کد خبر: ۱۴۰۲۸
۵۶۹ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

جزئیات برنامه 100 روزه اقتصادی دولت/ معرفی رئیس‌کل جدید بانک مرکزی

۱۳۹۲/۵/۲۹
۲۱:۲۶

 

به گزارش خبرنگار مهر، علی طیب نیا عصر امروز در حاشیه تودیع و معارفه وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع خبرنگاران در مورد جزئیات برنامه های 100 روزه دولت گفت: راهبرد اساسی وزارت اقتصادی کاهش وابستگی ساختار اقتصاد کشور به نفت و افزایش سهم مالیاتها است و بر این اساس برنامه های عملیاتی خود را محقق خواهیم کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی افزود:  برنامه 100 روزه تمامی دستگاه ها و وزارتخانه ها تا پایان هفته جاری اعلام خواهد شد ما نیز برنامه خود را تهیه کرده بودیم و هم اکنون با هماهنگی تمام دستگاه ها به صورت عملیاتی و نهایی شده در خواهیم آورد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا در برنامه 100 روزه دولت تک نرخی کردن ارز در دستور کار قرار دارد یا خیر؟ گفت: تا اوایل هفته آینده برنامه 100 روزه را به شکل دقیق ارائه خواهیم داد.

طیب نیا گفت: مسائل مربوط به ارز، تورم و تولید مسائلی است که در حوزه اختیارات و وظایف یک وزارتخانه به تنهایی نمی گنجد. اینها ماموریت هایی است که تیم اقتصادی دولت به صورت هماهنگ و منسجم اعلام می کند.

وزیر اقتصاد در پاسخ به این سئوال که  آیا بودجه سال جاری بازنگری خواهد شد گفت: در برنامه 100 روزه دولت مدیریت کسر بودجه سال جاری مطرح است، همه کارشناسان و نمایندگان مجلس نیز به این موضوع واقف هستند که بودجه سال جاری با عدم امکان تحقق منابع به صورت جدی مواجه است، بنابراین برنامه ما مدیریت کسری بودجه است.

طیب نیا اظهار داشت: مدیریت تراز مالی هدفمندی یارانه و بودجه سال جاری از برنامه های 100 روزه دولت است.

وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد عزل و نصب ها و انتصاب هایی که بزودی در وزارت اقتصاد اتفاق خواهد افتاد گفت: در حوزه انتصاب مدیران چند ملاک عمده وجود دارد که مهم ترین آنها شایستگی و توانایی های شخصی مدیران است و پس از آن هماهنگی و اعتقاد به برنامه های دولت و هماهنگی بین دستگاه های ستادی دولت از دیگر ملاک ها است.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه تعجیلی در عزل و نصب ندارم افزود: اگر مشاهده کنم که در واحدی فعالیت ها به نحو مناسبی انجام می شود و همراهی با برنامه های دولت وجود دارد از این قابلیت ها استفاده می کنیم و هر دستی که برای همکاری دراز شود را به گرمی می فشاریم و اگر در حوزه ای احساس کنیم نیاز به تغییرات و اصلاح دارد با آرامش اقدام خواهیم کرد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا هدفمندی یارانه ها همچنان ادامه خواهد داشت گفت: هدفمندی یارانه ها قانون است و مرحله اول مطابق قانون ادامه خواهد داشت.

طیب نیا در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر بازنگری در نرخ سود بانکی توسط دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: یکی از اهداف ما در نظام بانکی رقابتی کردن این نظام است در این راستا برنامه های تفصیلی را تنظیم خواهیم کرد. اما مرجع تنظیم ثروت های پولی و بانکی بانک مرکزی و در رکن آن شورای پول و اعتبار است و این موضوع در اولویت های برنامه های شورا خواهد بود.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در مورد تعیین رئیس کل جدید بانک مرکزی تصریح کرد: رئیس بانک مرکزی بر این اساس منصوب خواهد شد که در هماهنگی با سایر ارکان ستاد اقتصادی دولت و برنامه های رئیس جمهور باشد.

وی افزود: تا یکی دو روز آینده به صورت قطعی رئیس کل بانک مرکزی تعیین و اعلام خواهد شد. طیب نیا در پاسخ به مطلبی مبنی بر اینکه گفته می شود روزهای سختی پیش رو دارید گفت: بله، روزهای سختی است و با یک عزم ملی و با تلاش و همدلی همه دستگاه ها می توان بر مشکلات فائق آمد.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز