کد خبر: ۱۵۵۶۵
۷۸۲ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

متن و حواشی مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 / بازتاب مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان

۱۳۹۲/۷/۲۴
۲۱:۳۰

متن و حواشی نخستین روز از دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 در ژنو، مهمترین موضوعی است که از روز گذشته تاکنون در مرکز توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته است. تحلیل ها از فضای روز نخست مذاکرات، موضع اتحادیه اروپا و آمریکا درباره گفت و گوهای روز گذشته و همچنین دیدگاه ایران نسبت به این موضوع، مهمترین محورهای مطالب مطبوعات جهان را تشکیل می دهد. 

بازتاب روز نخست مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان


به گزارش «تابناک»، روزنامه «گاردین» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و می نویسد مذاکره روز گذشته، نخستین گفت و گوی ایران و قدرت های جهانی طی سال های اخیر است که در آن، موضوعات با جزئیات کامل و به صورت دقیق مورد بحث قرار گرفته است. افزون بر این، به اعتقاد این روزنامه، طرفین گفت و گو در حالی وارد دومین روز مذاکرات می شوند که نخستین نشانه های پیشرفت واقعی در این زمینه خودنمایی کرده است. گاردین اشاره می کند که بر خلاف دوره های پیشین مذاکرات، گفت و گوها این بار به زبان انگلیسی برگزار شده؛ زیرا هم ظریف و هم عراقچی، کاملاً به این زبان مسلط هستند. به این ترتیب، با حذف زمان مورد نیاز برای ترجمه مکالمات، سرعت مذاکرات دستکم دو برابر شده است. 

بازتاب روز نخست مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان


روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» نیز گزارشی از روز نخست مذاکرات را منتشر کرده و می نویسد همین که هنوز هیچ خبری از محتوای گفت و گوها به بیرون درز نکرده، خود خبر خوبی است. به اعتقاد این روزنامه، ملاقات صورت گرفته میان هیئت های ایرانی و آمریکایی و همچنین این موضوع که طرف غربی و یا ایرانی، هیچ یک اطلاعاتی از محتوای مذاکرات را در اختیار مطبوعات نگذاشته و صرفاً به بیانیه های کوتاه قناعت کرده اند، حاکی از آن است که احتمال حصول پیشرفت و توافق در گفت و گوها وجود دارد. مانیتور با اشاره به سخنان مایکل مان، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می نویسد که برای نخستین بار، گفت و گوهای طرفین وارد جزئیات و مسائل فنی و تخصصی شده است. 

بازتاب روز نخست مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان


خبرگزاری «رویترز» موضوع دیدار دوجانبه معاونین وزرای خارجه ایران و آمریکا را مورد توجه قرار داده است. به نوشته این خبرگزاری، یکی از مقامات ارشد آمریکایی گفت و گوی این دو دیپلمات را «مفید» توصیف کرده است. رویترز اشاره می کند که به گفته این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، دیدار وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا با عباس عراقچی، همتای ایرانی خود حدود یک ساعت به طول انجامیده است. وی افزوده: «گفت و گوها سازنده بود و ما قصد داریم مباحثات خود را در جلسه فردا که با حضور همه اعضای گروه 1+5 و ایران برگزار می شود، ادامه دهیم». 

بازتاب روز نخست مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان


در همین رابطه، خبرگزاری کویت نیز موضع آمریکا را در قبال مذاکرات روز گذشته بازتاب داده و می نویسد «جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید، ضمن استقبال از مذاکرات روز گذشته، آن را «امیدبخش» توصیف کرده است. در همین حال، «جن پساکی»، سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز گفت و گوها را «مثبت» ارزیابی کرده است. به گفته کارنی، گروه 1+5 به دنبال رسیدن به توافقی است که در نهایت، همه نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران را حل و فصل نماید. وی افزوده: «پس از روز نخست، ما نسبت به حصول پیشرفت در ژنو امیدواریم». با این حال، وی تأکید کرده نباید انتظار موفقیت یک شبه را داشت؛ زیرا این موضوع، بسیار پیچیده و در مواردی بسیار فنی و تخصصی است. 

بازتاب روز نخست مذاکرات ژنو در مطبوعات جهان


در نهایت، برخی منابع خبری نیز دیدگاه ایران نسبت به مذاکرات روز گذشته را مورد توجه قرار داده اند. از این جمله می توان به «یورو نیوز» اشاره کرد که با اشاره به سخنان عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران می نویسد به عقیده طرف ایرانی، روز نخست مذاکرات «سازنده» بوده است. این سایت به نقل از عراقچی می نویسد: «طرف های دیگر از جدیت ایران در از سرگیری گفت و گوها و نیز از پیشنهاد ایران استقبال کردند. ما توافق کردیم که گفت و گوها ادامه پیدا کند». یورو نیوز اشاره می کند که به گفته عراقچی، متن پیشنهادات ایران محرمانه است و تا زمان رسیدن به توافق، فاش نخواهد شد. 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز