کد خبر: ۱۶۹۳۲
۹۷۱ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

کاهش 100 تا 500 هزار تومانی قیمت‌ خودرو

۱۳۹۲/۹/۱۴
۱۶:۳۸
بازار خودرو این روزها در حالی به دلیل انتظار مشتریان برای کاهش احتمالی قیمت‌ها در رکود به سر می‌برد که با رفتن جمشید پژویان از شورای رقابت بحث قیمت گذاری خودرو وارد فضایی نامعلوم شده است.
 
روزنامه دنیای اقتصاد: بازار خودرو این روزها در حالی به دلیل انتظار مشتریان برای کاهش احتمالی قیمت‌ها در رکود به سر می‌برد که با رفتن جمشید پژویان از شورای رقابت بحث قیمت گذاری خودرو وارد فضایی نامعلوم شده است. 

بعد از اینکه قیمت ارز به واسطه توافقات ژنو حتی به 2 هزار و 840 تومان نیز رسید، قیمت خودروهای داخلی و وارداتی‌ها نیز با کاهش قیمت همراه شدند. هرچند این میزان کاهش نرخ ارز تنها برای چند ساعت ماندگار بود، اما توافقات صورت گرفته در نشست ژنو، مشتریان بازار خودرو را بسیار امیدوار کرد. امیدواری مشتریان بازار خودرو؛ اما با بازگشت نرخ ارز به مرز قیمت قبلی‌اش تبدیل به ناامیدی شد و همان اندک افزایش قیمتی هم که رخ داده بود رنگ باخت. 

حالا کاهش قیمت خودرو در بازاری که رشدهای چند میلیون تومانی و یک شبه را تجربه کرده است، به صورت قطره چکانی رخ می‌دهد. 

بر این اساس کارشناسان بازار کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو را چیزی بین 100 تا 500 هزار تومان می‌دانند. یک فعال بازار خودرو عقیده دارد این میزان کاهش قیمت نیز ماندگار نخواهد بود. این فعال بازار به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: بعد از شوکی که با توافقات ژنو و کاهش 150 تومانی نرخ ارز به بازار وارد شد، مردم احساس کردند که به واسطه کاهش نرخ ارز قیمت‌ خودرو نیز کاهش خواهد یافت در حالی که کاهش نرخ ارز رخ داده ثابت نبود و باز سر جای اولش بازگشت. 

او در رابطه با قیمت خودروهای وارداتی نیز می‌گوید: وارداتی‌ها تحت تاثیر شوک به وجود آمده در بازار یک تا 3 میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کردند؛ اما آنها نیز با بازگشت نرخ ارز ، به سرعت به قیمت‌های قبلی شان بازگشتند. او در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که از خودروهای وارداتی نمی‌توان انتظار کاهش قیمت بیش از اندازه را داشت. این فعال بازار در توضیح بیشتر می‌گوید: قیمت خرید خارجی‌ها در دوبی کاملا مشخص است، تعرفه و گمرك و مالیات آنها هم معلوم است، فقط نرخ ارز بود که می‌توانست بر قیمت خارجی‌ها تاثیر بگذارد که آن هم باز سر خانه اولش بازگشت. 

رکود خرید و فروش در بازار خودرو و قیمت‌هایی که قصد پایین آمدن ندارند در حالی مشتریان بازار خودرو را از خرید منصرف کرده است که عرضه خودروسازان نیز هنوز مانند گذشته است. خودروسازان در حالی عرضه اندکی به بازار دارند که رشد تولید و به تبع آن رشد عرضه محصولات می‌توانست رکود بازار را در هم شکند، اما گویی خبری در این زمینه نیست و خودروسازان هنوز درگیر تعهدات معوقه خود هستند. در حال حاضر خودروسازان بزرگ کشور فروش فوری ندارند و تنها پیش فروش‌های آنان برای مشتریان قابل دسترس است، پیش‌فروش‌هایی که اگر تحویلشان به موقع اتفاق بیفتد، برای مشتریان جای خوشحالی دارد. 

اما در بازاری که قیمت محصولات داخلی در آن با کاهشی نامحسوس همراه بوده است، دو محصول از خانواده پراید با افزایش قیمت اندکی همراه بوده‌اند که به عقیده فعالان بازار این میزان از افزایش قیمت در پی افزایش تقاضا برای این دو مدل رخ داده است. بر همین اساس پراید 131 با 300 هزار تومان افزایش قیمت به 17 میلیون و 800 هزار تومان رسید و پراید 132 نیز با افزایشی 200 هزار تومانی هم‌اکنون 17 میلیون و 500 هزار تومان قیمت دارد. 

این دو محصول از خانواده پراید، تنها خودروهایی بوده‌اند که در بازار روندی صعودی داشته‌اند. 

اما در میان دیگر محصولات خانواده پراید، تیبا نسبت به هفته گذشته 500 هزار تومان کاهش قیمت داشته و به 22 میلیون تومان رسیده است و مدل‌هاچ بک این خانواده یعنی 111 نیز روی 18 میلیون و 800 هزار تومان باقی ماند. 

دیگر خودروهایی که در بازار با کاهش قیمتی اندک همراه بوده‌اند محصولات پژو هستند. بر همین اساس پژو 206 تیپ 2 مانند دو هفته قبل، این هفته نیز با کاهشی نیم میلیون تومانی همراه بود تا به قیمت 37 میلیون تومان برسد. 

مدل تیپ 5 این خانواده نیز با کاهش قیمتی مشابه تیپ 2 این هفته به 37 میلیون و 500 هزار تومان رسید. این دو مدل پژو 206 از مدل‌هایی هستند که در حال حاضر در ایران‌خودرو در تيراژي اندك به تولید می‌رسند به همین دلیل می‌توان در بازار این دو مدل را پیدا کرد، درست عکس تیپ 6 که در بازار نایاب است، اما از صندوق‌دارهای این خانواده خبر می‌رسد که مدل V9 مانند هفته گذشته 50 میلیون تومان است. مدل V8 این خودرو نسبت به هفته گذشته باز هم کاهش قیمتی 500 هزار تومانی را تجربه کرد و به 38 میلیون رسید. V20 نیز در بازار این هفته با قیمت 36 میلیون تومان خرید و فروش شده است. 

تندر-90 که این روزها تولید آن به شدت پایین آمده است در بازار ثبات قیمت داشته و قیمت‌هایش با هفته گذشته تفاوتی پیدا نکرده است. تندر ایران‌خودرو و پارس خودرو به ترتیب 36 و 37 میلیون تومان قیمت دارند و تندر E1 نیز روی 34 میلیون تومان باقی مانده است. 

پارس سال؛ اما 400 هزار تومان کاهش قیمت داشته و هم‌اکنون 35 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارد و مدل دوگانه‌سوز آن هم با کاهشی 500 هزار تومانی به 36 میلیون تومان رسید. 

سمند LX هم 100 هزار تومان کوتاه آمده است و با قیمت 27 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. 

رانا نیز کاهشی 300 هزار تومان تومانی داشته و این هفته روی 31 میلیون و 700 هزار تومان آمده است. 

اما دیگر خودرویی که این هفته کاهش قیمت داشته ویتارای دنده‌ای، خودروی مونتاژی ژاپنی ایران‌خودرو بوده که با یک میلیون تومان کاهش قیمت به 125 میلیون تومان رسیده است.
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز