کد خبر: ۱۳۲۳۷
۵۳۴ بازدید
۰ دیدگاه

حضورخاتمی درمراسم تحلیف منعی ندارد

۱۳۹۲/۵/۶
۱۶:۵۰
مشاور روحانی:حضورخاتمی درمراسم تحلیف منعی ندارد/عضوهیات رییسه:خاتمی اگر درمراسم تنفیذبوددرتحلیف باشد

"محمدرضا صادق" عضو دفتر حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور منتخب درباره عدم دخالت مجلس در دعوت از مهمانان مراسم تحلیف گفت: بر اساس سابقه ذهنی بنده هیچگاه در مراسم تحلیف، مجلس دخالت مستقیم نداشته و تنها در راستای برگزاری مراسم، دولت منتخب را یاری می‌کند.

وی با بیان اینکه قاعدتا حضور برخی از مسئولین و روسای قوا در مراسم تحلیف ضروری و جزء قانون است، افزود: در رابطه با مهمانان خارجی این مراسم اطمینان دارم که رئیس‌جمهور منتخب با مسئولین کلیدی دولت کنونی به خصوص وزارت‌ امور خارجه رایزنی‌هایی را انجام داده و با یک هماهنگی کامل نسبت به دعوت از مدعوین داخلی و خارجی وارد عمل شده است.

عضو دفتر حجت‌الاسلام و‌المسلمین روحانی تصریح کرد: ذکر این نکته ضرورت دارد که حق طبیعی رئیس‌جمهور منتخب ملت است که از برخی از کشورها و شخصیت‌های مدنظر خود که با منافع ملی و مسائل ملی تضادی ندارند، حتی علی‌رغم میل مجلس یا وزارت‌ امور خارجه در مراسم تحلیف دعوت کند.

وی همچنین درباره گمانه‌زنی‌هایی پیرامون کابینه یازدهم که در برخی از رسانه‌ها مطرح شده است، اظهار داشت: رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران بارها اشاره کرده‌است که هیچ‌کس به جز خودم از ترکیب کابینه اطلاعی ندارد، بنابراین اگر نظرات حجت‌الاسلام و‌المسلمین روحانی را بپذیریم، متوجه خواهیم شد که اخبار منتشر شده درباره کابینه یازدهم گمانه‌زنی و شایعه است.

عضو دفتر حجت‌الاسلام و‌المسلمین روحانی افزود: بعضا مشاهده می‌کنیم درباره چینش کابینه یازدهم در یک روز اسامی خاصی را برای وزارتخانه‌ها مطرح می‌کنند، در حالیکه بعدازظهر همان روز اسامی دیگری در رسانه‌ها منتشر می‌شود لذا نمی‌توان به اینگونه از گمانه‌زنی‌ها استناد کرد.

صادق همچنین درباره معرفی کابینه دولت یازدهم در مراسم تحلیف، اظهار داشت: با توجه به اینکه این مسئله در دوران ریاست‌جمهوری محمدخاتمی، آیت‌الله هاشمی و محمود احمدی‌نژاد رسمیت نداشته بعید می‌دانم که حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در مراسم تحلیف خود کابینه را معرفی کند.

عضو دفتر رئیس‌جمهور منتخب همچنین درباره حضور محمد خاتمی در مراسم تحلیف حجت‌الاسلام و‌المسلمین روحانی، اظهار داشت: وی می‌تواند در مراسم تحلیف حضور پیدا کند، مگر اینکه خودش نخواهد.

صادق تصریح کرد: با توجه به سابقه حضور خاتمی در مسند ریاست‌جمهوری و همچنین مطرح بودن وی به عنوان یک چهره‌ بین‌المللی و فعال سیاسی، حضور وی در مراسم تحلیف هیچ منعی ندارد مگر اینکه خودش قصد حضور در این مراسم را نداشته باشد.

توصیه مجلس به روحانی درباره دعوت مهمان/ خاتمی اگر در مراسم تنفیذ بود در تحلیف هم باشد

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون دعوتی از آقای خاتمی رئیس جمهور سابق برای حضور در مراسم تحلیف به عمل نیامده، گفت: روال ما دعوت روسای جمهور قبلی نیست ولی چنانچه آقای خاتمی در مراسم تنفیذ حضور داشته باشند در مراسم تحلیف هم خواهند بود.

سید شریف حسینی با بیان اینکه طبق روال برنامه ریزی شده برای برنامه روز تحلیف رئیس جمهور منتخب، مهمانان خارجی دعوت شده اند و همچنان از سوی کشورها اعلام آمادگی برای حضور در این مراسم اتفاق می افتد.

وی گفت: در نشست خبری که قبل از مراسم تحلیف برگزار خواهد شد فهرست مهمانان خارجی اعلام خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس افزود: در مورد مهمانان داخلی نیز روال دعوت مانند گذشته است و شخصیت های لشکری و کشوری حضور خواهند داشت.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا خاتمی رئیس جمهور سابق نیز در این جلسه دعوت شده است، گفت: از آقای خاتمی دعوت به عمل نیامده زیرا روال کار به این شکل نیست که از روسای جمهور قبلی دعوت شود، چنانچه آقای خاتمی در مراسم تنفیذ حضور داشته باشند در مراسم تحلیف هم خواهند بود.

حسینی گفت: چنانچه رئیس جمهور منتخب بخواهند که آقای خاتمی را دعوت کنند فکر می کنم بهترین راه این است که چنانچه آقای خاتمی در بین مهمانان مراسم تنفیذ حضور داشتند در مراسم تحلیف هم باشند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این تصمیم هیات رئیسه است که منتظر روز مراسم تنفیذ باشد و سپس بر اساس حضور آقای خاتمی در این مراسم وی را دعوت کند، گفت: این تصمیم کسی نیست. ما به عنوان مجلس از ایشان دعوت نکرده ایم زیرا در روال دعوتی های ما روسای جمهور قبلی نیستند.

وی خبر داد که قرار است دفتر روحانی فهرست مهمانان رئیس جمهور منتخب را تا دوروز آینده به مجلس بفرستد.

 

 


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز