کد خبر: ۱۶۷۴۶
۶۳۸ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

مصاحبه آیت‌الله هاشمی با روزنامه آمریکایی فایننشیال تایمز

۱۳۹۲/۹/۶
۰۱:۰۷
تسنیم نوشت:
 

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت، در مصاحبه با روزنامه آمریکایی فایننشیال تایمز به بیان دیدگاه‌ها خود درباره مسائل هسته‌ای ایران بالاخص توافق کشورمان و گروه 1+5 پرداخت.

فایننشیال تایمز می‌نویسد:

رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت ایران اظهار امیدواری کرد که در یک سال آتی توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود.

آقای رفسنجانی 79 ساله در یک مصاحبه‌ای نادر اعلام کرد که توافق موقت روز یکشنبه سخت‌ترین گام بود زیرا به معنای فایق آمدن بر چندین دهه بیگانگی دیپلماتیک با آمریکا بود که از انقلاب اسلامی سال 1979 شروع شد.

رئیس‌جمهور پیشین ایران که در دفتر انباشته از کتاب خود در یک کاخ باشکوه در تهران که قبلا مورد استفاده شاه بود با خونسردی و آسودگی نشسته بود، گفت: "این [توافقنامه] یخ‌ها را شکست، مرحله دوم روتین‌تر خواهد بود."

فایننشیال‌تایمز در ادامه با اشاره به سخت‌تر بودن مرحله بعدی مذاکرات به علت مخالفت‌های اسرائیل و نیز تفاوت‌های بین غربی‌ها و ایران نوشت: اما آقای رفسنجانی بسیار خوشبین بود: "بخشی [از گشایش] بدین علت بود که سخن گفتن با آمریکا یک تابو بود. این تابو به راحتی شکسته نمی‌شد و مذاکرات هسته‌ای بدون آمریکا به پیش نمی‌رفت."

وی در ادامه اعلام کرد که ایران علاقه‌ای به ساختن سلاح هسته‌ای ندارد و تهدیدهای اسرائیل به حمله برای توقف کردن برنامه هسته‌ای ایران را رد نمود. "اسرائیل خیلی کوچک است، هیچ ماهی کوچکی نمی‌تواند ماهی بزرگتر را بخورد."

فایننشیال تایمز در ادامه می‌نویسد: این روحانی برجسته و رئیس مجمع تشخیص مصلحت، که پیش‌نویس خط‌مشی‌ها را تهیه کرده و نفوذ بسیاری در پشت صحنه دارد، به زیان‌های وارد بر اقتصادی بر اثر تحریم‌ها و سیاست‌های عامه‌پسند آقای احمدی‌نژاد پرداخت.

وی اظهار امیدواری کرد که اقتصاد کشور در دو سال آتی شاهد بازگشت به وضعیت قبلی شود بالاخص اگر سرمایه‌گذاران خارجی به ایران آمده و از بخش‌هایی به مانند هوانوردی، بخش نفت و گاز، پترشیمی، کشتی‌رانی و راه‌آهن حمایت کنند.

به نوشته فایننشیال تایمز وی با اشاره به رد صلاحت در انتخابات ریاست جمهور گذشته گفت: "بدخواهان نگذاشتند در انتخابات شرکت کنم."

وی اعلام کرد که ایران به دنبال ترک برنامه هسته‌ای نیست اما قصد دارد که آن را در راستای پیمان منع اشاعه هسته‌ای سال 1968 که اجازه توسعه صلح‌آمیز قدرت هسته‌ای را می‌دهد، ادامه دهد.

"محدودیت‌های ناشی از قوانین بین‌الملل برای ما قابل پذیرش هستند. معاهده منع اشاعه هسته‌ای برای ما قابل پذیرش است. هر چیزی بیش از آن به نظر ما تحمیلی است."

فایننشیال تایمز با اشاره به روابط خوب هاشمی رفسنجانی با رهبران سعودی نوشت که وی در مصاحبه از آمادگی خود برای سفر به ریاض و اینکه ملک عبدالله از وی برای سفر به حج ماه گذشته دعوت کرده بود، خبر داد. هدف وی این خواهد بود که "آنها را مطمئن سازد که دوستی با ایران به نفع منطقه و هر دو کشور خواهد بود."

اما به نوشته فایننشیال تایمز وی به صورت تلویحی اعلام کرد که دولتمردان ایران باید درباره خط‌مشی‌های تنش‌زدایی به توافق برسند. سفر آتی نیازمند آمادکی و تصمیم‌گیری در داخل ایران درباره "چگونگی توافق با [عربستان سعودی] بر اساس یک موضع برد-برد است."

رفسنجانی در ادامه گفت که ایران می‌تواند "نقش بهتری" را در سوریه نسبت به آنچه اکنون انجام می‌دهد عهده‌دار شود اما اعلام کرد که سرنوشت بشار اسد توسط سوری‌ها تصمیم‌گیری‌ خواهد شد."اگر مردم سوریه آن را بپذیرند مسأله‌ای نخواهد بود [کنار رفتن اسد]... ما حقی برای مداخله نداریم."

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز