کد خبر: ۱۵۵۵۳
۵۰۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

جدیدترین اظهارنظر ظریف از ژنو در فیس بوک

۱۳۹۲/۷/۲۴
۲۱:۰۸


وزیر امور خارجه که در ژنو به سر می برد، تاکید کرد: طرح پیشنهادی ایران به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و رئیسان هیئت ها هم در اظهارنظرهای خود عموماً مثبت برخورد کردند. البته ما می خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی ۱+۵ ببینیم.

به گزارش سرویس وب گردی پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد جواد ظریف، رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان، در جدیدترین مطلب خود در صفحه شخصی اش در فیس بوک که در ژنو منتشر شده است، نوشت:

سلام دوستان
ساعت 1 بعدازظهر روز چهارشنبه به وقت ژنو و دو و نیم بعدازظهر به وقت تهران است.
عید قربان مبارک باد.

از اینکه قدری در تقدیم گزارش تاخیر شد، پوزش می خواهم. اکنون هم با اجازه شما فقط گزارش کوتاهی تقدیم می کنم، چون پادرد و کمردرد قدری شدید است و توفیق گزارش دهی را کم کرده است.

همان طور که احتمالا در خبرها شنیده اید، دوشنبه شب پس از ورود به ژنو با خانم اشتون شام خوردیم و بحث های خوبی در مورد محتوا و شکل برگزاری جلسه داشتیم. دیروز صبح هم در جلسه 1+5 چارچوب پیشنهادهای ایران را که به صورت پاورپوینت تهیه کرده بودیم، ارائه نمودم . برای عنوان طرح ایران "پایان دادن به بحرانی غیر ضروری و بازکردن افق های جدید" را انتخاب کردم تا نشان دهم که نگرانی از برنامه هسته ای ایران، فاقد مبنای جدی است و ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. در چارچوب طرح پیشنهادی، با دیدگاه جدید مبنی بر ضرورت پیگیری هدف واحد توسط همه بازیگران برای رسیدن به راه حل تأکید شده و حوزه هایی که می توانند مورد بررسی و توافق قرار گیرند نیز مشخص شده است.

این چارچوب به عنوان یک رویکرد جدید مورد استقبال قرار گرفت و رؤسای هیات ها هم در اظهارنظرهای خود عموماً مثبت برخورد کردند. البته ما می خواهیم به صورت مشابه، رویکرد جدیدی هم از سوی 1+5 ببینیم.


در ادامه جلسه، بعداز ظهر دیروز رؤسای هیئت ها (که در سطح معاون وزیرهستند) و هیئت ایرانی به ریاست دکتر عراقچی جزئیات چارچوب پیشنهادی ایران را مورد تبادل نظر قرار دادند و هم اکنون هم مشغول ادامه مذاکره هستند.

من هم دیشب برای بار دوم بحث مفصل و خوبی با خانم اشتون درباره جمع بندی مذاکرات دیروز داشتم. امروز هم وزیر امور خارجه سوئیس برای ملاقات از برن (پایتخت سوئیس) به ژنو آمد و گفتگوی خوبی درباره موضوعات مختلف داشتیم.

قرار است بعدازظهر امروز جلسه جمع بندی با حضور بنده و خانم اشتون و هیئت های دو طرف برگزار شود و بعد هم مصاحبه مطبوعاتی و بازگشت به تهران.

ادامه مذاکرات، چند هفته دیگر در ژنو خواهد بود و در این فاصله، اعضای 1+5 فرصت خواهند داشت درباره جزئیات طرح ایران و اقداماتی که باید صورت دهند، آمادگی لازم را کسب کنند.

همان طور که قبلا هم خدمتتان عرض کردم، مذاکره و رسیدن به راه حل، دشوار است و مذاکره در جزئیات نیازمند زمان و دقت فراوان. نمی شود انتظار داشت که بی اعتمادی متقابل انباشته ای که میان طرفین ایجاد شده است، با یک جلسه مثبت و سازنده، کاملا برطرف شود.

البته همزمان نیاز به اعتماد عمومی هم هست، چون یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین المللی، حفظ ماهیت محرمانه آنهاست و معمولا هر مقدار مذاکره کنندگان کمتر خبر به بیرون درز بدهند، بیشتر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است.

به هر حال قرار نبود کار آسانی باشد، اما به لطف خدا و حمایت شما مردم خوب، اطمینان دارم و می دانم که عاقبت کار مثبت خواهد بود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز