کد خبر: ۱۶۹۹۸
۱۰۰۲ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

جدول واکنش‌های یاران احمدی نژاد به گزارش 100 روزه

۱۳۹۲/۹/۱۶
۱۱:۳۳

 

 گزارش 100 روزه دولت روحانی به مذاق دولتی‌های سابق خوش نیامده است، دولتی که خود ید طولایی در به نقد کشیدن سیاست‌ها و عملکرد دولت‌های پیش از خود داشت، حال کمترین نقد را برنمی‌تابد و در اقدامی جالب توجه رییس جمهور مستقر را به مناظره فرا می‌خواند. مناظره‌ای که یک سر آن محمود احمدی‌نژاد است و سوی دیگر آن شیخ حسن روحانی.
به گزارش نامه نیوز، تنها چند ساعت بعد از شامگاه 5 آذر و ارائه اولین گزارش 100 روزه دولت یازدهم که روحانی در آن ضمن بیان عملکردهای دولت در طی 3 ماه گذشته نقبی نیز به وضعیت کشور در زمان تحویل گرفتن از دولت سابق و آمارها و ارقام ارائه شده از سوی دولتی‌های سابق زد، استارت پاسخگویی و واکنش پاستورنشینان سابق زده شد.

محمدعباسی وزیر ورزشی که دوران حضورش در ساختمان سئول با انتقادات زیادی همراه شده بود، به فاصله‌ای چند ساعته به سخنان رییس جمهور پاسخ داد و لیستی از اتفاقات ورزش کشور طی چند سال حضورش در وزارت ورزش را به عنوان افتخارات دوران وزارتش ضمیمه متن نامه‌اش کرد. امری که به سرعت با واکنش منفی چهره‌های ورزشی کشور روبرو شد و اینبار آنها بودند که لیستی از انتقادات را روانه اولین وزیر ورزش کشور کردند.

اوج واکنش دولتی‌های سابق به گزارش 100 روزه روحانی اما از سوی محمود احمدی نژاد بود، آنجا که وی در اقدامی عجیب رییس دولت فعلی را به مناظره فراخواند«با آنکه اینجانب - حتی پس از شنیدن گزارش چند روز گذشته شما که بر «پایه» «انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه» به دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بود- به اقتضای مصالح کشور، بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به احترام تقاضاهای بی شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی‌، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، ابهامات و حقایق ناب را آنطور که هست، مورد تصدیق و تاکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر روبه جلوی کشور دریغ نشود.» امری که از سوی برخی به آغاز رویارویی حسن – محمودی یاد شد.

احمدی‌نژاد که این روزها به خاطر عدم حضورش در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده‌های دوره ریاست جمهوری‌اش زیر ذره بین رسانه‌ها قرار گرفته است، بالاخره یک هفته بعد از گزارش روحانی، دست به قلم شد و با ارسال نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی او را به مناظره فراخواند تا از این طریق درباره عملکرد دولت‌های نهم و دهم بحث کنند.

این اقدام در حالی از سوی رییس روزهای نه چندان دور پاستور صورت گرفت که وی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش افراد زیادی من جمله روسای جمهور پیشین و بسیاری از سیاسیون شاخص کشور را به نقد کشید ولی زمانیکه با درخواست‌های آنها برای مناظره روبرو شد به کسی اجازه دفاع از خود نداد.

سخنان روحانی گرچه هنوز با پاسخی از سوی روحانی روبرو نشده است اما معاونان، مشاوران و برخی وزرای دولت به این نامه احمدی نژاد پاسخ داده‌اند. اکبر ترکان مشاور عالی رئیس‌جمهور درباره دعوت محمود احمدی‌نژاد از حسن روحانی برای برگزاری یک مناظره دو نفره، گفت: «از مناظره استقبال می‌کنیم اما شرط مناظره آن است که رئیس دولت دهم شرط راستگویی را رعایت کند.» وی البته این را هم گفت که« حسن روحانی و محمود احمدی‌نژاد در یک سطح قرار ندارند که بخواهند با هم مناظره کنند اما به هر حال، ما از پاسخگویی رئیس دولت دهم استقبال می‌کنیم.»

در جدول زیر به برخی واکنش‌های دولتی‌های سابق به گزارش 100 روزه روحانی اشاره شده است؛

اسامی

سمت

واکنش به گزارش 100 روزه دولت یازدهم

احمدی‌نژاد، محمود

رییس دولت سابق

با آنکه اینجانب - حتی پس از شنیدن گزارش چند روز گذشته شما که بر «پایه» «انتساب عناوین غیرمنصفانه و بی‌پایه» به دولت‌های نهم و دهم شکل گرفته بود- به اقتضای مصالح کشور، بنا بر سکوت داشته و دارم، لکن به احترام تقاضاهای بی شمار گروه‌های مختلف مردم و از جمله صاحب‌نظران سیاسی و اقتصادی‌، لازم دیدم که از جنابعالی دعوت نمایم تا در فضایی کاملاً دوستانه و صمیمی، در مناظره‌ای صریح، اصولی و روشنگر در منظر افکار عمومی، ابهامات و حقایق ناب را آنطور که هست، مورد تصدیق و تاکید قرار دهیم تا از فرصت برداشتن گام‌های بلند و استوار در مسیر روبه جلوی کشور دریغ نشود.

بقایی، حمیدرضا

رییس دفتر رییس جمهور سابق

*اظهاراتی که از سوی آقای روحانی در گزارش 100 روزه مطرح شد، اطلاعات درستی نبود. آقای احمدی‌نژاد، آقای روحانی را به یک مناظره در فضای دوستانه و صمیمی دعوت کرده است.

 

*اگر شما ادعا دارید که اطلاعات‌تان درست است و به موارد مسلط هستید و آنچه که به مردم گفته‌اید، حقیقت بوده است، چرا اینقدر برآشفته شده‌ و وحشت کرده‌اید. اتفاقا شما باید استقبال کنید و فرصتی است برای اینکه حرف‌هایتان در گزارش 100 روزه اثبات کنید.

جوانفکر، علی‌اکبر

مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد

*امید آن بود که ابتدای این گزارش بر انصاف و دلسوزی باشد، که اگر این احساس در مردم پدید آید که انتقام جویی در تصویر‌پردازی از دولت قبل دخالت داشته است.

*رئیس جمهور محترم فرمودند که خزانه خالی را از دولت دهم تحویل گرفته‌اند، دولت چگونه با خزانه خالی انبار‌ها را پر کرده است؟، به‌راستی دولت چگونه توانست بر این بحران فائق آید؟

*چرا با در اختیار داشتن یک خزانه خالی میلیارد‌ها تومان خرج مجلل سازی ساختمانی شده است که آقای احمدی‌نژاد در طول هشت سال خدمتش که به گفته آقای روحانی ثروتمند‌ترین دوران در سال‌های پس از انقلاب بوده است، برای نوسازی آن هیچ هزینه‌ای نکرد. یک مقایسه ساده میان مبلمان اشرافی اولین مصاحبه رئیس‌جمهور محترم با صندلی ساده و چوبین آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه‌های همیشگی‌اش، می‌تواند سمت و سوی هزینه‌های انجام شده را نشان دهد.

عباسی، محمد

وزیر ورزش دولت دهم

به فضل الهی و توجهات حضرت ولی عصر(عج) و تلاش و همت جوانان رشید ملت، قهرمانان و مربیان عزیزایران اسلامی، درخشان‌ترین موفقیت‌های ورزشی درطول تاریخ ایران (قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی) بعد از تشکیل وزارت ورزش و جوانان تاکنون اتفاق افتاد.

حسینی، سیدمحمد

 

 

 

وزیر ارشاد دولت دهم

*ابتدا سخنانی از نفی ممیزی زدند، اما بعد التزام به قانون را مطرح کردند که مبارک است! اخیرا هم اعلام شد افراد زیادی ممنوع القلم بوده اند. جل الخالق! به گونه ای بیان می شود که انگار یک صف طولانی از نویسندگان در کشور نمی توانند قلم بزنند.

 

*خوراک خوبی برای رسانه‌های بیگانه و سازمان‌های به اصطلاح حقوق بشری است، آیا این گونه اظهارات جفا در حق نظام جمهوری اسلامی ایران نیست؟ باید بدانیم که عنوان ممنوع‌القلم بودن عنوانی است که در خارج از کشور خفقان را در اینجا به تصویر می‌کشد.

دری اخوی، بهمن

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در دولت دهم

*ما چیزی به نام نویسنده ممنوع‌القلم نداشتیم؛ یعنی نداریم و پیش از بنده هم نداشته‌اند. حتی وقتی من مسئولیت را تحویل گرفتم نویسنده ممنوع‌القلم نداشتیم و در دوران ما هم چنین چیزی نبوده است.

 

*حتی ما بسیاری را داشتیم که معاند انقلاب بودند که از طریق ناشران مجوز چاپ کتاب‌هایشان اخذ شده است. حتی کانون نویسندگان در تبعید داریم که با انقلاب میانه خوبی ندارند کتاب‌های آنها در حال حاضر به چاپ‌های دوم و سوم رسیده است، تعجب می‌کنم می‌گویند نویسندگان ممنوع‌القلم طی این دو ماه شروع به کار کرده‌اند، اگر چنین نویسندگانی هستند نام ببرند اعلام کنند.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز