کد خبر: ۱۵۹۷۹
۶۵۷ بازدید
۰ دیدگاه

شکایت دختران موسوی ، انتقاد از حجاب خبرنگاران و عفو قاچاقچی اعدام شده بجنوردی و ...

۹۲/۸/۶
۱۷:۰۸
جامعه > قضایی - نشست خبری امروز سخنگوی قوه قضاییه اختصاص به عفو قاچاقچی بجنوردی،فعالیت انجمن صنفی روزنامه نگاران و شکایت دختران موسوی داشت.
 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در جمع خبرنگاران گفت: حادثه‌ای اتفاق افتاد که یکی از افرادی که محکوم به اعدام شده بود و یک کیلوگرم هروئین را به همراه داشت محکوم به اعدام و مراحل آن طی شده بود، در واقع تمام کسانی که محکوم می‌شوند چه اعتراض داشته باشند چه نه، حتما برای تایید باید به تهران بیایند و دادستان اظهارنظر کند که این پرونده نیز به تهران آمد و اعدام تایید شده بود؛ اگر چنین افرادی درخواست عفو داشته باشند ابتدا در کمیسیون استانی و بعد در کمیسیون مرکزی تهران بررسی می‌شود و چنانچه مشمول عفو شدند یک درجه تخفیف از حبس ابد به 15 سال حبس می‌رسد.
وی افزود: این فرد با توجه به سابقه‌ای که داشت مشمول عفو نشد و حکم به مرحله اجرا رسید و مقرر شد که طناب دار حکم وی باشد. وقتی وی را به دار آویختند و آوردند پایین تشریفات صورت گرفت و پزشک اظهار نظر کرد و همچنین به پزشکی قانونی منتقل شد که وقتی وی را به سردخانه می‌برند مامور متوجه می‌شود که آثار حیات دارد که گفته شده طی 24 ساعت این آثار حیات مشخص شده که این حرف غلط است چرا که 2/5 ساعت بعد متوجه علایم حیات وی شدند که اقدامات بعدی صورت گرفت و فرد هوشیاری خود را بازیافت که وضعیت وی در حال بهبود است.
محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: موضوع حقوقی و شرعی این موضوع در رسانه‌ها مطرح شد که ریاست قوه قضائیه اشاره داشتند که از لحاظ حقوقی و شرعی مساله پیچیده نیست؛ اعدام یعنی سلب حیات که اعدام یک وسیله برای سلب حیات است پس حکم اجرا نشده، سلب حیات صورت نگرفته است بنابراین کار ناتمام مانده است.
وی افزود: اینکه آیا الزاما باید آن را اعدام کرد یا خیر، باید بگوییم اگر تقاضای عفو شود این کار شدنی است و می‌توان وی را عفو کرد و ریاست قوه قضائیه خود اقدام برای عفو این فرد کرده است؛ ماده 38 قانون مواد مخدر درخواست یک درجه تخفیف را دارد که فرد می‌تواند پیشنهاد دهد تا پذیرفته شود. بنابراین این فرد در حال بهبود است و می‌توان درخواست عفو کرد و مشکلی پیش نمی‌آید.


انجمن صنفی روزنامه‌نگاران
وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه سال 88 انجمن صنفی روزنامه‌نگاران از فعالیت منع شد اما اخیرا شاهد فعالیت‌هایی برای اعلام موجودیت آن هستیم عنوان کرد: هر موسسه و نهادی که بر اساس قانون به طور موقت یا دائم تعطیل شده باشد تا زمانی که این قانون پابرجاست حق هیچ فعالیتی ندارد و دادستان کشور معترض آنها می‌شود. در خصوص این انجمن هیچ تصمیم جدیدی گرفته نشده است و حق فعالیت تحت این عنوان را ندارند.
دختران موسوی
وی در پاسخ به اینکه اخیرا دختران موسوی بعد از ملاقات با پدر و مادر خود دچار حادثه‌ای شده‌اند آیا دستگاه قضایی در این موضوع وارد شده است گفت: در این زمینه از دادسرا و نیروی انتظامی سوال پرسیدم هیچ شکایتی واصل نشده است اما وزارت اطلاعات در حال رسیدگی به اصل موضوع است.


دستگیری عاملان شهادت مرزبانان
وی ادامه داد: در این ایام تعدادی از مرزبانان توسط ضدانقلابان به شهادت رسیدند که به خانواده مرزبانان، مرزبانان و نیروی انتظامی تسلیت می‌گوییم و امیدواریم با کمک نیروی نظامی و امنیتی هرچه زودتر این افراد شناسایی و دستگیر شوند. حتی در خارج از مرزها با کمک کشور همسایه این اقدام برای دستگیری آنها صورت خواهد گرفت تا تحویل جمهوری اسلامی ایران دهند تا این تروریست‌های آدم‌کش به مجازات خود برسند.
پرونده بیمه ایران همچنان مفتوح است
محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه برخی از مقامات دولت گذشته که در پرونده بیمه اتهاماتی دارند در این باره توضیحاتی دهید، گفت: در مورد این افراد هنوز پرونده بیمه مفتوح است ولی به دادگاه نرفته است.


اطاله دادرسی
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه مردم در رابطه با اطاله دادرسی در برخی از جرائم کیفری شکایت دارند آیا ممکن است لایحه ای از سوی قوه قضائیه به مجلس ارائه شود در خصوص اینکه مجرمان کیفری که مرتکب خلاف‌های مشهود می‌شوند در روزهای نخست مجازات برسند عنوان کرد: مردم از طولانی شدن رسیدگی به برخی از جرائم ناراضی هستند این مطلب درست است. چرا که برخی از مردم از طولانی شدن رسیدگی به پرونده‌ها شاکی هستند اما اما قوه قضائیه تلاش می‌کند تا به این موارد سریع‌تر رسیدگی کند ولی با توجه به کمبود بودجه و نیروی انسانی انتظار مردم برآورده نشده است که امیدواریم با اجازه برنامه 5 ساله توسعه که حق جذب قاضی را فراهم کرده است در این زمینه موفق‌تر عمل کنیم.
محسنی اژه‌ای ادامه داد: در خصوص اینکه آیا قوه قضائیه لایحه‌ای را به مجلس در این خصوص ارائه می‌کند یا خیر گفت: باید بگویم که رسیدگی سریع‌تر به جرایم خشن که مردم را آزرده می‌کند نیاز به لایحه ندارد سازوکار آن باید در قوه قضائیه انجام شود. به گونه‌ای که هم اکنون برخی از جرائم را خارج از پرونده رسیدگی می‌کنیم اما باید بگویم که برخی از پرونده‌ها را نمی‌توان با سرعت زیاد انجام داد و تمام ابعاد قضیه را روشن کرد چرا که نیاز به کار کارشناسی دقیق دارد اما با این حال شاهد هستیم که برخی از پرونده‌ها در کمتر از 2 ماه به نتیجه رسیده که در سال‌های 90 تا 92 از این قبیل پرونده‌ها که خارج از نوبت رسیدگی شده بود زیاد داشتیم.


حجاب خبرنگاران
وی در ابتدای این نشست خبری گفت: متذکر می‌شوم که همه شرایط و مسائل شرعی را لحاظ کنیم و خواهران و برادران حجاب که یکی از وظایف است را رعایت کنند بنابراین هم زن و هم مرد که وارد جلسه بنده می‌شوند حجاب اسلامی را رعایت کنند وگرنه جلسه بعد تذکر نخواهم داد و عذر آنها را می‌خواهیم که این حق را داریم.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز