کد خبر: ۱۶۸۹۶
۷۴۷ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

ثبت جهانی «قهوه‌ خانه» به نام کشوری دیگر!

۱۳۹۲/۹/۱۳
۱۲:۴۸

 

    در پی تلاش‎های گسترده کشور آذربایجان در ثبت میراث‌های معنوی مشترک با ایران به نام خود و تلاش اخیر این کشور در ثبت چوگان، پس از ناکامی بزرگ ایران در زمینه ساز تار، اکنون ترکیه نیز دراقدامی مستقل، سنت قهوه‌خانه را که میراثی مشترک در منطقه است، به نام خود برای ثبت در میراث جهانی یونسکو عرضه کرده است.
 
روزنامه قانون: در پی تلاش‎های گسترده کشور آذربایجان در ثبت میراث‌های معنوی مشترک با ایران به نام خود و تلاش اخیر این کشور در ثبت چوگان، پس از ناکامی بزرگ ایران در زمینه ساز تار، اکنون ترکیه نیز دراقدامی مستقل، سنت قهوه‌خانه را که میراثی مشترک در منطقه است، به نام خود برای ثبت در میراث جهانی یونسکو عرضه کرده است.

قهوه‌خانه‎ها که به شهادت ادبیات و هنر قهوه‌خانه‎ای، بنیاد هنرهای دیگر سنتی ایران نظیر شاهنامه‌خوانی و نقالی و نیز تعزیه و ... بوده، اکنون نیز همانند ساز تار، بدون یادی از ایران و سهم آن به نام کشوری دیگر ثبت می‎شود. از دیگر سو امسال نیز پرونده ثبت طب سنتی نیز که از همان ابتدا با چالش‎های جدی روبرو بوده، ازدیگر موضوعات و میراث منطقه‎ای است که شاید به دلیل بی توجهی به اولویت‎ها در تعیین موضوعات فرهنگی منطقه‎ای برای ثبت در فهرست جهانی و تمرکز صرف بر میراث صرفا ایرانی و ملی، اکنون دوباره فرصت را برای ثبت دو میراث معنوی دیگر که ایران سهمی بزرگ در آن دارد، و تاریخ آن به دوران ایران پیش از اسلام باز می‎گردد، به نام کشورهای همسایه فراهم کرده است.

 «اوکال اوگوز»، مدیر دفتر ملی یونسکو ترکیه، درهمین زمینه با تاکید بر اهمیت ثبت سنت قهوه‌خانه در این فهرست گفت این اثر درکنار ثبت آثاری چون مراسم ازدواج کسک، سماع درویشان و تائر سایه کرکپنار، همگی در کنار هم با ثبت در فهرست میراث معنوی یونسکو اهمیت و جایگاه میراث معنوی ترکیه را نشان می‎دهد و این جدیدترین اثری است از فرهنگ ترکیه که از سوی جامعه جهانی مورد شناسایی قرار گرفته است. نشست جاری کمیسیون میراث معنوی یونسکو که تا هفتم دسامبر در باکو ادامه دارد قرار است با شرکت 780 نماینده از 116 کشور آثار پیشنهادی را در این فهرست بگنجاند. 
 
 
 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز