کد خبر: ۱۴۸۰۵
۵۷۷ بازدید
۰ دیدگاه

شعار روحانی مچکریم در دیدار وزیر ارشاد با شاعران

۹۲/۶/۲۷
۱۳:۵۳

 

ضیافت شام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای شاعران شامگاه گذشته هم‌زمان با روز شعر و ادب فارسی در باغ زیبا برگزار شد.

خبرگزاری فارس: حنجره‌های شاعران حاشیه‌نشین فریاد زد/ شعار «روحانی مچکریم» و شرط شاعران
 گزارش تصويري مرتبط
-------------------------------
 

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نخستین نشست اهالی ذوق، شعر و احساس با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت یازدهم شامگاه گذشته در باغ زیبا محل دائمی برگزاری چنین محافلی برگزار و شاعران شام را مهمان وزیر بودند.

این مراسم با حدودا 55 دقیقا تاخیر به واسطه وجود ترافیک و دیر رسیدن وزیر به این ضیافت آغاز شد، گرچه میهمانان از ساعت 19 در محل حاضر شده بودند و با هم گپ می‌زدند، اما مسئول دفتر شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در انتظار حضور وزیر بود.

 

دیدار شاعران حاشیه نشین و به قول خودشان گروهی که ارشاد را دور انداخته بودند، از نکات جالب توجه بود چرا که می‌گفتند اگر طی سال‌های گذشته دعوت هم می‌شدند شرکت نکرده و ارشاد را نامادری خود می‌دانستند.

گویی که امروز هم با استفاده از برخی واژه و کلمات بر این نوع نگاه مجدد صحه گذاشته اما انتظار آب و جا رو کردن داشته تا فضا برای حضوری متفاوتشان فراهم شود.

در میان این شعرا عبدالجبار کاکایی تنها فردی بود که نه در مراسم صحبت کرد و نه واکنشی در هنگام سخنان منتقدان نشان داد چرا که برخی از شاعران در میانه سخنان دوستانشان سخنان آنها را بلند تایید کرده و یک‌بار هم کف زدند.

رحماندوست یکی از شاعرانی بود که سخنانش با تشویق برخی حاضران مواجه شد، او خطاب به وزیر ارشاد گفت: جناب آقای جنتی در این سالهای سیاه گذشته، بلای به سر فرهنگ و هنر آمد که به سر اهل اقتصاد آمد و به این سادگی‌ها نمی‌شود از بین برد، اگر شما دعوت کنید از همه و حتی مشاور قرار دهید تا کتاب هفته و کتاب ماه را رقم بزند خواهد دید اسم چه افرادی نیست و اسم چه کسانی زیاد آمده است ( این سخنان رحماندوست با تشویق حاضران مواجه شد) تیراژ کتاب چه کسانی تماما خریداری شده و چه کسانی اصلا کتابشان خریده نشده است.  

نکته جالب دیگر ترتیب دعوت از شاعران بود گویی دفتر شعر وزارت ارشاد از پیش از مراسم تنها قصد دعوت از شاعرانی را برای سخنرانی داشت که حاشیه نشین بودند و طی 8 سال حرف‌های بسیاری برای گفتن داشتند، اما طراوت‌پور ظاهرا پیش از مراسم متذکر شده بود که تلخ سخن نگویید و شاعران هم اجابت کرده و می‌گفتند دوستانه سخن می‌گویم اما درد و دل می‌کنیم.

در این میان فاطمه راکعی و افشین اعلاء به ترتیب پیشنهادهایی ارائه و در مورد مشکلات حال حاضر شعر کودک مواردی را مطرح کردند که ناشی از بررسی این حوزه بود.

در این مراسم گرمارودی و برقعی تنها شعرخوانی کردند اما سایرین ضمن دعوت به شعرخوانی موارد 8 ساله نگفته را بازگو کرده و از وزیر ارشاد درخواست مهمان شدن در خانه شاعران و انجمن شاعران ایران را داشتند که جنتی با کمال خرسندی آن را پذیرفت و گفت: به خانه شاعران و انجمن خواهم آمد.

غلامعلی حداد عادل هم از میهمانان دعوت شده به این مراسم بود که به وزیر توصیه کرد نگران وعده و قول‌هایش به شاعران نباشد چرا که هزینه‌ای در بر ندارد.

پیش از حضور جنتی برای سخنرانی بسیاری از شاعران که در هنگام اخذ رای اعتماد جنتی گویا سخنان او را به دقت گوش داده و موافق بوده و از آن دفاع کرده و بعضا برای وزارت جنتی نگران و یا رایزنی کرده بودند،‌ پیرامون این موضوع صحبت کردند اما جنتی وزیر ارشاد با سعه صدر تمامی موارد را شنید و سپس پشت تریبون حاضر و با اشاره به اینکه فرد انتقاد پذیری هستم به اخذ رای اعتماد اشاره و افزود: در هنگام اخذ رأی اعتماد در مجلس شورای اسلامی گفتم که سالیان دراز زانو زدن در اساتید بزرگ علمیه به من آموخته که انتقادپذیر باشم و شما خواهید دید که انشاءالله تا زمانی که در این جایگاه هستم شنونده خوبی برای انتقادهای شما خواهم بود و همه آنها را به جان خریدار خواهم بود و در رفع نقایص می‌کوشم. به خانه شاعران خواهم رفت و در جمع‌های شما شرکت می‌کنم و آنچه وزارت ارشاد بتواند در حوزه شعر و ادب کمک کرده و قطعاً دریغ نخواهم کرد.

این مراسم با ضیافت شام به پایان رسید اما در همین هنگام برخی شاعران از فرصت استفاده کرده و مجموعه اشعار خود را به وزیر ارشاد اهدا کردند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز