کد خبر: ۱۴۹۴۸
۸۷۶ بازدید
۰ دیدگاه

مذاكره محرمانه ظريف با آمريكايي‌ها

۱۳۹۲/۶/۳۱
۲۰:۱۲
واشنگتن پست همچنين از احتمال مذاكره محرمانه ظريف و آمريكايي ها سخن گفته و مي نويسد: کاخ سفید معرفی محمد جواد ظریف وزیر خارجه کنونی و نماینده سابق ایران در سازمان ملل، به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته‌ای را یک فرصت قلمداد می‌کند. ظریف یک هفته قبل از روحانی به نیویورک سفر کرد و شاید مقامات آمریکایی ملاقات های محرمانه خود را در این مدت با وی آغاز کرده باشند
 
همزمان با قوت گرفتن لغو تحريم‌هاي سوئيفت بانكي، کاخ سفید بار ديگر تاكيد كرد كه براي تعامل با ايران آمادگي دارد. 

«جاش ارنست» معاون سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که تاکنون چند بار با مقام‌های ایران مذاکره کرده و تمایل داریم بر اساس احترام متقابل به مذاکرات ادامه دهیم. وی افزود که در جریان این گفت‌وگو‌ها، مقام‌های ایران فرصت خواهند داشت در عمل جدیت خود را نشان دهند. 

اين اظهارات در ادامه سخنان مثبتي است كه اوباما، كري و ديگر مقامات كاخ سفيد ابراز داشته و از ديدگاه دولت جديد ايران استقبال كردند. اما اين استقبال چرا صورت مي گيرد ؟ در اين‌باره نشريات و روزنامه هاي غربي مطالب متعددي از كارشناسان منتشر كردند. 

در يكي از اين مطالب واشنگتن پست با اشاره به حمايت مقام رهبری از روحاني و بحث نرمش قهرمانانه مي‌نويسد: مقامات آمریکایی، روحانی را رهبری قدرتمندتر از همتای سابق اش محمود احمدی نژاد می دانند و البته به میانه روی وی اعتقاد دارند. 

دیوید ایگناتیوس در واشنگتن پست اضافه مي كند: روحانی نشانه هایی دال بر تمایل به توافق هسته ای، ارسال کرده است. او به نامه خصوصی اوباما در خصوص روابط دوجانبه به نحو مطلوبی پاسخ داده و این پیام را در گفت و گو با شبکه خبری ان بی سی، پیامی مثبت و سازنده ارزیابی کرده است. 

واشنگتن پست همچنين از احتمال مذاكره محرمانه ظريف و آمريكايي ها سخن گفته و مي نويسد: کاخ سفید معرفی محمد جواد ظریف وزیر خارجه کنونی و نماینده سابق ایران در سازمان ملل، به عنوان مذاکره کننده ارشد هسته‌ای را یک فرصت قلمداد می‌کند. ظریف یک هفته قبل از روحانی به نیویورک سفر کرد و شاید مقامات آمریکایی ملاقات های محرمانه خود را در این مدت با وی آغاز کرده باشند. 

در مطلب ديگري فريد زكريا به اقدام دولت پرداخته مي نويسد: روحانی پس از انتخابش هم، هر چند روز یکبار سیگنالی آشتی جویانه می فرستاد. نامه هایی بین وی و اوباما رد و بدل شده است. 

در روز 4 سپتامبر حساب توئیتری که گفته می شود متعلق به رئیس جمهور ایران است سال نوی یهودیان را به آنها تبریک گفت. وی اعلام کرد که وزارت خارجه مسئولیت مذاکرات هسته ای را به دست خواهد گرفت و آن را از اختیار شورای عالی امنیت ملی خارج کرد. وی درباره اهمیت انعطاف در مذاکره با غرب و شفافیت در برنامه هسته ای ایران سخن گفت که به معنای این است که وی اجازه ورود به بازرسان بین المللی خواهد داد.

روزنامه قانون
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز