کد خبر: ۱۵۸۶۱
۷۱۱ بازدید
۰ دیدگاه

فعال شدن «عارف» برای مجلس دهم

۹۲/۸/۲
۱۱:۴۰

 

حضور و انصرافش از انتخابات رياست‌جمهوري كافي بود نام محمدرضا عارف به عنوان يكي از اصلي‌ترين چهره‌هاي اصلاح‌طلب به موازات سيد محمد خاتمي مطرح شود. او اما يك تفاوت با همشهري خود داشت و آن اينكه قدرت تعاملش با جريانات مختلف سياسي و حاكميت بيش از رييس دولت اصلاحات است.
 
روزنامه اعتماد: حضور و انصرافش از انتخابات رياست‌جمهوري كافي بود نام محمدرضا عارف به عنوان يكي از اصلي‌ترين چهره‌هاي اصلاح‌طلب به موازات سيد محمد خاتمي مطرح شود. او اما يك تفاوت با همشهري خود داشت و آن اينكه قدرت تعاملش با جريانات مختلف سياسي و حاكميت بيش از رييس دولت اصلاحات است.

حضورش در دو نهاد منصوب رهبري اين تعامل را به خوبي نشان مي‌دهد حال عارف كه سمت‌هاي پيشنهادي را بعد از انتخابات يك به يك رد مي‌كند گويا در انديشه تسخير كرسي‌هاي بهارستان توسط حزبي است كه در حال تاسيس آن است حزبي كه به گفته حسن رسولي، از اعضاي ارشد بنياد اميد ايرانيان به رياست محمدرضا عارف، پدرخوانده احزاب ديگر نيست.

آقاي عارف در كارنامه فعاليت‌هاي خود به جز انصراف از انتخابات رياست‌جمهوري سابقه انصراف در انتخابات مجلس هشتم را نيز دارند، با توجه به اينكه ايشان قصد حضور در دولت يازدهم را ندارند آيا برنامه‌يي براي شركت در انتخابات مجلس دهم دارند؟


آقاي دكتر عارف تا قبل از انتخابات اخير رياست‌جمهوري در فضاي افكار عمومي جامعه بيشتر به عنوان يك شخصيت علمي و دانشگاهي كه از سابقه اجرايي برخوردار هستند شناخته مي‌شدند، با قرار گرفتن دكترعارف به عنوان يك مدير منظم و پاكدست در جايگاه معاون اول رييس دولت اصلاحات ايشان در تراز چهره معروف مديريتي و سياسي شناخته شدند.

 آقاي دكتر عارف در انتخابات دوره هشتم مجلس شوراي اسلامي همزمان با نامزد شدن جمع كثيري از چهره‌هاي سياسي اصلاح‌طلب در سراسر كشور براي شركت در انتخابات مجلس ثبت نام كردند، متاسفانه مراجع اجرايي و نظارتي با رد صلاحيت گسترده اصلاح‌طلبان، زمينه كاهش انگيزه حضور در اين انتخابات را فراهم ساختند، دكترعارف درحالي كه صلاحيتش مورد تاييد قرار گرفته بود در اعتراض به اين رد صلاحيت‌هاي گسترده از ادامه حضور در انتخابات مذكور انصراف داد، در انتخابات مجلس نهم آقاي دكتر عارف و همراهان ايشان عزم حضور جدي در انتخابات داشتند. در اين مقطع متاثر از انتخابات دوره هشتم و فضاي بسته سياسي كشور جريان اصلاح‌طلب و چهره‌هاي كليدي آن تصميم به عدم حضور تشكيلاتي در انتخابات گرفتند، آقاي دكتر عارف در همراهي با چهره‌هاي برجسته اصلاح‌طبي برخلاف ميل باطني فعاليت چنداني در اين انتخابات نداشت البته به فاصله كوتاهي اصلاح‌طلبان پي به اشتباه خويش برده و اظهار ندامت كردند.

 چنانچه ما اصلاح‌طلبان در مجلس نهم با جديت ورود پيدا مي‌كرديم امروز شاهد تركيب نسبتا يكدست مجلس كنوني كه بر سر برنامه‌هاي اصلاح‌طلبانه و تحول‌خواهانه دولت يازدهم مانع‌تراشي مي‌كنند، نبوديم و مي‌توانستيم از چنين ظرفيتي استفاده كنيم، اوج سياست‌ورزي دكتر محمدرضا عارف را مردم ايران در انتخابات اخير رياست‌جمهوري تجربه كردند اين حضور هم از حيث دفاع از گفتمان اصلاح‌طلبي و هم از جهت كمك موثر به پيروزي آقاي دكتر روحاني نقش سرنوشت‌سازي را ايفا كرد.

زمزمه‌هايي مبني بر حضور ايشان در عرصه انتخابات رياست‌جمهوري مطرح مي‌شود و اينكه دكتر عارف عزم رياست مجلس آينده را دارند. . . .


تا زمان انتخابات مجلس دهم كه مقدمات آن از اسفند ماه سال آينده آغاز خواهد شد زمان زيادي باقي است و نبايد به اين رويداد مهم سياسي ورود زودهنگام داشته باشيم. پيش‌بيني بنده اين است كه آقاي دكتر عارف به همراه جريان اصلاحات با هدف افزايش مشاركت مردم نسبت به فعال بودن در اين عرصه به وظيفه سياسي ملي و انقلابي خويش عمل خواهد كرد. البته هستند كساني كه با ارزشمند دانستن نقش جايگاه و شخصيت علمي و فرهنگي و دانشگاهي آقاي عارف قدم گذاشتن در اين وادي را براي ايشان پرهزينه تلقي مي‌كنند. با وجود اين نظر خيرخواهانه فكر مي‌كنم دكتر عارف علاوه بر كمك فكري به دولت يازدهم كه به حمايت اصلاح‌طلبان و با كناره‌گيري ايشان اميد‌هاي تازه‌يي در ساحت كشور ايران به وجود آورده است خود را براي تاثيرگذاري در آينده مهيا كرده است.

بعد از انتخابات موضوع تشكيل حزب فراگير از سوي اطرافيان آقاي عارف مطرح شد آيا ايشان تصميمي براي تشكيل چنين حزبي دارند؟


به دنبال دفاع منطقي، صادقانه و شجاعانه آقاي دكتر عارف از مرام اصلاح‌طلبي و كمك به تغيير فضاي بسته و امنيتي قبل از انتخابات از يك سوي و كناره‌گيري بهنگام و اقدام ملي و تاريخي در انصراف از رقابت‌هاي انتخاباتي از سوي ديگر موجب شد تا اعتبار و سرمايه قابل توجه اجتماعي و سياسي پيرامون آقاي دكتر عارف و گفتمان ايشان شكل گيرد، برخلاف رفتارهاي فردي و بعضا حذفي بخشي از اصلاح‌طلبان در جريان انتخابات رياست‌جمهوري اخير تا قبل از اين مرحله، اين اقدام تعيين‌كننده و اخلاقي ايشان تحسين و تقدير و نكوداشت اصلاح‌طلبان تحول خواهان و قاطبه دلسوزان سياسي كشور را برانگيخت و نشست‌ها، ملاقات‌ها و بيانيه‌هاي پي‌درپي تكريم كنندگان اين نقش همچنان ادامه دارد.

پس از اين مرحله جنبه سياسي و نقش‌آفريني بيشتر ايشان در عرصه سياسي مورد مطالبه و تقاضاي اصلاح‌طلبان قرار گرفت، بطور مشخص ملاقات كنندگان از ايشان درخواست مي‌كردند كه در صورت تقاضاي دولت يازدهم مبني بر همكاري با دولت ايشان استقبال كند به علاوه در حوزه مدني بر دامنه فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي خويش بيفزايد و از اين سرمايه اجتماعي تجهيز شده حداكثر بهره‌برداري را در راستاي منافع ملي كشور بكند، بعضا از ايشان خواسته مي‌شد كه با تشكيل يك حزب سياسي به اين انتظار پاسخ گويد يا اينكه بدون تاسيس حزب نقش مديريت اجرايي و انسجام بخشي جريان اصلاحات را در طول رهبري آقاي خاتمي بپذيرد، شوراي هماهنگي احزاب اصلاح‌طلب و ساير مراجع سياسي و شخصيت‌هاي تاثيرگذار نيز اين تقاضا را مطرح مي‌كنند.

 اكنون كه آقاي دكتر عارف به دولت يازدهم نپيوستند و پذيرش پيشنهاد رياست مركز مطالعات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام كه از سوي جناب آقاي هاشمي مطرح شده گويا منفي شده است، آقاي دكتر عارف ظرفيت و وقت كافي براي ايفاي كاركرد‌هاي سياسي در كنار فعاليت‌هاي علمي و دانشگاهي خويش را در اختيار دارد، در اين راستا توسعه فعاليت‌هاي بنياد اميد ايرانيان به عنوان يك نهاد مدني و غيرسياسي در دستور كار قرار دارد و ايشان در اين مسير با جديت و علاقه وقت مي‌گذارند.

حزبي كه آقاي عارف و جريان منتسب به او قرار است تاسيس كنند فراگير است؟

درباره موضوع تشكيل حزب بايد بگويم اين موضوع نه به صورت حزب فراگير به گونه‌يي كه سهوا در افكار عمومي مطرح شد بلكه به عنوان يك حزب سياسي شناسنامه‌دار و مبتني بر گفتمان خردگرايانه اخلاقي و اصلاح‌طلبي كه در سطح كشور اثرگذار باشد طي 4 ماه گذشته در بين صاحب نظران همواره ايشان مطرح بوده است و تا اين مرحله به دليل عدم استقبال شوراي هماهنگي احزاب اصلاح‌طلب از پيشنهاد قبلي خويش مبني بر عهده‌داري مديريت انسجام بخشي احزاب و جريانات اصباح طلب، بحث تاسيس حزب جدي‌تر از گذشته در دستور كار آقاي دكتر عارف است و آقاي عارف اصل تاسيس حزب را با چند ملاحظه پذيرفته‌اند كه ساير مراحل نهايي شدن اين نظريه در حال انجام است.

دكتر عارف چه ملاحظاتي را براي تشكيل حزب در نظر گرفته است؟

اولين ملاحظه ايشان اين است كه با استفاده از تجارب موجود تشكيل حزب به صورتي از پيرامون به مركز و اصطلاحا از پايين به بالا باشد، در اين راستا نظرخواهي از استان‌ها در حال انجام است. ملاحظه دوم اينكه آقاي دكتر عارف عملا و قلبا به كار جمعي اعتقاد دارند و لذا پدرخوانده حزب جديد نخواهد بود.

در ابتدا مطرح شده بود كه آقاي عارف به دنبال تشكيل حزب فراگير هستند اين منفي شده است؟

اصلاح حزب فراگير معني ندارد حزب فراگير يعني هيچ حزبي نباشد و فقط يك حزب باشد كه مي‌شود حزب رستاخيز، اين يك غلط مصطلح بود كه در افكار عمومي شكل گرفت.

البته الان هم جريان اصولگرا حرف از تشكيل حزب فراگير مي‌زند.


آنها هم حزب‌شان فراگير نيست، چون همه كشور را كه دربرنمي‌گيرد. در حقيقت آنها به دنبال اين هستند كه تشكل‌ها و احزاب ريز دانه اصولگرا را در يكديگر ادغام كنند و با يك سازماندهي جديد يك حزب گسترده ايجاد كنند.

آيا هدف از تشكيل حزب از سوي آقاي عارف برنامه‌ريزي براي حضور در انتخابات مجلس دهم است؟

ايشان در انتخابات مجلس دهم قطعا حضور جدي و فعالي خواهند داشت و اين تشكيل حزب بستر و ابزاري است براي پروژه حضور در مجلس و ساير پروژه‌هاي سياسي.
 
 
 
 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز