کد خبر: ۱۳۱۹۲
۶۳۴ بازدید
۰ دیدگاه

گمانه زني‌ها ادامه دارد؛

فرزند آیت‌الله جنتی وزیر ارشاد می‌شود

۱۳۹۲/۵/۵
۱۶:۱۶

 

 

چهار عضو کابینه پیشنهادی روحانی ؛ فرزند آیت‌الله جنتی وزیر ارشاد می‌شود

ایران > سیاست - همشهری آنلاین:
در حالی که برخی از افراد نزدیک به حجت الاسلام روحانی از قطعی شدن تمامی گزینه‌های پیشنهادی تا آخر هفته گذشته خبر داده بودند، اما گمانه زنی‌ها و برخی فشارهای بیرونی سبب شده است تنها نام چهار عضو دیگر کابینه قطعی شود.

بنابر گزارش سایت اعتدال چهار عضو قطعی کابینه بدین شرح هستند.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری ؛ دکتر رضا فرجی دانا

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۳۶۵ در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران دریافت کرد و سپس برای ادامه تحصیل در دانشگاه واترلو عازم کشور کانادا شد. وی عضو هیئت علمی دانشکدهٔ مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران است.

رضا فرجی دانا پیشتر بین سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴ رئیس دانشگاه تهران بود. او پیش از انتصاب به عنوان ریاست دانشگاه تهران مدتی ریاست گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده فنی و پس از آن هم به مدت بیش از 5 سال ( ١٣٧٦تا ۱۳۸۱) ریاست پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران را برعهده داشت. وی پس از استعفای مصطفی معین در اواخر کار دولت دوم سید محمد خاتمی، برای احراز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی شد که رای اعتماد نیاورد.

وزارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ محمود واعظی

متولد 1331، دکترای روابط بین‌الملل و فوق‎لیسانس مهندسی الکترونیک

سوابق اجرایی

- مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از سال 1358 تا 1365

- مشاور وزیر امور خارجه از سال 1365 تا 1366

- مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال 1366 تا 1368

- معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال 1368 تا 1376

- معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال 1376 تا 1378

- معاون پژوهش‌‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک از سال 1378 تا کنون.

- استاد مهمان در مقطع کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل در دانشگاه علامه طباطبایی.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ علی جنتی

علی جنتی (زادهٔ ۱۳۲۸) سیاست‌مدار و دیپلمات ایرانی است. وی پسر احمد جنتی است او در حلقهٔ معتمدان اکبر هاشمی رفسنجانی جای دارد. وی از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی قم است. در سال ۱۳۵۹ رئیس صداوسیمای استان خوزستان و در سال ۱۳۶۳ استاندار خوزستان شد. در سال ۶۷ ریاست دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس را برعهده گرفت و در دوران ریاست جمهوری هاشمی به استانداری خراسان و سپس سفارت ایران در کویت برگزیده شد و تا پایان دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی در این مقام باقی ماند. با پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ وی از کویت فراخوانده و به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور مصطفی پورمحمدی منصوب شد اما در آستانه انتخابات شوراها و مجلس خبرگان در سال ۱۳۸۵، تحت فشار هواداران محمود احمدی‌نژاد از این سمت کنار گذاشته و بار دیگر به عنوان سفیر به کویت فرستاده شد اما در سال ۱۳۸۹ از این مقام برکنار شد.

وزارت جهاد کشاورزی؛ محمود حجتی

مهندس محمود حجتی در سال 1334 در نجف آباد اصفهان دیده به جهان گشود. پدر ایشان مرحوم حاج شیخ غلامرضا حجتی از روحانیون برجسته نجف آباد بودند. وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در نجف آباد طی نمود و سپس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در رشته مهندسی عمران موفق به اخذ مدرک لیسانس شدند. با پیروزی انقلاب اسلامی وارد نهاد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان انجام خدمت نمودند. با شروع عملیات اجرایی عظیم سد کرخه به عنوان مدیر اجرایی این پروژه تا زمان بهره برداری ارائه خدمت نمود و در دوره اول ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری و دوره دوم ایشان به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس رای اعتماد گرفت و تا پایان دولت ایشان انجام وظیفه نمود.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز