کد خبر: ۱۳۱۸۰
۵۳۶ بازدید
۰ دیدگاه

از شب سانسور تا آمار شرم آور اشتغال

۱۳۹۲/۵/۴
۲۳:۵۵

 

 

 

آن شب ، هنر تدوین سیما برای چندمین بار به کمک محمود احمدی نژاد رفت و تنها سوال چالشی برنامه را با دو تکه کردن گفت و گو ، سانسور کرد! اما فردای آن روز ، آنچه سیما سانسور کرده بود ، در سایت ها و خبرگزاری های غیردولتی منتشر شد و معلوم شد که بخشی از سوال ، راجع به اشتغالزایی در کشور بود و مشخص شد که احمدی نژاد در پاسخ او چه گفته بود.
عصرایران - اسفند سال 91 بود که خبرنگاران رسانه های جمعی و دوربین های صدا و سیما به نهاد ریاست جمهوری رفتند تا یک گفت و گوی زنده را با احمدی نژاد شکل دهند.

آن شب ، هنر تدوین سیما برای چندمین بار به کمک محمود احمدی نژاد رفت و تنها سوال چالشی برنامه را با دو تکه کردن گفت و گو ، سانسور کرد!
اما فردای آن روز ، آنچه سیما سانسور کرده بود ، در سایت ها و خبرگزاری های غیردولتی منتشر شد و معلوم شد که بخشی از سوال ، راجع به اشتغالزایی در کشور بود و مشخص شد که احمدی نژاد در پاسخ او چه گفته بود. 

آن شب احمدی نژاد چنین گفت:
«گفتید بیکاری، ما گفتیم سه میلیون شغل ایجاد می کنیم، با اجازه جنابعالی 6 میلیون شغل ایجاد کرده ایم، بیش از 6 میلیون شغل در این 7 سال ایجاد شده است، بیش از متوسط همه سال ها و همه دولت ها در کشور. بله بسیاری از جوانان مثل جنابعالی در دوره رشد جمعیت بالا هستند و هم اکنون وارد بازار کار و ازدواج و زندگی شده اند. اینها آمار رسمی کشور است.»

این ، البته اولین باری نبود که رئیس دولت ، آمار میلیونی از اشتغالزایی می داد. او و همکارانش در دولت بارها چنین آماری را مدعی شده بودند.

پیشتر ، وزیر سابق کار (شیخ الاسلامی) ، مدعی شده بود تنها در سال 1390 ، بیش از یک میلیون و 600 هزار شغل ایجاد شده است

اسدالله عباسی ،وزیر کنونی کار -که بعد از استیضاح شیخ الاسلامی بر سر کار آمد- اخیراً مدعی شده بود که دولت در 8 سال اخیر ، 7 میلیون شغل ایجاد کرده است.

علی اکبر لبافی ، معاون وزیر کار نیز در فروردین امسال اعلام کرد:
در 8 سال گذشته 5.2 میلیون فرصت شغلی جدید ایجاد شده است.

محمدرضا رحیمی ، معاون اول رئیس جمهور نیز با اصرار بر درستی آمارهای دولتی در خصوص میزان اشتغالزایی،کسانی که این آمارها را قبول ندارند به جامعه ظلم می کنند!

اما در این میان ، مرکز آمار ، در آخرین روزهای عمر دولت احمدی نژاد ، آمار رسمی اشتغال را اعلام کرد و مشخص شد که حق با منتقدان دولت بوده است و همه آنچه در این سال ها به نام آمار اشتغال به مردم داده شده ، عاری از واقعیت بوده است.

خلاصه آمار رسمی اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران را بخوانید: 
«در سال‌های ۸۴ تا ۹۱ تنها ۵۴۲ هزار نفر به تعداد شاغلان اضافه شده است، نرخ بیکاری از ۱۱.۵ درصد در سال ۸۴ به ۱۲.۲ درصد در سال ۹۱ رسید.»

به بیان دیگر ، هر سال ، تنها 67 هزار و 750 شغل ایجاد شده است که در مقیاس با اقتصاد ایران و در آمد 700میلیاردی نفت در این سال ها، یعنی «هیچ» و «فاجعه».

این «هیچ» ، ناظر به ابعاد اقتصادی ماجراست و آن «فاجعه»، ناظر است به صداقتی که در همه این سال ها در میان مسوولان دولت در خصوص اعلام چندباره آمار اشتغالزایی وجود داشته است!

البته برخی کارشناسان معتقدند حتی آمار مرکز آمار ایران هم مبالغه آمیز است و عدد درست ، همان 14 هزار اشتغالی است که دولت سالانه ایجاد کرده و برای اولین بار این آمار توسط دکتر نیلی ، مشاور بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام شد.
به هر حال ، هر کدام از این ها که درست باشد و حتی اگر بنا را بر همین «آمار رسمی» مرکز آمار ایران بگذاریم -که متولی قانونی آمار در کشور است - باز با آن ادعاهای میلیونی و آن خبرهای همیشگی که در فلان سفر استانی فلان مقدار اشتغالزایی ایجاد شد و ... فاصله میلیونی دارد.

امید که دولت جدید ، هم صداقت داشته باشد و هم درآمدهای کشور را به باد فنا ندهد.

بعد از تحریر:
راستی ، چه کسانی به جامعه ظلم کرده اند؟ کسانی که آمارهای خلق الساعه و متناقض را باور نمی کنند یا کسانی که 8 سال اقتصاد کشور و درآمدهای نفتی و مالیاتی و ... را در اختیار داشته اند و با کارنامه ای چنین به تاریخ می پیوندند؟!
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز