کد خبر: ۱۳۴۵۸۱
۱۲۸ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

اژه ای :

در پرونده نهاده های دامی ،وزیر استعفا داد و قائم مقامش تحت تعقیب قرار گرفت

۱۴۰۲/۹/۱۶
۱۵:۲۹

اژه ای : در پرونده نهاده های دامی ، وزیر استعفا داد؛ قائم مقامش هم تحت تعقیب قرار گرفت

اژه ای : خیلی ها تلاش کردند در مسئله نهاده‌های دامی بگویند اتفاقی رخ نداده ولی اینگونه نبود. به طور جد پیگیری شد. خود دولت پیگیری کرد. بازرسی کل کشور پیگیری کرد. وزارت اطلاعات پیگیری کرد. همه مقید و جدی بودیم که پیگیری کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین اژه ای رئیس قوه قضاییه با حضور جمع دانشجویان توضیحاتی درمورد پرونده نهاده های دامی و ارتباط آن با وزیر سابق کشاورزی و مسئله چای دبش ارائه داد. 

 

به گزارش انتخاب، متن اظهارات رئیس قوه قضاییه در زیر می آید :

متاسفانه در هر دو مورد تخلفاتی رخ داده، بدون شک. آین که میزان چقدر است و تخلف است یا جرم است باید رسیدگی شود. این را واقعا نمی‌توانم بگم که چه مقدار آن تخلف است و چه مقدار آن جرم است و اگر جرم است از چه نوعی است. و مجازات این جرم جیست؟ اینها را قاضی باید تصمیم بگیرد.

 

اما به محض اطلاع از این اتفاق آیا از کنار آن گذشتیم؟ این مهم است‌. دولت قوه قضاییه و مجلس به هیچ وجه از کنار این اتفاق نگذشتند. 

 

خیلی ها تلاش کردند در مسئله نهاده‌های دامی بگویند اتفاقی رخ نداده ولی اینگونه نبود. به طور جد پیگیری شد. خود دولت پیگیری کرد. بازرسی کل کشور پیگیری کرد. وزارت اطلاعات پیگیری کرد. همه مقید و جدی بودیم که پیگیری کنیم.

 

چه اتفاقی افتاد؟ ۱_ جلوی ارزی که قرار بود به آن آقا بدهند که از مجرای صحیح پیش نرفته بود گرفته شد. ۲_ مبلغ ریالی پول که داده بودند به او و تضمین کافی نگرفته بودند اصلاح شد ۳_ فرآیند کلی اصلاح شد.

 

باید جلوی فرآیند غلط گرفته شود. آن فرآیند اصلاح شد. اجازه داده نشد در موارد مشابه این فرآیند ادامه پیدا کند. 

 

مورد بعدی این بود که افراد متخلف تحت تعقیب قرار گرفتند. کار به جایی رسید که به هر تقدیر وزیر زیربط استعفا داد و دولت استعفا را پذیرفت. کار به جایی رسید که قائم مقام او برکنار شد و تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. کار به جایی رسید که هم کسانی که در این راستا در دو سه قسمت هم در داخل وزارت خانه و هم خارج وزارت خانه و آن فردی که در شرکت خصوصی بود همه تحت تعقیب قرار گرفتند.

 

رفته دادگاه تا الان ۸ جلسه برگزار شده و دارد رسیدگی می‌کند. دیروز پیگیر شدم که دادگاه چقدر طول می‌کشد گفتند به احتمال قوی این جلسه دفاع آخر را بگیرند و بعد وارد انشای رای شوند.

 

آن آقایی که ریالی را میخواست به بازار ببرد و ارز بگیرد برای واردات خودش رفته بود از یکی از شرکت های زیرمجموعه گرده دبش پول زیادی گرفته بود یعنی ارز را از آن می‌گرفتند.

 

از اینجا بازرسی کل کشور وارد شد که این ارز ها را از کجا می‌آورید. یکی از ورودی های بازرسی کل کشور از اون پرونده به این پرونده رسید.

 

به نحوی که آقایی که قرار بود واردات انجام دهد. که الان بازداشت هست. این فرد ریالی رو می‌برده از این شرکت ارز می‌گرفته

 

بهش گفتن که شما شرکت خصوص هستید این همه ارز از کجا می‌آورید. بابت صادرات است؟ چیزی صادر کردید؟ بازرسی اینجا حساس شد. وزارت اطلاعات همزمان در جهت دیگری حساس شده بود که یک مقدار قابل توجهی چای در فلان گمرک آمده که این اشکالات را دارد.

 

وزارت اطلاعات رسید به این که تحت عنوان قاچاق چای تحقیقات خود را آغاز کرد.

 

همزمان با این در اواخر ۱۴۰۱ گزارشی می‌رسد از اتحادیه وارد کنندگان چای به معاون اول رئیس جمهور آقای دکتر مخبر که این تعداد شرکت وارد کننده چای داریم به کل مجموعه ما این عدد ارز تعلق گرفته و به این گروه خاص این مقدار.

 

آقای دکتر مخبر با حساسیت تمام موضوع را پیگیری کرد. از کنارش عبور نکرد که مثلا ما اکنون در تحریم هستیم. اگه این کار را بکنیم فلان مشکل برا یما ایجاد می‌شود. نه با حساسیت تمام بلافاصله از زیرمجموعه ستادفساد اقتصادی خواست تحقیق کند و گزارش رسید به بازرسی ویژه ریاست جمهوری.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز