جنبه های مختلف کنارگذاشتن علی شمخانی): این اتفاق هم می تواند سیاسی باشد هم طبیعی باشد. بالاخره ایشان ده سال دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است و هر انسانی بعد از ده سال تمام طرح ها و برنامه ها و نوآوری هایش را ارائه می دهد و جابجایی بعد از ده سال کار بدی نیست.

* البته می تواند وجه سیاسی هم داشته باشد. آقای رئیسی دنبال کسی می گردد که از نظر چارچوب فکری با ایشان نزدیک باشد و شاید ابعاد آقای شمخانی بزرگتر از آن بود که در این تراز قرار بگیرد. نتیجتا این اتفاق را باید مشترک ببینیم که جنبه هم سیاسی داشت و هم جنبه طببیعی!

* (نسبت به فشار اطرافین رئیسی به او به جهت کنارگذاشتن شمخانی با توجه به توافق با عربستان): من بعید می دانم ماجرای عربستان دخیل باشد. آقای رئیسی از سال 1400 دنبال این بود که آقای شمخانی را عوض کند. این دو سال هم تحمل کرد و شاید آدم مناسب پیدا نکرده نبود که زودتر این کار را انجام دهد.

* البته افرادیکه کاندید شده بودند در این ابعاد نبودند که دبیر شورای عالی امنیت ملی باشند. آقای شمخانی این وزن را داشت که این سمت را داشته باشد. تحمل آقای رئیسی هم در این جهت بود که آدم مناسب پیدا نکرده بود.

امروز شمخانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

نورنیوز رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی شب گذشته در خبری کوتاه که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد از کناره‌گیری علی شمخانی، دبیر این شورا پس از ۱۰ سال خبر داد.

رمزگشایی از دلیل کنار گذاشتن ناگهانیِ «شمخانی»

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز