کد خبر: ۱۵۱۵۷
۹۹۳ بازدید
۰ دیدگاه

«شهر موش‌ها 2» در تهران کلید خورد

۹۲/۷/۶
۱۷:۰۸
 فیلمبرداری فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2» به کارگردانی مرضیه برومند جمعه شب در بوستان ولایت آغاز شد.
 

بهناز شیربانی: مرضیه برومند جمعه شب اولین سکانس فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2» را کلید زد، شبی که برای بسیاری از کودکان دیروز خاطره سال‌های کودکیشان را زنده کرد و سر آغاز تجربه‌ای دیگر از دنیای عروسک‌ها برای کودکان امروز شد.

بسیاری از چهره‌های سیاسی،ورزشی و فرهنگ برای جشن کلید زدن فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2» به بوستان ولایت تهران آمدند.

مجریان این برنامه هم موشی و موشنا از اهالی «شهر موش‌ها» بودند. این برنامه با پیام سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران آغاز شد و فیلم ضبط شده‌ای از او با پیام تبریک به مناسبت آغاز فیلمبرداری این فیلم سینمایی پخش شد.

خاتمی در سخنان کوتاهی گفت: «فیلم «شهر موش‌ها» بسیار خیال‌انگیز بود و بسیاری از مسائل کودکان را در سطح عمیق مطرح و زندگی را در زبان کودکان منعکس می‌کرد.»

او ادامه داد: «این فیلم مفاهیمی مثل احساس متحد بودن در مقابل دشمن را به بچه‌ها القا می‌کرد. به نظر من سینمای ایران دو نوع است. نخست اینکه موضوع آن کودک است و دیگر اینکه مخاطبش کودکان هستند.»

خاتمی افزود: «در «شهر موش‌ها 2» ظاهرا موش‌های کوچک بزرگ شده‌اند. این خود می‌تواند موضوع مهمی باشد که آن‌ها چطور بزرگ شده‌اند؟ خصلت‌های کودکانه آن‌ها چطور تجلی پیدا کرده است؟ من برای همه دست‌اندر کاران این فیلم سینمایی خصوصا خانم برومند آرزوی موفقیت می‌کنم و می‌دانم ساخت این فیلم چقدر سخت است. امیدوارم در حوزه سینمای کودک شاهد آثار با‌کیفیت‌تر باشیم.»

بعد از پخش سخنان خاتمی، فرهاد توحیدی نویسنده این فیلم سینمایی روی سن حاضر شد و گفت: «می‌گویند هیچ‌کس نمی‌تواند دو بار با خانم برومند همکاری کند، چون یا افسردگی می‌گیرد یا خودش را می‌کشد و یا شغلش را عوض می‌کند، اما همه این‌ها شایعه است. من بار دیگر با خانم برومند همکاری کردم. خانم برومند سخت‌گیر است، اما از طرفی فیلمنامه «شهر موش‌ها ۲» هم سخت بود و خانم برومند بنده را تحمل کردند. من همیشه می‌گویم سینمای ایران یک مرد دارد و آن مرضیه برومند است.»

شهر موشها

او ادامه داد: «این فیلم با سختی‌های زیادی آغاز شد. خانم حکمت و آقای سرتیپی کپی‌رایت این کار را از تلویزیون خریدند و بعد از پیگیری‌های زیاد خانم برومند راضی شدند این فیلم را کارگردانی کنند. از مهر سال 90 به بعد روی فیلمنامه کار شد و قصه اولیه این فیلم به من الهام شد.»

توحیدی افزود: «این فیلم در شرایط بدی پیش‌تولیدش را آغاز کرد و کمی طعم شمقدری و سجاد‌پور می‌دهد.»

نویسنده فیلمنامه «شهر موش‌ها»، گفت: «یکی از ویژگی‌های این فیلم ساخت دکور «شهر موش‌ها» در دو سالن و سوله بزرگ است و این سالن در حمایت از بخش خصوصی رایگان در اختیار پروژه قرار گرفت و دو تهیه کننده که دل‌شیر داشتند ساخت این فیلم را آغاز کردند. به نظر من راه برون‌رفت سینمای ایران از بن‌بست حمایت از بخش خصوصی است و سینمای ملی با بخش خصوصی معنا پیدا می‌کند. مردم ما می‌خواهیم بابت «شهر موش‌ها ۲» جیب‌هایتان را خالی کنید.»

محسن شاه‌ابراهیمی طراح صحنه فیلم «شهر موش‌ها 2» نیز درباره ویژگی‌های فیلم گفت: «فیلم «شهر موش‌ها» بعد از ۴-۵ ماه کار مدام آماده تحویل است. دکورهای این مجموعه در مساحتی حدود ۱۵۰۰-۱۶۰۰ متر ساخته شد.»

منیژه حکمت یکی از تهیه کنندگان این فیلم سینمایی در پایان برنامه به روی صحنه آمد و گفت: «ما از مدیران دولتی هم برای آمدن به این جشن دعوت کردیم، اما نیامدند.»

او خطاب به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی گفت: «آقای ایوبی ما سینماگران ویژه‌ای هستیم. شاید از دوستان ویژه شما نباشیم اما ما ویژه هستیم با مردم این سرزمین.»

حکمت ادامه داد: «جناب ایوبی نیامدن شما مشکلی ندارد، شاید گرفتار بوده‌اید. ما با صدای بلند هم صحبت نمی‌کنیم، اما توقع داشتیم در این مدت یک خسته نباشید خشک و خالی به ما بگویید. ما «شهر موش‌ها» را می‌سازیم تا چراغ سینمای کودک را روشن نگه داریم. ما به فرهنگ و هنر و تمامی داشته‌های این سرزمین افتخار می‌کنیم و پای آن ایستاده‌ایم.»

علی سرتیپی دیگر تهیه‌کننده «شهر موش‌ها 2» افزود: «من آشتی صنعت و سینما را تبریک می‌گویم. امیدوارم این فیلم پر‌مخاطب‌ترین فیلم سینمای ایران شود تا یک جشن بزرگ به این مناسبت ترتیب دهیم.»

مرضیه برومند کارگردان «شهر موش‌ها» آخرین فردی بود که روی سن صحبت کرد و گفت: «من از همه شما ممنونم که برای کلید زدن این فیلم سینمایی اینجا آمدید. من واقعا نگران و وحشت‌زده هستم. می‌دانم که کار سختی در پیش دارم. من «شهر موش‌ها» را 30 سال پیش ساختم، وقتی که هم جوان‌تر بودم و هم بی‌کله‌تر. حالا هم شما از من توقع دارید هم توقع خودم از عملکرد خودم بالا‌تر رفته است.»

او ادامه داد: «برای ساخت این فیلم هر امکانی که باید برای من فراهم شد. تهیه‌کننده‌های بزرگی کنار من بودند و من هم هر بضاعتی داشتم برای این کار گذاشتم، اما ادامه این کار نیاز به دلگرمی دارد.»

برومند با بیان دلخوری از یکی از سایت‌هایی که ادعا کرده بود مرضیه برومند «شهر موش‌ها» را به سفارش رژیم صهیونستی ساخته، گفت: «من اگر بخواهم کار سفارشی انجام بدهم در مملکت خودم انجام می‌دهم. فکر می‌کنید با این کار‌ها می‌توانید من را از میدان به در کنید، اما من در 63 سالگی مثل شیر هنوز هم کار می‌کنم و به دلگرمی و حمایت شما نیاز دارم.»

این کارگردان سینما و تلویزیون در پایان گفت: «من در مقابل جوان‌ها در این حرفه احساس مسئولیت می‌کنم. بنابر این تصمیم گرفتم در بخش‌های مختلف ساخت این فیلم از جوان‌ها استفاده کنم. سریال «مدرسه موش‌ها» حاصل زحمات دوستان عزیز من مثل ایرج طهماسب، حمید جبلی، فاطمه معتمد‌آریا و... است. با کسب اجازه از مرتضی احمدی، داوود رشیدی و نصرت کریمی فیلم سینمایی «شهر موش‌ها 2» را به روح بلند زنده‌یاد احمد بهبهانی، زنده‌یاد رضا ژیان و زنده‌یاد کامبیز صمیمی مفخم عزیز که همچنان در حسرت رفتنشان هستم، تقدیم می‌کنم.»

شهر موشها

در پایان این مراسم مرضیه برومند به سمت بخشی از سوله‌های «شهر موش‌ها» که روی دیوار طرح کلاکت نقش بسته بود رفت و برومند به داخل سوله رفت و با شمارش و گفتن صدا، دوربین، حرکت، فیلم «شهر موش‌ها 2» کلید خورد.

از حاشیه‌های این جشن می‌توان به حضور چهره‌هایی مثل حسین مرعشی، علیرضا تابش، احمد مسجد جامعی، احمد پورنجاتی، جواد مجابی، سهیل محمودی، محمد شمس لنگرودی، محمد‌علی سپانلو، داوود رشیدی، احترام برومند، مرتضی احمدی، مهتاب کرامتی، علیرضا رئیسیان، رضا عطاران، امیرحسین صدیق، علیرضا خمسه، مجید جوزانی، جمال ساداتیان، محمدرضا صابری، همایون اسعدیان، بابک کریمی، بهناز جعفری، مهراوه شریفی‌نیا، کیارش اسدی‌زاده، حمید اکبری، سروش صحت، فرزاد موتمن، گیتی خامنه، مریم سعادت، همایون اسعدیان، جواد خیابانی، علی قربانزاده، احترام برومند ،ساره بیات، امیر‌حسین صدیق و بابک کریمی اشاره کرد.

در فواصل اجرای مراسم چهره‌هایی مثل رضا عطاران، احمد مسجد جامعی، جواد خیابانی، همایون شجریان، صابر ابر، عادل فردوسی‌پور، مسعود جعفری جوزانی، گیتی خامنه، علیرضا خمسه، فرهاد آئیش، آتیلا پسیانی، رویا تیموریان، محمدرضا هدایتی، ابوالحسن داوودی، کسری نوری، محمد چرمشیر، پگاه آهنگرانی نظراتشان را درباره «شهر موش‌ها» و سرنوشت شخصیت‌های داستان بیان می‌کردند.

احمد مسجد جامعی در صحبت‌هایش گفت: «این فیلم در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده است.»

او در پاسخ به این پرسش که فکر می کند شهردار «شهر موش‌ها 2»چه کسی است گفت: «اول باید رئیس شورای شهرشان مشخص شود!»

عادل فردوسی‌پور هم گفت: «این اثر در سال‌های جنگ پخش شد زمانی که ایران شرایط خوبی نداشت و بسیار کار خاطره‌انگیزی است.

او حدسیاتش را درباره زندگی شخصیت‌های این فیلم سینمایی اینگونه بیان کرد: «خوش‌خواب شاید بخش زیادی از تمام این سال‌ها را خواب بوده است و شاید بهتر بوده که خیلی از چیز‌ها را ندیده است.»

اجرای قطعه موسیقی «شهر موش‌ها» با حضور موش‌های عروسک و کودکانی که با پیراهن‌هایی که به نقاشی عروسک‌های «شهر موش‌ها» تزئین شده بود، از نکات جالب این جشن بود.

عکس‌ها: مهر

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز